Ricky Gervais: Humanity (2018) (pořad)

Po 7 rokoch ďalší Rickyho stand-up, ktorý pobavil za plných 5 hviezd. 78-minútová stopáž je akurátna, na jedno zhltnutie, a teda aj bez výrazne slabších momentov. Humor je príznačný, klasicky kontroverzný, mierne či viac ofenzívny a jemne vulgárny. No našťastie menej ako v minulosti, keďže už to skutočne nie je potrebné (navyše angličtina to úplne zakryje). Pobaví téma deti, zvieratá, Golden Glóby a politická korektnosť (a orieškyyy!). Vzhľadom na svet sociálnych médií, plný hoaxov, agresivity, nepochopených vtipov, či popierania vedy, sa vtipno-náučne pristaví aj pri tom, vysvetľujúc rozdiel medzi slobodou prejavu, faktom a fikciou, vtipom a vysmievaním sa.

Nikdo (2021)

Klasický akčák, kde sa vzorný otec rodiny po prepadnutí domácnosti zrazu premení na bývalého agenda FBI a zabije všetkých rusov. Totálne nereálna, no oddychová strieľačka, ktorá ale predsa len trochu prekvapí prehnane vysokým hodnotením (78%).

Space Jam: Nový začátek (2021)

Po 25 rokoch remake klasického Space Jamu, len Michaela Jordana nahradil LeBron James. Postavičky Looney Tunes sú stále parádne, nestarnúce, z čoho ťaží aj tento film. To všetko v kontraste so svetom moderných technológii, svetom otca a syna, dvoch rozdielnych generácií. Škoda, že tvorcovia sa rozhodli staviť na kvantitu - vo filme je snáď každá jedna postavička/postava z dielne Warner Brothers, a tak je toho zbytočne veľa. Strih je prirýchli, niekedy sa v zopár sekundách objaví aj pár vtipných gagov, ktoré však divák ani nestihne zaregistrovať. To, ako to zahral LeBron mi vôbec nevadilo, veď je to športovec a nie herec a v konečnom dôsledku to aj tak celé bolo primárne o Looney Tunnes. Len v tomto prípade platí, že menej je viac...

Lid versus Larry Flynt (1996)

Klasika videná až teraz, no aj po 25tich rokoch s údernou silou, či už scenáristicky alebo spracovaním. Výborný Woody Harrelson a Edward Norton a totálne autentická Courtney Love, ktorá to zrejme ani nehrala, len bola sama sebou. Reálny príbeh, kontroverzné témy a neopakovateľný americký justičný systém. Holt, na Miloša Forman môže byť celé Československo hrdé.

Terminál (2004)

Čim viackrát som tento film zhliadol, tým viac emócie vo mne vzbudil. Naposledy, náhodne prechádzajúc okolo televízora, som pri ňom ostal nepohnute sedieť celých 128 minút. No čo už viac môže byť dôkazom dobrého filmu? Spielbergovi sa podaril veľmi príjemný, jemne Vianočný, romantický, až rodinný film zachytávajúci ešte "starú dobrú, tvrdú, no spravodlivú Ameriku". Samozrejme za skvelého hviezdenia Toma Hanksa, Stanleyho Tucciho a Catheriny Zeta-Jones.

Zlomové okamžiky: 11. září a válka proti terorismu (2021) (seriál)

Príliš vysoké hodnotenie (86%) dávalo nádej na nezabudnuteľný dokument, no u mňa sa to napokon ledva vyšplhalo na 4 hviezdy. Seriál sa v 5tich, cca 1hodinových dieloch snaží zosumarizovať celú genézu 9/11, od počiatku problému (vpád Rusov do Afganistanu), cez samotné útoky na Štáty, vojenskú odvetu, kontroverznú zmenu vnútorných zákonov, sledovania vlastných občanov, držanie väzňov mimo Ženevskej konvencie, až po zistenie, že táto vojna nemá víťazov. Škoda, že nezachycuje aj najposlednejší vývoj už reálneho odchodu amerických vojsk, ktorý prebehol extrémne kontroverzne...a smutne. Stačilo vydanie série načasovať o pár týždňov neskôr. Čo mi prekážalo asi najviac bol formát série, uprednostnil by som celovečerný dokument, ktorý by hutne a úderne spojil tento 40 ročný vývoj do jedného celku. A to je vlastne najväčšia devíza celej série, že ako jedna z prvých sa na problém pozrela komplexne s presahom do súčasnosti. No rozsekano, na jednotlivé diely, ktoré si divák nepozrie v celku. Navyše osamotene strácajú na sile, pretože v 60 minútach nestihnú zachytiť to, čo už iné dokumenty na jednotlivé témy rozpitvali dopodrobna. Asi najviac sa to prejaví pri útokoch na Štáty, kde sa nepodarilo dramatizáciu vystupňovať tak, ako v iných dokumentoch. Zábery útokov sú stokrát videné, použité sú navyše tie najznámejšie. Nezaskočia ani hlasové nahrávky dispečerov, pozemného či vojenského personálu. Skrátka nič naviac oproti známym dokumentom, až na pár z Pentagonu. No prekvapí, a zároveň poteší celková pointa série, ktorá sa veľmi otvorene vyjadruje proti vojne a poukazuje na jej nezmyselnosť a hlavne na to, že vlastne nič nerieši.

The Trip to Italy (2014)

Ďalšia do série Cooganových a Brydonových cestovateľsko-kulinárskych konverzačiek, tentokrát z famózného Talianska.. Veľmi pekné scény, príjemná nálada, úchvatná gastronómia, lokality a ubytovanie. A ich povestné konverzačky, pre niekoho vtipné, pre niekoho menej. Divák sa môže zamerať na jedno či druhé, popri konverzačkách aj trochu zdriemnuť a vôbec to nevadí.

Poslední aristokratka (2019)

Keď sa človek už odhodlá načrieť do československej sekcii Netflixu, tak voľba 'Aristokratky' nie je tým úplne najnevhodnejším riešením. Odporúčam však zimný, Vianočný čas, kedy sa zvýraznia pekné interiéry, no najmä exteriéry. Škoda preškoda prevedenia, je to bez nápadu, bez inšpirácie, chýbajú aj vtipnejšie dialógy, ktoré by vyťažili z inak skvelého hereckého obsadenia omnoho viac.

Hollywoodská klišé pod palbou (2021)

Oddychová Netlfixovka o zaužívaných klišé vo filmoch s hodinovou minutážou, vhodná k večeri, alebo nedeľným raňajkám. Zopár momentov bolo vtipných, no istotne sa z toho dalo vyťažiť viac. Hodnotenie 57% je teda zaslúžené.

Vyproštění (2020)

Spočiatku celkom dobrý akčák, postupne klesajúci do priemeru, zakončený nepodareným finále. Chris Hemsworth dialógmi príliš neoplýva a tak je menšia charizma celkom problémom. V tomto prípade by menej bolo určite viac. No na koronový večer či nudnú nedeľu pozerateľné.