Star Trek: Nová generace - Všechno dobré... (1994) (epizoda)

Nová generácia dala týmito dvoma časťami za celým seriálom veľmi slušnú bodku. Čo sa už o filmoch, bohužiaľ, povedať nedá. Výborné diely, kde sa stretneme s Tashou, opäť sa objaví starý známy Q, napätie až do konca. Pôvodne mala byť aj ôsma séria, jednotliví herci mali zmluvu až na 8 sérií, ale ich honoráre šli do riadnych výšin a bolo treba točiť Star Trek za výrazne menšie peniaze, takže sa tvorcovia sústredili radšej na DS9 a Voyager a Picardovu posádku dali do filmov. Bolo by fajn, keby mali seriály taký dôstojný koniec ako v tomto prípade.

Star Trek: Vesmírná loď Voyager - Ochránce (1995) (epizoda)

Star Trek Voyager začal dvoma skvelými časťami. V podstate sa tu utrasie posádka, ktorá sa bude viac-menej ťahať celým seriálom. Kopa akcie, nových objavov a la Star Trek. Veľmi pekne spravené. Musím povedať, že posledné dve časti ST Voyager sú ešte lepšie.

Star Trek: Enterprise - Setkání u Broken Bow (2001) (epizoda)

ST Enterprise začal veľmi dobrým príbehom. Síce tento seriál som sprvu príliš nemusel, ale keď som si ho pozrel druhýkrát, tak som ocenil, že sa tvorcovia snažili, aj keď už nemali toľko vetru v plachtách ako pri predchádzajúcich seriáloch. Slušný začiatok.

Barbar Conan (1982)

Taká rozprávka pre dospelých. Asi takto by som to nazval. Proste jednoduchý príbeh, pekná hudba, dobre natočené a James Earl Jones je ťažký súper pre Conana. Arnie sa týmto filmom dostal do povedomia Hollywoodu. Podľa mňa klasika.

Komando (1985)

Stará zlatá klasika. Jedna hviezdička kvôli nostalgii. Pamätám si, keď sme to pred vyše dvadsiatimi rokmi pozerali prvýkrát a už vtedy sme sa nad tým chechtali a nebrali to vážne. Ale zábava je, že tento film, hoci má jednoduchý dej, tak má spád, stále sa niečo deje, občas nejaký ten humorný podtón, hláška ("Čo ste urobili Salymu?" "Pustil som ho"). Arnie je drsňák, ako sa patrí. To lepšie, čo sa týka akčných filmov osemdesiatych rokov.

Star Trek VI: Neobjevená země (1991)

Tento film dávam na úroveň dvojky a štvorky. Čiže moje najobľúbenejšie diely. Pôvodná posádka predsa len odišla tak, ako sa patrí. Týmto podareným snímkom. Napätie, akcia, záhada, humor. Nicholas Meyer opäť zaválel. Naozaj pecka. Všetko funguje, dej má spád, herci hrajú, čo to dá, kostýmy, efekty, masky, hudba, všetko skvelé, dobre zamiešané a vyvrcholí to parádnym koncom. Takto má vyzerať film, ktorý má na sebe značku Star Trek.

Star Trek: Klec (1965) (TV film)

Keď dali na ČT v roku 2002 Star Trek, pôvodné série, tak som skákal od radosti. Ako prvý diel dali tento pilot, ktorý pôvodne k 79 častiam nepatril, ale v roku 1988 ho predsa len odvysielali. Bol som v šoku. Kde je sakra Kirk? Ako to, že tam je iba Spock? Krásne časy, v tých dobách som mal tak málo informácií o Star Treku. Zaujímavý začiatok, dýcha z toho atmosféra polovice šesťdesiatych rokov, teda čo sa týka efektov, prevedenia. Jeffrey Hunter bol fakt vynikajúci. Škoda, že skončil, ako skončil. Je zaujímavé, ako mnohí dávajú 80 - 100 % filmom z tridsiatych rokov, ale tu to mnohí ohodnotia ako totálny shit len preto, lebo to má efekty, aké má. Ja tvrdím, že je to jedinečná klasika. Live long and prosper.

Oliver Stone: Neznámé dějiny Spojených států (2012) (seriál)

Dve príjemné zistenia: 1. Oliver Stone študoval históriu. 2. Oliver Stone je druhý Norman Davies. Žiadne tendenčné kecy, proste Vám ukážeme, že história nemusí byť len slúžkou politikov a hajzlov, ale aj tým, čo má byť. Holou rekonštrukciou vývoja človeka na základe písomných prameňov. Jednoducho holé fakty, ktoré Vám dajú pred Váš ksicht neskutočne čisté zrkadlo. Pozrite sa dobre, presne toto ste. Bohužiaľ, tých, čo si uvedomujú, čo je tento svet, ľudia v ňom, je zúfalo málo a rozhodne nestoja v čele štátov či veľkých spoločností. Skvelý dokument, aj keď zopár faktov by som tam ešte dodal. Myslím, že pán Stone sa držal dosť na uzde, lebo tých svinstiev ohľadom USA je oveľa viac. Tak nič, dopíšem komentár, kúpim si na Amazon alebo E-Bay americkú vlajku a idem ju spáliť. Peace.

Terminátor (1984)

Tak toto je jednoznačne legendárny film. Keď sme to podaktorí pozerali na ORF 1 ešte za socíku, tak to vyvolalo neuveriteľnú debatu v školách a slintali sme nad tým filmom blahom, hoci sme z toho nerozumeli ani prd. Teda okrem môjho brata, ktorý v tej dobe po nemecky ako-tak vedel. Takže sem-tam nás hodil do obrazu. Čo povedať? Originálny námet, Schwarzeneggerova životná úloha, skok dopredu pre Jamesa Camerona. Slušné efekty (na tú dobu a na ten rozpočet), naháňačky, napínavé ako gumka v trenkách. Pred nedávnom som si to znovu pozrel. Ten film stále funguje, stále to má čo do seba. Myslím, že v pohode obstojí v skúške časom. Je to proste taká klasika, čiže určité chybičky sa tomu dajú odpustiť. Je tu neuveriteľné množstvo hercov, ktorí to tu dotvorili väčšími či menšími úlohami: Michael Biehn, Linda Hamilton, Paul Winfield, Lance Henriksen, Bil Paxton, Brian Thompson (lovec z Aktov X).

Ničitel Conan (1984)

Tak toto je oproti Barbarovi Conanovi výrazný skok dole. Všetko je akési nudné, rozvláčne, nemá to správneho záporáka, správny náboj, napätie. Je to skôr všetko rozprávkové a k smiechu. Barbar Conan bolo slušne natočené rozprávanie, toto je proste príšernosť. Dalo sa na to pozerať, ale len preto, lebo tam pobehoval Schwarzenegger a snažil čo to zahrať, ale inak katastrofa. Nezachránil to ani Basil Poledouris.