Šéfe, jdeme na to! (1984) (TV film)

Tento díl mi připadá relativně lepší. Děj se méně vleče, poslední rvačka se snažila poučit u B. Spencer & T. Hill. Vychutnal jsem si herecké umění p. Nárožného: dal tomu špatnému filmu nějaký styl, který není prost určité pokleslosti, ale je to styl. Asi dvakrát jsem se neubránil usmání nad výstupem p. Heřmánka - občas to má kousek vtipu. Filmem občas probleskne (hlavně na začátku) zajímavá hudba s lámanými beaty.

Bambinot (1984) (seriál)

Hvězdná sestava do značné míry kopíruje Nemocnici na kraji města. Seriál je celkově mírně pokleslý a dost nudný, ale bez nějakých velkých průšvihů.

Dědeček automobil (1956)

Mnoho minut je zcela planých. Ale! Počátky českého průmyslu si zaslouží připomenutí, živí nás ještě dnes. Hlavním přínosem snímku je, když si položíme otázku, jaký průmysl jsme založili my, aby živil ještě naše prapravnuky. Jestli nás žádný nenapadá, tak jaký je rozdíl mezi námi a našimi předky, který způsobil, že oni ano, a my ne. Film je výpravný co do staré techniky, za Francii však zaskakují ne úplně adekvátně Teplice, čímž je limitováno vyznění českých úspěchů v zahraničí; škoda, že tyto scény nemohly být skutečně z Francie. Ale na druhou stranu takto nám film aspoň připomíná další zaniklý kus Sudet - a tím dává rovnou nápovědu ohledně otázky na produktivní doby a doby neproduktivní.

Okres na severu (1981) (seriál)

Když tam pořád telefonujou, tak se divím, že neudělali dělenou obrazovku, kde by na každé půlce byl jeden telefonista. Mohlo to být vizuelně zábavnější.

Erik Viking (1989)

První scéna filmu je hodně silná, přikovala mě ke gauči v obýváku. Kombinace humoru, nemilosrdné skutečnosti, nadsázky a tragiky - jen tak ji nezapomenu. Potom už víceméně pythonovské putování na motivy slavných severských legend; posun oproti ostatním dílům je asi v pohledu z perspektivy dospívajícího Erika Vikinga. S ostatními pythonovskými filmy je sdílená suverenita, se kterou umějí podat starověk/středověk a okouzlujícím způsobem to celé spojit s naší dobou.

Tam na konečné (1957)

Paní Očenášová je v tomto filmu moc krásná; zaujalo mě, že hrála jen v několika filmech, avšak mezi nimi ve věčném "Dnes naposled" a v tomto. S Dnes naposled spojuje i postava p. Ráže; též zde hraje slabošského šmejda - zde možná více šmejda a méně slabošského. Krásný psychologický film; smutné scény s malou holčičkou. Pozoruhodné reálie: žena sdělí mužovi, že je těhotná, a na oslavu se nalámou; pak jí on řekne, ať jde na potrat, a pak ji vyzve, ať si zatancujou. Zajímalo by mě, jestli by tehdy mohli reálně vychovávat dítě sousedi.

Letiště (1970)

Občas slabší dialog složený jen z klišé, ale film má v sobě něco nadčasového. Místy působí jako Florenc 13:30 přenesená do velkého světa, jen bez Pepíčka Beka. Líbí se mi dělené záběry při telefonování.

Oněgin (1999)

Jestli kinematografie naní na tohle, tak už fakt nevím na co. Pan Fiennes v roli p. Oněgina vypadá famózně. Na pí Tyler se též dívám rád.