Nespoutaný Django (2012)

V Hanebných panchartech si Quentin udělal srandu z nácků, tady si vzal pro změnu na paškál otrokáře. Takže opět vytříbený výběr ústředního tématu, už jen za to má ode mě minimálně jednu pecku. Další má za neskutečně propracované detaily - např.: Django s doktorem jen projíždějí nějakým umolousaným městem, jehož hlavní třída je po deštích jedna nekonečná bažina. Záběr ve skoro tříhodinovým filmu na deset vteřin, přitom na něj padly hektolitry vody a nejméně dva dny intenzívních příprav. Třetí pecku dávám za tarantinovské překvapivé momenty a charaktery. Líbí se mi, že jeho svět není schematický a předvídatelný. Že největším nepřítelem negrů je tady negr. Koho by to napadlo? Čtvrtou pecku ode mě dostává příběh jako takový a hlavně motiv do detailu dokonané pomsty. Ten mám rád a ocenil jsem ho už třeba ve filmu 96 hodin. Pátá pecka chybí. Proč? Jednak abych Djanga odlišil třeba od již zmiňovaných Panchartů, kteří se mi líbíli víc, a taky proto, že zabijákům pro prachy nefandím tolik, jako zabijákům z přesvědčení (opět Pancharti). Prostě jsem těm hlavním hrdinům zase až tak nefandil. Bavil jsem se ale dobře a Tarantina mám zase o kus radši, dávno za hranicí myslitelného.// P.S.: Po druhé projekci přidávám i tu pátou pecku. Nechápu, že jsem ji Djangovi napoprvé upřel. Je to geniální film o spravedlivé, nekompromisní pomstě, prošpikovaný momenty, na které má patent jediný režisér na celém širém světě.

Proti zdi (2004)

Řemeslně perfektně zvládnutý film. Skutečně si nedokážu představit, co by se mu dalo z technického hlediska vytknout. Dokonalost se odráží například v tom, kolik v něm hlavní hrdinka vystřídá účesů. Samozřejmost? Obávám se, že nikoliv. Řada režisérů by si dávala naopak pořádnýho majzla, aby se na ústřední postavě nezměnilo vůbec nic. Jenomže realitě se daleko víc podobá model, který zvolil Fatih Akin. Jeho příběh se odehrává v průběhu několika let a lidé (i účesy) se prostě mění. Jindy zase krvácejí ruce, když se jimi rozdrtí sklenice. A tak dál, a tak dál. Fůra drobností, která udiví a hlavně potěší. A proč teda jen 4 pecky? Po pravdě řečeno nevím, ale na 5 to tentokrát u mě nebylo. Ale kdybych se měl s pistolí u hlavy rozhodnout, jestli 3 nebo 5, tak neváhám ani vteřinu a napálím tam pětihvězdici.