Boba Fett: Zákon podsvětí (2021) (seriál)

Tri* len vďaka tomu, že dokopy o nič nejde (v rámci rozširovania Star Wars vesmíru) a mlátiť prázdnu slamu tak, aby to dalo aspoň ten zmysel, že sa človek na pár chvíľ nezáväzne pobaví, to tiež nie je len tak. Zo všetkého najviac tak serie nezvládnuté finále a zistenie, že pri poslednej epizóde sedel na režisérskej stoličke Robert Rodriguez. Že to nie je neviem aký majster režisér a že sa už roky vezie na roky starých úspechoch, to je jasné tiež už roky. Ale že dnes nedokáže natočiť ani len akčnú prestrelku pre potrebu seriálovej epizódy bez mimoriadnych nárokov na čokoľvek, to je na zamyslenie!

Komando (1985)

Žiarivý zástupca jedinečného žánru (najbohatšie zastúpeného v osemdesiatkach, čiastočne preliateho aj do rokov deväťdesiatych - viď Jurský park, napríklad), ktorý je filmom a v tom istom momente aj paródiou toho istého filmu. Posmešky bokom, ono to vôbec nie je sranda. Si to len skúste, nakrútiť čosi také.

Ant-Man a Wasp: Quantumania (2023)

Dohodnime sa, že to nestojí za reč, odpusťme si, že sme to napriek všetkému vidieť chceli a čoskoro snáď zabudneme, že sme to videli... čo by nemal byť až taký problém, keďže príbeh Ant-Mana sa celkom rozumne uzavrel, ešte než natočili tento guláš, v ktorom hlavnú postavu zneužili, aby  divákovi v akože atraktívnej forme predstavili a vysvetlili niečo, čo sa v MCU chystá ...a čo je už skoro každému aj tak u riti.

Bastard (2023)

Zatiaľ, čo jednou rukou berieš, druhou buď pripravený dávať. Pretože všetko má svoju cenu a nedá sa mať všetko. Niečo získaš, niečoho sa musíš vzdať. Jeden o tom, čo nazval chaosom, prízemne rečnil, druhý podľa toho (bez toho, aby potreboval vedieť, podľa čoho vlastne) žil. A takto to s nimi aj dopadlo. S prvým na hovno, s druhým (ako-tak nakoniec predsa len) dobre... Nie, o nejakom vyslovene šťastnom konci tu ale nemôže byť ani reči, neverte komentárom, ktoré tu o tom hundrú. Veď tá troška (akokoľvek veľkého) šťastia na záver bola vykúpená draho. Veľmi draho. Už som napísal - všetko má svoju cenu!

Galaxy Quest (1999)

Že sa budem takto plnohodnotne, priam skvele baviť na štvrťstoročie starej paródii na sériu, ktorú som nikdy nesledoval (a asi ani nebudem), tak to už je iná známka kvality! V rámci žánru ojedinelý výkon; narátali by sme ich takých jednou rukou a ešte by sa nám nejaký ten palec-dva zvýšili (okamžite mi napadnú len Limonádový Joe a Hot Fuzz).

Bod obnovy (2023)

Že sa z filmu, ktorý je taký neoriginálny až je bezvýznamný, stal národný fenomén, to svedčí o otrasnom stave kinematografie v našich slávnych post-republikách viac, než akákoľvek poctivá analýza. A o diváckych nárokoch (a de-mentalite) ani nehovoriac... sám pridávam hviezdičku, lebo veď je to "naše" a nie je to úplný nezdar; má to nevyhnutnú dramaturgiu aj celkom normálne dialógy, šikovnú výpravu a herecké výkony sú tiež akurát... no to je ale slávy, čo? Toľko úspechov v jednom filme. Nevídané! :-/

Andor - Season 1 (2022) (série)

Vzhľadom na smutný fakt, že táto misia bola naplánovaná a prevedená v rámci neustále zakopávajúceho systému, ktorý ku všetkému vykazuje sklony zaťato opakovať vlastné chyby, je jej úspech zázrakom nad zázraky (ktorý snáď vydrží aj do druhej série).

Modrooký samuraj - Série 1 (2023) (série)

Keď dokonale porozumiete milovanému najďalekejšiemu východu a pritom nevidíte (necítite, skrátka nemáte) jediný dôvod zanevrieť na západné korene (pokojne kánon)... potom, za výdatného prispenia ojedinelého dramatického talentu, nevyhnutne stvoríte nárez, ktorý vyrazí dych aj tým najväčším skeptikom a mudrlantom. Modrooká samurajka je obrovská udalosť, instantný popkultúrny fenomén, ktorý, ako je pri takých dobrým zvykom, rozpráva starý dobrý príbeh svojim vlastným jazykom a robí tak z neho (už len zopakujem) zase raz jedinečný zážitok! A čo ma, okrem všetkého vzrušujúceho a priam do mrákot privádzajúceho, dostalo najviac? Že som sa ešte epizódu a pol pred koncom modlil v mini-sériu a teraz sa neviem dočkať pokračovania, ktoré jediné dáva zmysel... že je tu skrátka konečne rozprávač, ktorý je vždy krok pred divákom. S bázňou sa klaniam a vo vytržení naplno odovzdávam.

Zaklínač - Série 3 (2023) (série)

Stojím pevne za tvorcami seriálu a za Cavillovým Geraltom mi bude ľúto asi toľko, čo za výmenou na poste jeho kobyly. Len dúfam, že ustoja hlúposť nemalej skupiny divákov a zdarne ukončia tú skvelú vec, ktorú začali a ďalej rozvíjajú. Vôbec nie dokonalá a predsa neodolateľná Sapkowského séria je totiž PRESNE tým materiálom, ktorý si žiada tu zvolený prístup... ale tak vysvetľujte to polo-sčítanému obecenstvu a hollywoodskej hviezde (ktorá sa tvári ako neviem aký veľký fanúšik a potom predvádza herecký výkon hodný tak akurát štvrtého herného pokračovania). Držím palce, nepoľavujte, dobre to robíte!

Hon na ponorku (1990)

Naivné až (pekne po americky) hlúpučké, ale, akokoľvek lacné (aj v rámci žánru lacné, nič si nenahovárajme), má to svoje kúzlo. Asi pre ten apel na ľudskosť a zdravý rozum, výrazne podporený výkonom dvojice hlavných predstaviteľov, ktorým skrátka musíte držať palce... no, vlastne... (výkonom?)... Sean Connery stavia v prvom rade na charizme, že by mal čo extra hrať, to zas nie. A Alec Baldwin? Tomu tá jeho rola  mladučkého agenta Ryana skrátka len dokonale sadla. Hej, v prvom rade chváľme prezieravý casting!