The Wire - Špína Baltimoru (2002) (seriál)

Myslím, že tento seriál si bez sporu zaslúži pomenovanie najrealistickejší seriál, aký môžete nájsť. Porovnajte to so seriálmi stvárňujúcimi rodinku zo strednej vrstvy, kde sa riešia kraviny a zistíte, že väčšina seriálov nie je nič iné ako utopistická, aj keď niekedy vtipná a dobre natočená hovadina. Chcete vidieť, čím sa zaoberá väčšina obyvateľov USA? Pozrite si tento seriál. Pokiaľ nečítate knihy na túto tématiku (spoločnosť a jej štruktúra v USA), treba si pozrieť tento skvost. Herci super, dej sa občas trochu vlečie, ale to nevadí, lebo tie reálie a dialógy to úplne zachraňujú. Bomba.

MINDHUNTER: Lovci myšlenek (2017) (seriál)

Prvá séria má trochu pomalší rozbeh, ale po dvoch častiach mi z toho klesla sánka až na zem. Seriál o vzniku oddelenia behaviorálnych vied na FBI je skvelý nápad a vydaril sa na jednotku. Herci, dej, štýl, akým sa to rozvíja. Keď som to videl prvýkrát, tak som fandil agentovi Fordovi, ale druhýkrát som bol skôr fanúšik agenta Tencha. Čo si budem nahovárať, najviac ma fascinovali rozhovory s vrahmi, ich minulosť, motivácia atď. a potom samotné prípady. Teraz už len dúfať, že sa natočia aj ďalšie série. Fincherovi by som poradil, nech sa vyserie na filmy a točí toto. Je to pecka. Vydarenejšie než House of cards. Tu sa má viac šancu trafiť do čierneho. Jeden z tých must see seriálov, verím ale, že nie každému sadne.

Uprchlík (1993)

Tento film som videl asi stokrát. Čo k tomu dodať? Parádny thriller, neustále sa niečo deje, skvele vygradované. Keď likvidovali videopožičovňu u nás na sídlisku, tak som to z nostalgie kúpil, hoci na môj VHS-prehrávač už iba sadá prach. Možno to niekedy pustím a pripomeniem si staré časy. Podľa mňa tu Harrison Ford hral skvele, rovnako Tommy Lee Jones, oskara si odniesol Tommy. Jeden z najlepších filmov Harrisona Forda.

Rašómon (1950)

Takto nejako vyzerá úžasný film. Hneď ako to začalo som z toho nespustil oči. A na konci som to proste pustil znovu. Neskutočné. Toľko pravdy o ľudstve povedaných v takmer 90 minútach. O tom, ako ľudia klamú nielen iných ale aj samých seba. Že aj história stará pár hodín alebo dní, môže byť rozpovedaná troma ľuďmi na tri rôzne spôsoby, pretože... sme proste blázni. Pri tomto ma napadla hláška Dr. Housa - všetci klamú. Toto si človek pozrie a zanechá to v ňom hlboký dojem. Asi by nebolo od veci trochu spomaliť v natáčaní rôznych fantazijných blbostí a skúsiť natočiť niečo takéto. Asi takto vyzerá umenie. Tento film dávam do zoznamu: Must see before you die.

Tygr a drak (2000)

Vizuálne krásne, príbehovo vyvážené, až na ten stred v púšti, to bola trochu odbočka, ale daj. Zamotalo sa to slušne, aby to trochu vlažnejšie skončilo, ale emocionálny náboj na konci bol riadny, súboje skvelé. Vskutku nadpriemerný film, pri ktorom si človek aj celkom oddýchne. Paráda. Na konci aj tí, čo zvíťazili, boli vlastne porazení, lebo každý prišiel o príliš veľa. Asi synonymum Pyrhovho víťazstva, nenaplnenej lásky, straty, pomsty, atď.

Top Gun (1986)

Najprv som videl Horúce strely a potom tento...skvost. Bolo to na ceste z Karlsruhe do Bratislavy, kde sme sa ako študenti archeológie vracali z dvojmesačného výskumu. Keď sme to videli, bežne sme vybuchovali smiechom, pretože sme si spomenuli na scény z Horúcich striel a patrične sme to komentovali. Nikdy nezabudnem uprený pohľad Kelly McGillis na Toma Cruisa a potom zadrie..."Daj si sprchu." Skoro sme zleteli zo sedadiel. Ako som zistil neskôr, po premietaní filmu postávali armádni zamestnanci a ponúkali vstup do armády a k letcom pre nadšených divákov. Výsledok: nikdy nemali taký počet odvedených ľudí. Dá sa to chápať inak ako agitku pre armádu? Nie. Dobrý film? Určite nie. V podstate totálna chujovina, ktorá podľa mňa vznikla preto, aby sa to mohlo nádherne sparodovať v už vyššie spomenutých Horúcich strelách, ktoré boli tak geniálne, ako bola toto sračka roku. Jedna hviezda pre tento debilný film iba za Horúce strely. A Topper Harley je stokrát lepší letec než Pete "Maverick" Mitchell, to mi nikto nevyhovorí.

Sicko (2007)

Myslím, že pri máloktorom filme mi takto klesala sánka, ako pri tomto. Michael Moore občas hrá na city, kamera trochu dlhšie zaberajúca ľudí, ktorí sa rozplačú a sú na dne, čo už trochu hraničí s únosnosťou, ale faktograficky ucelené, plynie to dobre, história premeny zdravotníctva USA ušla tiež celkom dobre. Uvedomenie si, mohol by som v takomto štáte žiť ja? Nie. Proste by ma tam nepoistili, lebo mám zdravotné problémy a platiť si to zo svojho, tak to by som nedal. Koniec. Je USA najlepšia krajina na svete? NIE. Keď by som si mal vybrať, kde chcem žiť, tak je to Rakúsko, Nemecko, Francúzsko, Švajčiarsko alebo podobné krajiny. A to nejde len o zdravotné poistenie. Aj o iné veci. Nikde nie je kapitalizmus tak desivo neregulovaný ako v tejto krajine. Povedal som si, OK, použijeme aj iné pramene, poobzeráme sa, či je to naozaj tak zlé a ono je. Čo ma desí je to, že v zlých veciach moja krajina USA kopíruje. Máte tu poistenie, ale k určitým liečbam prístup proste nemáte (70 % najnovších onkoterapií je na Slovensku nedostupná) a určité veci môžu výrazne zničiť Váš život. Takže tých ľudí v dokumente tam chápem, u nás je to v prdeli tiež. Krásny príklad toho, že bežný človek neznamená vôbec nič. Ako si raz povzdychol Dr. House: "Michael Moore mal pravdu." P. S.: Zasa tu vidím hodnotenia, aký je Michael Moore propagandista a má ľavičácke kecy. Nekomentujem.

Fahrenheit 9/11 (2004)

Kriste pane to je tu ale kecov o tom, ako Moore používa demagógiu, že je tučný a že jeho dokumenty sú kontroverzné. Prosím, prečítajte si nejakú knihu o globálnej ekonomike, o tom, čo Bush reálne spravil, spýtajte sa pár Američanov (myslím vzdelaných), čo si myslia o situácii v USA, trochu sa zamyslite nad faktami, čo sa konkrétne stalo v USA za posledných 20 rokov a hlavne, akú robili zahraničnú politiku, potom ruku na srdce a povedzte, v čom konkrétne Moore vo svojom dokumente kecal? Že bola invázia do Iráku v každom ohľade protiprávna? Že tam šlo hlavne o prachy, že za to zaplatili stá tisíce civilistov životmi (nepočítam 3500 vojakov, ktorí tam zahučali). Že Moore hra na city? Ktoré dokumenty v poslednej dobe nie? V propagande je Moore oproti vojensko-priemyselnému komplexu alebo iným záujmovým skupinám ešte riadna nula. Podľa mňa tento dokument potreboval povedať jedno, ako Moore videl situáciu po jedenástom septembri a okolo invázie do Iraku. A to povedal dobre. Mimochodom až teraz som sa dostal ku knihám, ktoré Moore napísal. Podľa mňa je to celkom dobrý dokumentarista. A je mi jasný, že všetci tí, ktorí nedajú na USA dopustiť, sa do neho automaticky navážajú, ako stojí za hovno, aký je to demagóg a kretén. Ale často vidím, že ľudia nazvú kontroverzným to, čo nechápu, alebo to, s čím proste nesúhlasia. Stále neberiem, že je Oliver Stone braný za kontroverzného. Kontroverzný je film Ewige Jude alebo Leni Riefenstahl, ale určite nie Michael Moore. Kontroverzný je akurát Bush, jeho kabinet, ktorí mali byť súdení ako vojnoví zločinci a miesto toho si užívajú pokojný dôchodok.

Sputnik (2020)

Nebol to zázrak, ani prepadák. Kríženec Star Treku a Votrelca? Ani neviem, prečo mám niekedy potrebu niečo skatuľkovať, definovať. Ale ako tu niekto povedal, zostrihať to a bola by to celkom slušná epizóda krajných medzí. Rád by som sa spýtal nejakého Rusáka, či to naozaj takto chodilo vo vojenských vedeckách labákoch a základniach, že sa tu veda snúbila s politikou a zároveň s dočasnými spojenectvami striedanými dočasnými vojnami s nadriadenými a so snahou to prežiť a keď bolo treba, tak podtrhnúť nohy komukoľvek naokolo. Ale kto vie, ako by to naozaj bolo, keby človek chcel zvládnuť príšeru z vesmíru, zachrániť človeka (samozrejme iba kvôli osobnému prospechu) a zároveň potešiť politbyro, aj za cenu masovej vraždy odsúdených ľudí. No, nič. Príbeh priemerný, natočené celkom dobre, zaujímavé bolo na tom to previazanie s dobou éry živej mŕtvoly - myslím Andropova. Inak fakt asi priemer.

Fenomén VHS (2017) (TV film)

Celkom pekný dokument, dozvedel som sa veľa nového. Konečne som videl aj slávne bety. Toto som si pustil pred králmi videa, bodlo to. Ešte stále mám video a tiež VHS-ky, asi to skúsim oprášiť a pustiť. Príjemná stopáž, povedané, čo bolo treba.