Sedm psychopatů (2012)

Nemívám problém vychutnat si film, který více či méně odporuje běžným filmovým pravidlům, někdy takový film i právě proto vyhledávám. Tento film rozhodně není tuctově obyčejný, a tak se nedivím jeho dvou- ani pěti-hvězdičkovým hodnocením. Nejdříve mě tento film zaujal svým hereckým zastoupením, a musím uznat, že to rozhodně nezklamalo (pobavilo mě v upoutávkách vždy mezi prvními avizované jméno Olgy Kurylenko, která si v něm odehrála sotva půl minuty). Děj je zajímavý a často i vtipný, v druhé polovině už kvůli vyzrazení identity jednoho z psychopatů trochu ztrácí dech, úplná nuda to však rozhodně není, což potvrzuje akčnějším závěrem (včetně sekvence v průběhu závěrečných titulků). Kdyby film ubíhal svižněji a brnkal na emoční struny i jinak, než několika krvavými výstřely, určitě bych šel s hodnocením o dost výš. Celkově mě film zaujal a pobavil (nejen) svou nevšedností, ale rozhodně mě neoslovil tolik, jak jsem původně předpokládal.

Na dřeň (2012)

Asi bych nedokázal přesně popsat, proč a čím, ale tenhle film mi prostě voní francouzsky. Takové atmosféry a konečného pocitu po jeho zhlédnutí prostě nemůže dosáhnout žádný hollywoodský film. Napadá mě jiný francouzský film, jmenuje se Nedotknutelní, s tímto jej spojuje nejen tělesný handicap jednoho z hrdinů, ale hlavně ta vůně;-) Na dřeň jde víc do hloubky, je realističtější a má pestřejší děj. Hlavní představitelé jsou skvělí tak, že jsem jim věřil všechno. Některé scény z tohoto filmu si budu pamatovat ještě dlouho, např. hlášku: "Tak co, robokope?" nebo Stephanie stojící před sklem s obřím akváriem s kosatkou. Velmi působivá byla i hudba A.Desplata, který trochu ubral na vtíravosti, a kvalitně provedené prostorové ozvučení, které přidávalo na zážitku.

Červená světla (2012)

K tomuto filmu mě přilákala zápletka a la X-files (kterou jsem baštil už jako puberťák na střední) a pak De Niro, kterého mám rád a po všech těch Lotrech a Fotrech jsem mu chtěl dát ještě šanci. Atmosféra a děj filmu mě docela strhly, ovšem nevydrželo to tak po celou dobu. Cillian Murphy opět potvrdil, že se svým vzhledem a charismatem je skvělý představitel "divných chlápků" a De Niro si to tentokrát u mě nepokazil. A co říct k tolik diskutovanému a propíranému konci, abych nespoileroval? Ani se nedivím, že ho část diváků zavrhla a ostře kritizuje (stejně tak věřím teorii, podle které ho chtěl sám režisér na přání kritiky přepsat, což neudělal;-)) a zároveň se nedivím druhé části diváků, pro které je konec skvělým a nečekaným vyústěním všeho. Inu, proti gustu...;-)

Východní přísliby (2007)

Rád následuju doporučení druhých (ve které mám důvěru) a zhlédnu jimi doporučený film. Většinou mě totiž čeká mnohahvězdičkový filmový zážitek, a to platilo i teď. Nechal jsem se unést atmosférou filmu, která by se někomu mohla zdát komorní (ve srovnání s některými hollywoodskými mega-giga-super-hyper...filmy se není čemu divit), ale tady byla o to víc realistická a uvěřitelná. Napomáhají k tomu skvělé herecké výkony trojice Watts-Cassel-Mortenssen (pro mě jedna z nejlepších Viggových rolí), padnoucí hudba a samozřejmě skvělá režie. Takového Cronenberga mám rád!;-)

Božské dorty od Markéty (2013) (pořad)

Markéta je jistě šikovná cukrářka, ale zpracování pořadu je občas pěkně nudné. Ale možná se to cukrářům právě tak líbí;-)

Já, Bruce Lee (2012) (TV film)

Asi nejlepší dokument o životě BL (a že už jsem jich pár viděl;-))

Ve stínu (2012)

Nádherně vystižená atmosféra, Trojan zase válí. Škoda jen toho hošíka v závěru - působil spíš trapně a hercem to nebylo:-(

Polski film (2012)

Chtěl jsem svůj komentář začít prohlášením, že toto je vlastně film o filmu o filmu, a být pyšný na to, jak jsem to trefně a vtipně pojmenoval, ale pak jsem si našel, že i o tomto filmu byl natočen krátký film. Takže co teď? Mám se opravit a hodnocený produkt nazvat filmem o filmu o filmu o filmu a pak přemýšlet, jestli už to není moc? No ale hlavně, ať tu z toho zase nedělám komentář ke komentáři k filmu;-) Film, na který musím mít náladu. Když tu náladu mám, mám chuť hodnotit nejméně čtyřmi hvězdami, když nálada není, jsem schopen klesnout i na dvě. Většinou však tu náladu mám a film si dokážu vychutnat i po několikáté. Tak trochu jiný, ale chytrý film, i když to tak někomu možná nepřipadá. Jeden z mála filmů, u kterého jsem si pouštěl znovu i závěrečné titulky;-)

Tajemný muž (2012)

Ta třetí hvězda je za to překvapení v prostřední části, které jsem přijal s nadšením, a tak trochu i za Jessicu, které začínám věřit, že umí i hrát. Bohužel si však myslím, že film si zasloužil lepší vysvětlení závěr - to současné není hloupé, ale vzhledem k příběhové důmyslnosti filmu mě tak nějak neoslovilo, jak bych si představoval.

Pí a jeho život (2012)

Vizuální zážitek, na který se mi vyplatilo počkat a zhlédnout ve full-HD. Jeden z mála filmů, kde mi počítačová animace zvířat připadala vynikající a až na pár výjimek jsem z jejich pohybů necítil gigabajty. Z příběhu mám rozporuplné pocity - začátek ve mně vzbudil stejné pocity jako při prvním sledování filmu Forrest Gump, což pak přestalo v momentě ztroskotání lodi. "Mokrá část" filmu byla jistě dokonalá technicky, postupně mi však začaly vadit dvě věci ZAČÁTEK SPOILERU! - 1.) nevěřil jsem, že tygr, než poprvé vyskočil z pod plachty na záchranném člunu, dokázal být pod touto plachtou tak dlouho ve společnosti ostatních zvířat, aniž by si nějak navzájem ublížili a 2.) masožravý ostrov (nějak mi nezapadal do koncepce fantastična děje - působil tak nějak ostře a o dost míň uvěřitelně ve srovnání se vším ostatním, o jeho tvaru ani nemluvě. Když pak AŽ NA KONCI FILMU;-) zazní slova o dvou verzích Píova vyprávění s otázkou, kterou verzi si vybrat, a hlavně hláška: "No a tak to máte i s náboženstvím!", je vymalováno - nejen, že to, co mi vadilo, mi teď vadilo sice možná oprávněně, ale hlavně zbytečně (je to přece jen jedna z verzí, kterou Pí vyprávěl, a třeba zrovna ta nepravdivá vymyšlená), ale hlavně je tu najednou něco, co zavání náhlým nábožensko-nenáboženským;-) přesahem. KONEC SPOILERU!