Perníkový táta (2008) (seriál)

Práve som dopozeral piatu sériu a úprimne povedané, dosť ma šokuje toto vysoké hodnotenie. Vince Gilligan je mi známy ako scenárista 3-9. série Aktov X a podľa hodnotenia na csfd som si myslel, že Perníkový tatko bude pecka, ale prvotné nadšenie opadlo dosť rýchlo. Námet je skvelý, herci taktiež, bohužiaľ scenáristicky to proste nie je ono. Sledovať stredoškolského učiteľa, ktorý sa dá dokopy s feťáckou troskou, aby postupne vybudovali perníkové impérium, k čomu príde vlastne až v piatej sérii, bolo dosť zdĺhavé a útrpné. Na jeden strane má Walt zaujímavé nápady, ako sa dostať zo šlamastiky, na druhej strane robí až detinské chyby. V jednej časti povedal Walt jednu vetu: "Naša snaha je krok vpred, dva kroky vzad." Áno, takto by som definoval celý seriál. Je to trochu odľahčené, ale končí to strašne, ako totálna katastrofa. Jesse sa niekoľkokrát rovnako ako Walt dostane k obrovským peniazom, aby mu v priebehu chvíle začalo totálne šibať a o všetko vždy, samozrejme, príde. Walt zasa má more peňazí, ale všetko dá na jednu skríšu, takže hneď vždy o všetko príde. Prepáč, pán učiteľ, ale na jednej strane sypeš vzorce ako počítač, na druhej strane si neopatrnejší než malé decko. A takýchto chybičiek krásy je tam, bohužiaľ, veľa. Je mi ľúto, ale keď počúvam hlášky na tento seriál v štýle "best TV series ever", tak to, sakra, ani omylom. Ako som povedal, námet skvelý, scenár, príbeh, sorry, priemer. Poznám viacero stokrát lepších seriálov.

Pryč od minulosti (1947)

Ako opísať tento film? Asi tak, že tam nebola jediná zbytočná veta. A to myslím vážne. Neviem, kedy som naposledy videl podobný film. Dej odsýpa, herci skvelí, zopár slušných zvratov, netuctový koniec. Ako kriminálka síce lepší priemer, ale keď to zhodnotím zo všetkých strán, tak musím dať plný počet. Neuveriteľné, že ten film má 70 rokov.

Spalovač mrtvol (1968)

Tak toto bola sila. Netušil som, že niečo také sa natočilo v Československu pred 50 rokmi. Neskutočná réžia, kamera, Hrušínský hviezdil a ešte celú grotesknú atmosféru dokreslil komentár hlavného herca, ktorý sa tiahol celým filmom ako neprerušovaná linka. Toto je jeden z tých filmov, ktorý Vám jednoznačne utkvie v hlave svojou originalitou, dusnou atmosférou. Aj takto sa dá vykresliť šialenosť obdobia začiatku druhej svetovej vojny.

Policajt v Beverly Hills (1984)

Ako je možné, že takáto priemerná hovadina z osemdesiatych rokov zarobila 300 mega? To fakt nechápem. Je mi ľúto, ale príbeh tuctový, vtipy Eddieho Murphyho ma nebrali, úprimne som zíval nudou. Mám rad filmy z osemdesiatych rokov, ale toto ma nijako neohromilo. Tiež ma prekvapuje to vysoké hodnotenie. 82 %. Myslím, že hodnotiaci tu trpia extrémnou nostalgiou. Taká Smrtonosná zbraň bola vtipná, originálna a akčná. V tomto filme boli vtipy slabé, príbeh nudný a akcie sme si užili trochu na konci.

Joker (2019)

Joker asi ako Michael Douglas vo Voľnom páde. Dávam päť hviezdičiek. Asi preto, lebo sa s ním stotožňujem a tiež začínam vďaka svojej trafenej práci uvažovať, že už nie som psychicky zdravý. Netradične pojatý zloduch. Toto je na hony vzdialené Nicholsnovi alebo Ledgerovi a na sveteľné roky vzdialené komiksovému Jokerovi zo 60-tych rokov či z komiksov. Stokrát spomínaná postava, ale tentokrát rozobratá originálnym spôsobom. Som rád, že som na to šiel do kina.

Outland (1981)

Tuctová sci-fi kriminálka vo vesmíre. Kulisy evidentne čerpané z filmu Votrelec, ale režisér to nevedel nejako umne podať. Celkovo ten štýl jeden proti všetkým, asi ako Dirty Harry in outer space. Dalo sa, ale nejaký extra zvlášť dojem to vo mne nezanechalo. Ak ste fanúšik Seana Conneryho a sci-fi, tak povinnosť vidieť, inak Vás nečaká žiadne prekvapenie ani extra akcia.

Mulholland Drive (2001)

OK, OK. Chápem, že toto je film pre intelektuálov, ktorí radi riešia hádanky, ale toto je ako analyzovať mytológie jednotlivých kultúr a snažiť sa dopátrať, čo tým chcel, hergot, básnik povedať a ako to teda bolo s Adamom a Evou. Pochybujem, že existovali a že na základe doporučenia nejakého blbého hada zožrali jablko zo zakázaného stromu. Ale existovali? A čoho to bol symbol? K výsledku sa nedopátrame nikdy. A čo sa týka tohto filmu, tak možno ani Lynch nevie, čo natočil. OK, možno vie. Možno som si urobil nejaký záver aj ja, ale pre istotu som si vygooglil, ako to treba chápať a že na tému tohto filmu vzniklo ešte aj niekoľko diplomových prác. Nečudujem sa. Raz som videl, ako jednému týpkovi na katedre histórie schválili diplomovku, v ktorej analyzoval nápisy na hajzlíkoch. Kde som to skončil? Aha, film. Mňa to nebralo, úprimne mňa ten film sral. Je zaujímavé, že taký Revolver od Ritchieho vyfasuje 50 %, pričom si myslím, že ten film vedel, o čom točí a takáto surrealistická hovadina je tu označená ako 168. najobľúbenejší film. Asi fakt nepatrím do kategórie intelektuálov, čo sa radi rýpu v takýchto kravinách.

Tajemná řeka (2003)

Slušná kriminálka mixnutá s úvahou, ako to končí, keď začne hystéria a duplom u ľudí, ktorí mozog aj tak príliš nepoužívajú. Skvelí herci, dej odsýpa. Typický Eastwood, ktorý má aj lepšie filmy, ale keby každý režisér robil filmy takejto kvality, tak nie je s ničím problém.

L'Humanité (1999)

Priemer. Je mi jasné, o čo sa režisér snažil, ale mňa tento štýl neberie. Dej otrasne natiahnutý, kriminálka skoro žiadna, doteraz vlastne neviem, ako na vraha prišli a hlavne bol medzi mojimi podozrivými. Vyšetrovateľ, čo mi pripadá, že má skôr bližšie k Otíkovi z Vesničko má středisková, než k nejakému dopravákovi a už vôbec nie k nejakému vyšetrovateľovi. Na jednej strane zaujímavo rozohraná zápletka, zaujímavá atmosféra, ale dialógy, ktoré herci aj neherci zo seba súkajú hrozne pomaly a ktoré nikam nevedú. Veta, minúta ticha, veta, dve minúty ticha, tri vety, minúta ticha. Sorry, na mňa príliš pomalé a uťahané. Zasa ďalší umelecký film.