Strašáci (1971)

Docela mě to zklamalo, čekal jsem mnohem víc, zápletka velejednoduchá, vcelku očekávané reakce jednotlivých postav, bez většího překvapení. Co je zvláštního na tom, že někdo bojuje o holý život, když nemá jinou volbu? Film je zbytečně dlouhý, v první vskutku nudné polovině se takřka nic neděje, děj dostane trochu spád vlastně až na konci. Pro mě na filmu bývá většinou nejcennější to, jestli po jeho shlédnutí mám chuť se na něj podívat znovu, opakovaně, ale tady jsem byl fakt jen zvědavý, jak to dopadne, podruhé už bych se nalákat asi nenechal, nevím co bych v něm napodruhé pro sebe objevil. Packinpahovi se bohužel nepodařilo udržet spád a napětí po celou dobu trvání filmu, tak jako je tomu třeba u Hitchcockových filmů, zůstává tudíž ve své snaze jen napůl cesty a to je pro mě málo. Výrazným kladem snímku ovšem byla excelentní hudba. Celé to však má zcela nečekaně jedno velké ALE. Po druhém shlédnutí musím totálně přehodnotit svůj postoj, ponechávám proto ke srovnání i původní bezprostřední nezralý zážitek a hodnocení. Všechny předchozí výtky a kritické postřehy se napodruhé rozpadly jako domeček z karet a film se mi zjevil před mými zraky ve zcela novém světle. Vychutnal jsem si fantastické herecké představení hlavních postav, vynikající prostřihy, práci s kamerou, celou skládačku příběhu, to vše dokreslené vynikající hudbou. Zůstal jen nekonečný obdiv a výraz famózní jen nedostatečně charakterizuje můj zážitek s tímto klenotem. Mimochodem na svou obhajobu se mi vybavil jeden citát z Kunderovy Nesnesitelné lehkosti bytí - "Einmal ist keinmal ", o tomto skvostu to platí dvojnásobně.

Spáč (1973)

Další skvělá filmová lahůdka W.Allena, která i po více než 30 letech od svého vzniku přesvědčuje o úžasném inteligentním humoru a vtipných hláškách. Bravurní herecký výkon zejména samotného protagonisty. Skvělá zábava od začátku do konce. Allena obdivuji stále víc a víc, a nejen v komediálním žánru. Je to génius, jehož filmy nestárnou.

Báječný Robin Hood (1970)

Ale jo, dívat se na to dalo, film, který neurazí, ale ani nenadchne, zaujala mne nejvíce vtíravá ústřední melodie, jinak celkově o trochu lepší průměr.

Stalingrad (1990)

Průměrný válečný snímek s četnými kritickými narážkami vůči způsobu vedení války Sověty i vůči jednotlivým osobám včetně samotného Stalina. Hláška filmu: " My nejsme muži, ale velitelé " - když vojáci překvapí koupající se nahé ženy v poli a tímto výrokem je zbavují studu.

Šifra mistra Leonarda (2006)

Jeden z filmů, který svým zpracováním v mnoha ohledech několikanásobně překonal kvailtu literární předlohy, která stavěla pouze na nápadu s pochybnou konspirativní zápletkou, a v níž se po literární stránce neděje vůbec nic. Knihu jsem dočítal s téměř fyzickým odporem jen proto, abych ji dočetl jako takovou a abych byl jak se říká "v obraze". Dan Brown je průměrný ne-li podprůměrný spisovatel, po jehož knihách si troufám tvrdit za 100 let ani pes neštěkne, možná nějaký ten podvraťáček, jenž si možná vzpomene na to, jaký rozruch tato "literatura" způsobila. To, že tato kniha "oslovila " tolik čtenářů, je zcela nasnadě. V dnešním světě, ve kterém si většina lidí nenajde dostatek času ani na to, aby si přečetla třeba jen krátkou báseň nebo hodnotnější povídku, neřku-li román, má naději oslovit nejširší masy jen něco, co staví na senzaci, skandálním tématu, ale a to je to nejpodstatnější - to celé v jednoduchém a stravitelném podání, čili nejlépe v podobě jednoduché ale napínavé novely, kterou lze přelouskat za jeden večer a u které se nemusí moc přemýšlet, přesto po takovéto konzumaci má nezkušený čtenář bláhový pocit, že byl obohacen o bůhvíco kvalitního, nebo že je alespoň "in". Tím samozřejmě neupírám takovéto literatuře právo na existenci, ale masový ohlas díla s jeho kvalitou nemá naprosto nic společného. Brownova kniha je pouze komerčně úspěšná kniha, nic víc nic míň. Nicméně její význam spatřuji právě v mimoliterární oblasti, v tom, že otevřela určitým způsobem do jisté míry alespoň v církevních kruzích tabuizované téma a podnítila zájem lidí o bibli a vše, co s ní souvisí. Nemám ponětí, zda Dan Brown je či není věřící, ale ani v jedné zde uvedených recenzí nikoho nenapadlo, že vlastně celý ten humbuk kolem tohoto díla je uměle vyvolaný a zcela stran Browna i církve tak nějak dopředu předvídatelný a že ačkoliv se to tak na první pohled nezdá, si v podstatě tyto jakoby znepřátelené strany jdou vzájemně na ruku ? A to je zase moje hypotéza. Brown způsobil svou knihou skandál, pobouřená církev vyřkne klatbu , ale kdo z toho má užitek? A manipulovatelné davy lidí šílí a kupují a kupují, mnozí začnou možná bádat, nakupovat náboženskou literaturu či bibli, nemají-li ji dosud, mnozí se obrací na tu "pravou" víru, mnozí se ještě více přimknou, oddělí se zrno od plev... A co je výsledkem? Tržby rostou, rostou a rostou...Zisk jde do kapes komu? Ano, jsem přesvědčen o tom, že je dobré si tuto knihu přečíst, je užitečné o ní přemýšlet, ale ještě lepší je podívat se na film, užít si ho spíše odděleně od knihy a potom na vše zapomenout a vzít do ruky třeba Dostojevského, Balzaca nebo Kunderu a začít opravdu přemýšlet a srovnávat. Na film jsem se těšil kvůli jejímu hereckému obsazení a hlavně na to, jak z téhle průměrné knihy lze filmařsky vybřednout, což se nakonec podařilo více než dobře a nebýt té pro mě již známé předlohy, dal bych filmu o hvězdičku více, neboť takto ji věnuji za jeho nápad panu Brownovi.

Il Boss - Smrt na zakázku (1973)

Příjemné překvapení, výborný Henry Silva jako nájemný vrah uprostřed dvou nepřátelských mafiánských gangů a nucený bojovat až do konce o vlastní přežití. Film se strhujícím tempem, bez hluchých míst, s půvabnou A.Santilli v roli dcery mafiánského bosse, drsný film se zástupem mrtvých, takže na konci filmu už zbyl snad jen kameraman, ale tak už to v určitých kruzích prostě chodí...Takhle si představuji "inteligentní" vyvražďovačku. Plnohodnotné čtyři hvězdičky.

Smrtonosná past (1988)

Nechápu, co na tomhle filmu všichni vidí, dokonalé vizuální ztvárnění ještě nedělá ze sračky kvalitní film. Jednu hvězdičku dávám za Bruce Willise a druhou za to, že jsem se na konci řezal smíchy nad naivitou některých scén. Celkově značné zklamání, na další pokračování pravděpodobně téhož budu zřejmě rezignovat...

Krvavý prachy (2004)

Koukatelná záležitost, v první půlce se děj odvíjí trochu volnějším tempem, kdy seznamuje diváka s prostředím a lidmi kolem transportní ozbrojené agentury. Divák čeká, co se vlastně bude dít...V druhé "akčnější" polovině již jde do tuhého a děj nabírá rychlé obrátky. Zjišťujeme rovněž důvody nástupu Alexe do prostředí, kde vládnou podivné vztahy a jedinci, z nichž jeden je napojen na únosce peněz. Děj vrcholí krvavou řežbou ... Celou stavbu příběhu však trochu kazí nelogické závěrečné naivní chování hlavního pachatele, kterým si napomohl k očekávanému konci...

Vratné lahve (2007)

Ne, tento Svěrákův film určitě nění bez drobných vad na kráse, které jsou zmíněny u několika recenzí / např.pád z kola, epizoda s varnou konvicí /, ale ty jsou z hlediska celkového úžasného vyznění filmu tak nepodstatné, jako pihy nebo znamínka u krásné ženy. Už dlouho mě žádný film tak pozitivně nenaladil, báječně jsem se po celou dobu bavil. Skvělé herecké výkony, kde několik herců doslova překonalo sama sebe/ viz např. Macháček/. Právě pro ty drobné kazy zůstal film živý, neboť byl natočen lidmi, kteří sami jsou nedokonalí, a tudíž právě proto pravdiví. Nevzpomínám si z poslední doby na film z české kotliny, který by mě tak potěšil. To vskutku umí oba Svěrákové dokonale. Pohybují se s lehkostí sobě vlastní ve výšinách, kam mnozí čeští tvůrci nikdy nedohlédnou, natož aby se v ní pohybovali. A k tomu konci filmu - cožpak mohl být jiný, cožpak se člověk na stará kolena změní a otočí o 180 stupňů ? Ano, možná v celkovém pohledu na svět , na politiku, na jiné hodnotové vztahy atd. Ale ne ten, komu se celý život líbily krásné ženy. Takže asi tak.