Desperado (1995)

Proč pět hvězd? Svébytná forma, hravé nápady, vtip, vroucí temperament a užitečné pouzdro na kytary.

Crossbones (2014) (seriál)

Celkem solidní seroš. Jasně. Normálně bych se mu asi vyhnul, kdyby zde nehrála Claire Foy. O to mě ale víc překvapil. Uznávám, že se s ním pojí i určité nedostatky. Někdy je děj až moc překombinovaný, epizody řekněme druhé čtvrtiny nejsou nejzábavnější, kanonáda plot-twistů občas působí směšně a i přes pozlacený Blackbeardův palác je zde vidět určitá lacinost. Herecké výkony některých protagonistů také někdy nejsou nejlepší. Přesto musím říct, že mě seriál velmi bavil. Především první epizoda jasně nastaví kurz, kterým se bude loď ubírat. Oceňuji charaktery, z nichž se většina drží v pomyslné neutrální karmě.  Zaujala mě i řada dialogů, kde se řeší právě morální otázky. Postavy se rovněž mohou chlubit nejen pozoruhodným vývojem, ale také solidními základy. Hlavní herečtí představitelé jsou solidní. Kromě mé oblíbenkyně Claire Foy tu koneckonců máme brilantního Malkoviche, okolo jehož mysteriózního Blackbearda se celý děj točí. Také musím na závěr pochválit celkovou uzavřenost tohoto počinu. Série funguje sama o sobě. I když je pravda, že by se určité náměty k pokračování také našly. Takže jo. Čtyři zkřížené hnáty z 5.

Ricky Gervais: Armageddon (2023) (pořad)

Je pravda, že Armagedon je možná slabším počinem - zejména v tom smyslu, že od Rickyho už tak trochu víte, co od něj můžete čekat. Nicméně chlápek pořád něčím překvapí a těší mě, že jeho humor je rok od roku temnější. A to je zvlášť v dnešním světě opravdu zapotřebí.

Škola života (2009)

Ze začátku film působí poněkud banálně. Kolikrát si říkáte - to je Jenny fakt tak naivně vylízaná? Nicméně vše zachraňuje závěr, který celkové vyznění snímku pootočí o 180 stupňů - a tím se tedy vše vyžehlí a zacelí. Hlavním tématem je hledání v kompasu životních hodnot, které je nabaleno na svět dospívající studentky. Takže jo. Čtyři hvězdy stačí. Ve snímku rovněž potěší feeling šedesátých let a velké množství hlav známých z britských seriálů či filmů.

1670 (2023) (seriál)

Seriál měl dle mého názoru naběhnuto na 5 hvězd. Minimálně tato hodnota odpovídá originalitě a svébytnosti. Tvůrci si umně pohráli se spoustou aspektů a oceňuji i to, jak se do 17. století dadaisticky zapojují pythonovským způsobem naše dnešní reálie. Za to teda velký palec nahoru. Nemohu též nezmínit vypiplanou kameru a absolutně dokonalý soundtrack kombinující folkovou a klasickou hudbu s dnešními moderními přístupy. Zase v tomto ohledu panuje nadšení. Tu jednu hvězdu ubírám zřejmě jen asi kvůli tomu, že některé linky nebyly až tak dobře dotáhnuty. Možná bych i řekl, že až poněkud banálně. Asi by tomu napomohly alespoň 2 epizody, které by trochu prohloubily vnitřní svět postav, které ale i tak toho o sobě nakecají moc - a to díky prolomení čtvrté stěny. Silné čtyři hvězdy! Tento seriál je víc Zaklínačem než ten seriál, který se tak na Netflixu sám nazývá.

Kód 355 (2022)

Jo, nakonec 2 hvězdy. Technicky to není možná až tak špatné, ale vyloženě v tomto případě uráží ona zbytečnost celého projektu. Ale jo - jako přehlídka milfek snímek celkem funguje. :-)

Saltburn (2023)

Oceňuji veškeré obskurnosti, se kterými jsme se mohli v tomto filmu setkat. Zároveň musím podotknout, že můžete spatřit i řadu funkčních černohumorných pasáží. Nicméně... první hodina snímku je velmi nudná a když už se něco začne dít, působí děj nesmírně odbytě. Takže zklamání.

Augustus a Lívia: Láska, moc a meč (2021) (TV film)

Možná, že tento dokument nebyl až tak hrozný, jak naznačuje mé hodnocení. Každopádně to moje zklamání nějak musím reflektovat. Chápu, že do třičtvrtěhodinové stopáže se nemůže nacpat veškerý aspekt Augustova života. Zde se však znatelně přeskakovalo mezi události, zjednodušovalo a vynechaly se jinak podstatné okolnosti související s osobou prvního římského principa. Prostě tohle ne...

Kleopatra: Legenda a skutečnost (2016) (TV film)

Za mě spíš průměr. Na tu hodinu a půl se zde nachází až příliš mnoho zjednodušení. Některé zásadní okamžiky, ke kterým patřila osudová bitva u Actia, jsou prakticky přeskočeny.

Santini - Cesta barokního génia (2023) (TV film)

I když zřejmě nebylo možné do tohoto dokumentu vtěsnat všechny ty krásy, které Santini projektoval, stále představuje perfektně zvládnutý počin vzdávající patřičnou úctu tomuto baroknímu géniovi.