Sabotáž (2014)

Na plný počet to nie je, aj keď film odsýpa a má grády, niečo tomu chýbalo. Dosť drastické. Sabotage je dosť brutálnejší. Preč sú akčné filmy z 80. - 90.rokov kde manželku zabili tým, že do nej strelili z metra a jej vytieklo tri deci krvi. Tu bol spôsob tohto jednania oveľa .. No nebudem nič prezrádzať. Koniec so zúčtovaním v Mexiku bol ten pravý Arnoldovský. Arnie sa mi páčil, sadol sem slušne hoci mladší už nebude. Toto všetko na 100%, tak to vidím ja. Ale potom tu sú iné veci - občas to stráca vierohodnosť, určitá zamotanosť, ktorá sa ku koncu vysvetlí, zas tak originálna nie je, skôr tu málinko vadí. Ide o to, z akého uhla sa na tento biják budete pozerať. Ale zas hoci má film svoje muchy, myslím že v mnohom sa ukázal v dobrom svetle.

Touha po moci (2014)

Čo sa týka filmu ako takého, musím uznať, že tak do polovice sa film trochu vliekol, ale druhá polovica mi to vynahradila a ten koniec bol vážne skvelý. Očakával som, že to bude bomba, pretože Serenu natáčala Oscarová režisérka Susanne Bier, ale hlavne tiež preto, že hlavnej úlohy sa zhostili skvelí Bradley Cooper a Jennifer Lawrence. Väčšina deja sa odohráva v tvárach jednotlivých postáv. Vôbec si nemyslím, že je to chladné a bez emócií, naopak. Je to o rozklade citových väzieb následkom rodinného nešťastia. Je to všetko len a len o emóciách. V takmer westernovom prostredí. Odohráva sa síce počas Veľkej krízy tridsiatych rokov, avšak v malom mestečku kdesi v lesoch, ktoré tie klasické westerny silne pripomína.

Dřív než půjdu spát (2014)

Snímka s hviezdnym obsadením a napínavým príbehom graduje síce pomaly, ale o to dramatickejšie. Napriek tomu by z filmu na základe napínavého bestselleru s hereckými esami išlo určite vykresať viac. Možno sa režisér príliš spoliehal na kvalitu obsadenia, herci ale nemôžu vybudovať tajuplnú atmosféru sami. Nevýrazná hudba a nie príliš zaujímavá kamera im moc nepomáhajú. Pritom Nicole Kidman už v mysterióznom thrilleri "Tí druhí" dokázala, že utiahne celý film v hutnej atmosfére a minimalistickom prostredí jedného domu. A že takéto dielo môže byť vynikajúce. Bohužiaľ pod vedením lepšieho režiséra. Tak si tu Nicole iba slušne odohrala úlohu vystrašenej a zraniteľnej hrdinky, ktorá začne odhodlane pátrať po tajomstve minulosti, aby získala späť svoj život.

Slídil (2014)

Snímka dokáže napnúť naše nervy u automobilovej naháňačke aj v hrobovom tichu zakrvavenej vily. Nightcrawler je tak prehliadkou talentu nielen Jakea Gyllenhaala, ale aj Dana Gilroya, ktorý si svoj scenár prvýkrát tiež zrežíroval. Výsledkom svojej práce sa nám zapíše do pamäti rovnako nekompromisne, ako nepredvídateľný snímok od Tarantina. Film kritizuje viac súčasnú spoločnosť ako svojho hrdinu. Ten nám síce môže byť nesympatický na maximum, ale vlastne mu nemôžeme tak moc vyčítať - začne natáčať svoje kruté zábery len preto, že ich chcú ľudia, so zdanlivo čistým svedomím doma pri televíznej obrazovke sledovať. To diváci správ túžia po krvi a dráme, on im teda ich priania plní.

Spása (2014)

Snímka roka 2014 ! Toto je majstrovsky zvládnutá žánrovka. Áno, je to zabehnutý príbeh, ale do samého konca sa doň stále motajú nejaké malé nečakané zvraty. Podľa mňa skvelé obsadenie. Eva Green nepovie ani slovo, za to to ale z nej robí pekelne sexi tichú rajdu. Skvelá kamera, príbeh je rozprávaný z pohľadu hlavného hrdinu tak, že niektoré paralelné udalosti sú len predkladané a nie sú zbytočne popisované - vo výsledku rýchly spád a surová miestami až strohá atmosféra. Dáni to vedia rovnako drsne a temne ako je celá aktuálna severská produkcia, takže je to fakt drsný western, kde sa s happyendom nedá moc počítať. Len s odplatou, s poriadnou odplatou.

Sousedi (2014)

Typická americká vulgárna komédia, natočená scenáristom a režisérom obdobných snímkov Nicholasom Stollerom, sa vyznačuje siláckymi a oplzlými dialógmi a humornými nechutnými situáciami. Celkom dobrá komédia, ktorá svojim námetom a zápletkou vyzerala veľmi nádejne. Našlo sa tu dostatok trefných hlášok a podarených situácií ako trebárs dojčiaca scéna. Občas sa mi však zdalo, že keď sa dej trošku rozbiehal, tak znenazdajky bol preložený nejakou zbytočnou, nudnou scénou, ktorá príbeh vôbec nikam neposúvala. Avšak musím tvorcov pochváliť za veľmi vtipne stvárnenú a nápaditú bitku medzi hlavnými hrdinami v druhej polovici filmu. Ak prihliadneme k takmer ukážkovej scenáristickej štruktúre a spravodlivému záveru, potom je treba povedať, že Susedia sú, celkovo vzaté, skutočne zábavnou komédiou. Skutočne zábavnou, to áno.

Temný bojovník (2014)

Film nás zavedie do stredu vojnového besnenia. Boje, bitky, drancovanie a plienenie dedín, zabíjanie obyčajných civilistov, žien i detí sú na dennom poriadku. Je prekvapujúce, že pri všetkom tom vojnovom besnení ľudstvo prežilo až do dnešných dní. Hlavné postavy, učiteľ a žiak, dve rozdielne povahy a predsa končia rovnako. Stretnutie s mladou princeznou a následníkom trónu im dávajú šancu aspoň trochu odčiniť svoje minulé skutky a dosiahnuť odpustenie. Anakin Skywalker vymenil laserový meč za železný a dokazuje, že sa s ním vie oháňať rovnako efektne. Prvé dve tretiny filmu sľubujú ešte aký taký vývoj postáv a celého príbehu, avšak do poslednej tretiny vracajúci sa Cage svojím prehrávaním všetko utlčie do zeme a samotný koniec s prepichnutou princeznou, ktorá sa obetuje pre krajinu dodá absurdite navrch.

The Gambler (2014)

Mark ma neprestane baviť. Veľmi ma potešila Jessica Lange - vidieť ju vo filme je pomaly zázrak, len by si zaslúžila väčšiu pozornosť. Momenty na zamyslenie, zamyslenie nad niektorými frázami, scény k zamysleniu. Veľmi sa mi páčil scenár a aj ďalšie herecké obsadenie. Dej trochu pokrivkával a pár hluchých miest bolo - celkovo ale slušné. Gambler nesklamal. Mark Wahlberg v podarenej úlohe vysokoškolského profesora závislého na hazarde. Chvíľu hrá black jack a dubluje stávky, chvíľu vsádza všetko na čiernu a chvíľu filozofuje so študentmi. Väčšinu filmu vás teda hlavný hrdina bude trochu iritovať, pretože jeho motivácia nie je zreteľná a budete čakať ako to dopadne. A aj keď u závislostí je happyendov poskromne, tak toto je americký mainstremový film. Za povšimnutie je dobrý Joghn Goodman v úlohe úžerníka.

Tokarev (2014)

Bol to veľmi sympatický experiment vybočiť z radu. Španielsky režisér Paco Cabezas sa pokúsil vytvoriť neobvyklý film v medziach obvyklého žánru. Myslím si, že sa mu to celkom podarilo. V hlavnej úlohe sa predstavil Nicolas Cage, ktorému sa úlohy nahnevaných otcov v poslednej dobe ponúkli hneď niekoľkokrát. Príliš neprehráva a pôsobil vcelku vierohodne a prirodzene. Medzi akčnými krimi thrillermi síce Tokarev nie je žiadnou hviezdou, ale rozhodne nie je žiadnym prepadákom. Paco Cabezas svojim ešte len šiestym filmom rozhodne nesklamal. Ja som bol spokojný a celkom dobre som sa bavil. Na kriminálnom thrilleri Tokarev bude asi najlepší koniec. Dal sa čakať, ale napriek tomu ma zaskočil.

Knick: Doktoři bez hranic (2014) (seriál)

Pri sledovaní tohto seriálu si človek uvedomí, aký celkový pokrok urobilo ľudstvo za posledných viac ako sto rokov. Ako automaticky dnes prijímame či už veci technické, tak v prípade The Knick veci z oblasti medicíny, bez toho ako si uvedomujeme, aká dlhá cesta viedla k ich objavu, alebo riešeniu. V hlavnej úlohe doktora Thackeryho exceluje diabolský Clive Owen, doktora posadnutého nielen svojou prácou, ale v tom čase bežnou závislosťou na drogách a opiátoch. Každá postava, vystupujúca v tomto seriáli, by mohla vydať na samostatný príbeh. Tak výborne je scenár prepracovaný. Výprava si pri vyberaní interiérov, či exteriérov pohrala s každučkým detailom, kostyméri štýlovo obliekli každého od kamery viac, či menej vzdialeného komparzistu, o dokonale padnúcich kostýmoch hlavných postáv nehovoriac, kamera si dokonale pohrala so svetlom, strih zvýraznil tie dramatické situácie, ktoré bolo treba a čerešničkou na torte boli dokonale technicky a vizuálne zvládnuté operácie. Pre mňa seriál roka 2014. (Videné: apr.2019 / Hodnotenie: 1.séria **** / 2.séria ***** )