Meky (2020)

Priemer. Nič moc hovoriaci dokument, ktorý sa snaží byť ťažko umelecký a hrať viac na dojmy než na mozog (dlhé zábery na zamysleného Mekyho), ale inak snaha o umeleckosť ustupuje nejakej ucelenejšej faktografii. Občas sa dozvieme určité veci, napr. že Žbirka mal brata, ale žiadne detaily (áno, umrel a to je všetko), tiež trochu viac o prostredí, v ktorom vyrastal, či trochu viac rozpitvať jeho kariéru po Limite (ehm, nahrával v Abbey Road, to som vedel už dávno), ale ak sa chce niečo o ňom človek dozvedieť, tak si asi treba počkať na nejakú ucelenejšiu biografiu (teraz neviem, či nejaká vôbec o ňom existuje). Takže som rád, že som na tomto nebol v kine, lebo by som odchádzal dosť sklamaný. Kopec zaujímavých záberov z jeho minulosti, čo bolo fajn, a hlavne kočka v bielych plavkách, ktorej presvitajú prsia a objavila sa tam tuším na troch rôznych miestach v dokumente - ale tak ako sprestrenie, prečo nie, bol na ňu pekný pohľad. Ale keď sa tu rozpisujem  niekoľko riadkov o babe v plavkách, než o dokumente, tak je to asi jasný dôkaz, že to na mňa bohvieaký dojem neurobilo, myslím ten dokument, kočka v bielych plavkách bola fajn.

Není čas zemřít (2021)

No nič, práve som sa vrátil z kina, kde som tento výtvor videl. A krútil som hlavou celú cestu. Toto proste nie. Je to taký hybrid Bonda a nejakej telenovely, kde sa riešia zapeklité rodinné vzťahy, Bond si dokonca zatrucuje a každý tu chce niekoho zabiť, okrem Bonda a jeho novej rodiny, ktorí chcú, aby ich nechali tak, lenže ono, do prdele nie, lebo či Bond a jeho kočka chcú, alebo nechcú, sú terčom záujmu Spectre a ešte aj nového vyšinutého zloducha, ktorý má tajomné napojenie... OK, končím. Toto všetko už je tak strašne prekombinované, toľko hranie sa na city a podobné hovadiny, že Bond sa v tom proste stráca a vzniklo niečo, čo proste neberiem. Už pri Licence to Kill sa snažili zobrať Bonda iným smerom, kde sa zabudne na službu Jej veličenstvu, ale miesto toho sa ide po osobných veciach, ale tu je to Ordinácia v ružovej záhrade meets James Bond, ktorý už nie je 007, 007 je miesto toho... OK. Už zasa moc kecám. A ten koniec, Bože, ten koniec. Celé zle. Tú tretiu hviezdičku dávam za snahu, ale toto nechcem vidieť znovu. Posrali to a riadne. Inak umne a pekne natočené, ale čo z toho, keď je to uťahané a celé posraté.

Dech života (1987)

Klasický Bond. Prečo si to opäť nerozdať s Rusákmi, pardon, s podvratným živlom vo vnútri najvyššieho Sovietu, keďže Rusi sa pomaly ale iste stávajú pre západ tak trochu prijateľnejšími vďaka Gorbačovovej perestrojke. Takže užijeme si tradičnú Bondovku plnú akcie, intríg, zvratov. A pesnička od skupiny A-ha je super. Niečo zohráva aj nostalgia, keďže vidíme vozidlo Verejných Bláznov, z ktorých si Bond uťahuje, akurát  sa mi zdá, že v rádiu chlapcov z piatej B bolo počuť češtinu, hoci sa to odohrávalo sčasti aj v Prešporku, Bože, čo to trepem, v Bratislave. Celkovo sa mi Daltonov Bond pozdáva, trochu škoda, že to s ním zabalili skôr.

Povolení zabíjet (1989)

Je to bondovka, aj to nie je bondovka. Bond je v podstate ponechaný svojmu osudu, lebo sa rozhodne jednať na vlastnú päsť a pomstiť sa za zmrzačeného kamoša zo CIA a jeho zavraždenú nevestu a pri všetkej svojej blbosti sa postaviť celému kartelu. Ale keby mu občas nepomohol Q so svojimi vychytávkami, tiež Moneypenny a M, ktorý bol tak zhovievavý, že prižmúril aj kurie oko, tak by bol v prdeli. Takže tvorcovia posunuli Bonda do vôd, kde ešte nebol. Tentokrát nepôjde o záporáka, čo chce ovládnuť, alebo zničiť svet, ale "iba" o narkobaróna, ktorý má ambície rozšíriť pole pôsobnosti. Robert Davi stvárňuje šéfa kartelu, ktorý upláca kohokoľvek s heslom "buď berieš striebro alebo olovo" (aká to reminiscencia na Escobara). Davimu celkom slušne sekunduje Benicio del Toro, ktorý sa asi pre úlohy zabijakov, magorov, úchylov a asociálov asi narodil. Človeka napadne, že to ani nehrá. Samozrejme tradične sex Bond girls. Do toho zasa kopec akcie, akurát sa mi zdá, že ten dej odsýpa trochu pomalšie a zopár minút mohli možno ešte vystrihnúť. Ako obvykle sa tu objaví zopár úsmevných chybičiek krásy (napr. DEA, ktorá s úsmevom spolupracuje so CIA, v skutočnosti sa tieto dve organizácie v týchto dobách mali chuť navzájom pozabíjať), ale to sa dá odpustiť. V ktorom Bondovi sa takéto kravinky nenájdu? Ale celkovo spokojnosť. Tri hviezdičky by bolo málo.

Srdečné pozdravy z Ruska (1963)

Bond sa po filme Dr. No úspešne rozbieha a za predchádzajúcim snímkom rozhodne nezaostáva. Klasika v dobe studenej vojny, kde sa proste všetci išli z Rusov posrať a bolo treba proti nim bojovať na všetkých frontách, aj v zasranom Orient Exprese. Toto je už klasika. Trochu zastaralé, ale stále to má spád, šťavu, je sa na čo pozerať.

Hoši z Brazílie (1978)

Zaujímavý film. Podľa mňa predbehol aj svoju dobu. Hlavne poukazovaním na klonovanie a vysvetlenie technológie, ktorá bola známa už v sedemdesiatych rokoch a tým pádom sa s ňou mohlo zaoberať ešte skôr. Niečo medzi Jamesom Bondom a Aktami X, až na to, že tam chýbajú mimozemšťania zo slávneho seriálu a akcia od agenta 007. Ale intríg, konšpirácií a šialených vedeckých experimentov tam je požehnane. A k tomu more známych či menej známych hercov. Gregory Peck, Laurence Olivier, potešil aj Walter Gotell, či Wolf Kahler alebo Guttenbergov štek. Síce dnes to je už trochu vyblednuté, chýba tomu trochu lepší spád, ale stavím sa, že v tej dobe z toho musela mnoho ľuďom klesnúť sánka.

Špion, který mě miloval (1977)

Takto nejako má vyzerať film s Jamesom Bondom. Krásna Bond girl (tentokrát ruská agentka), riadne švihnutý záporák, kopa bombastických kulís, akcia, výprava, Moorove suché hlášky, netradičný zabijak (Jaws) a všetko zmiešané do riadnej jazdy. Aj keď sa objavujú určité opakovačky (tanker požierajúci ponorky, myslím, že v inom filme s 007 bola vesmírna loď, čo požierala iné lode, či družice?). Ale inak pecka. Asi najlepší Bond s Moorom. Krásna zábava.

Skyfall (2012)

Tento film som videl riadne dávno, veľmi na mňa dojem neurobil, nechal som to uležať a pozrel znovu. Je to netradičný Bond, menej akcie, viac kecania, kladenie dôraz na city a pocity, asi je to dnes v móde, ale inak to odsýpa celkom slušne. Záporák je riadny úchyl, tentokrát bývalý agent 00, takže všetkým zatápa pod riťou, zasiahne MI6 rovno do srdca, ale to by nebol Bond, aby to všetko nezvrátil. Tentokrát sa trochu povŕtame v Bondovej minulosti, pokecáme si o vzťahoch na pracovisku a áno, zostane čas aj na nejakú tu nostalgiu a akciu. Takže typický Bond je preč, nech žije nový Bond. Ten pôvodný by tam bol, ak by sa vystrihlo 20 minút patetických kecov. Ale inak je to dobrý film, oplatí sa vidieť a pesnička Skyfall patrí k tým najlepším, ktoré sa kvôli Bondovi skomponovali.

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Hmm, koniec. Opäť vykrádačka. Tentokrát Návratu Jediho. Máme tu supermocnú zbraň, tentokrát neporaziteľnú flotilu, cisára, čo ho nie a nie zabiť, svoje cameo tu má aj Han Solo, Lando (dva-tri trápne šteky), dokonca aj Hviezda smrti, čo sa rozletela na kúsky, ale stihla preletieť atmosférou a pristáť tak dobre, že zachovala intaktné priestory rovno na mesiaci Endor. Celá trilógia bola úplne zbytočná, všetci skončili totálne zamindrákovaní, aby vlastne zopakovali všetko, čo bolo v pôvodnej trilógii. Ale zatiaľ čo pôvodná trilógia bola originálna, vtipná, odľahčená a bola to pekná rozprávka, toto je plné trápnych charakterov, okopírovaných vecí, všetci sú tak strašne cool, až je to smiešne. Občas som sa v kine začal smiať, dokonca som skončil s hlavou v dlaniach, na akú hovadinu to vlastne pozerám. Takže nič nové na svete, dáme si repete. Na konci filmu som si iba zamrmlal: "A je to, velebnosti, du blejt."

Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

V podstate vykrádačka Impéria vracia úder. Ono tretia trilógia je podľa mňa vo všeobecnosti vykrádačka pôvodnej. Iba tentokrát sa sem snažia dostať nové postavy, ktoré sú nič nehovoriace, nesympatické a vlastne zbytočné ako celá táto trilógia. V tomto filme sa prepletajú viaceré linky, ale zatiaľ čo zlí naháňajú dobrých, tak pod dozorom majstra Jedi sa cvičí nový učeník. Hmm. Inovácia nula bodov, občas som sa chytal za hlavu. Ide to do pekne riti. Pardon za výraz. Nečakal som, že dám takéto zlé hodnotenie na Hviezdne vojny. Natočené je to pekne, výprava, atď., ale dej a postavy, je mi ľúto. Trapas. Ide to dolu vodou.