Prometheus (2012)

Mrzí mě, že jsem kdysi propadl několika recenzím a všímal si na filmu pouze negativ. Zároveň jsem tím byl zaslepen, aniž bych si všímal kladů - a to jak těch zjevných, tak i těch ukrytých. Přiznávám, že mojí hlavní motivací ke znovuzhlédnutí bylo, že jsem nedávno navštívil Alien: Covenant a chtěl jsem si tak připomenout momenty, které skončily na propasti mojí paměti. Chtěl jsem si pospojovat zbývající asociace, dokud byla myšlenka na Covenanta ještě živá. A učinil jsem jedině dobře, což má za následek, že tu jednu hvězdu ještě opožděně dodávám. Film totiž poněkud uzrál a jeho vyznění je díky poslednímu Vetřelci jasnější. Je čím dál více zřejmější, kam směřuje Scotta idea. A mě myšlenka onoho směřování nesmírně těší. Líbí se mi, že tento film ani ten následující nepředstavují vetřelecký snímek v pravém slova smyslu. Místo toho dostáváme pomyslný mix Blade Runnera a 2001: Vesmírné odysey s napojením na univers vetřelců. Někdo tím může být jistě zklamán, někdo zmaten a někoho tato kombinace zkrátka okouzlí. Líbí se mi filozofický přesah obou filmů a abych řekl pravdu, v určitém slova smyslu je děsivější (nebo více mysl nahlodávající) tato prequelová série než původní filmy. Nechci ovšem působit jako heretik a respektuji nedotknutelnost prvních dvou dílů. ;-) Nicméně ty měly jiný smysl a byly natočeny především v jiné době. Pokud se někdo navrací ke klasice, musí zachovat původní feeling a najít vhodnou aktualizaci. A to podle mě Scottovi vychází. Líbí se mi myšlenka, že nyní "vetřelce" v podstatě představují androidi. Sice se to může jevit jako naprosto neoriginální přístup, nicméně je smysluplný a v prequelové sérii pasuje skvěle. Nevím také, kde se vzala teze, že Scott je jakýmsi nepřítelem náboženství. Oba dva filmy mají totiž obrovský přesah a odkazují v mnohém přímo na naše anticko-křesťanské kořeny. Duchovně je nabita takřka většina Scottových děl a myslím, že se v nich najde každý, kdo má smysl pro mystično. Tomu pomáhá i to, že řada scén vybízí k subjektivní interpretaci a je tolerantní k širokému zástupu teorií. Rád bych se ještě k závěru vyjádřil k onomu problematickému chování postav. Ano, někteří se chovají nemoudře, ale svým způsobem je jejich počínání relativně omluvitelné. Klaustrofobické cestování vesmírem se zkrátka nějak na psychice podepíše. :-) Tímto bych mé psaní ukončil. Pouze ještě potvrdím, že vizuál filmu je tradičně scottovsky výborný a Streitenfeldův soundtrack do uší harmonicky proudí. Doufám tedy, že Scott svůj koncept udrží a že bude postupně ubývat více a více haterů a remcalů. :-)

Je to jen konec světa (2016) odpad!

Ach... po dlouhé době odpádeček. :-) Sice musím poznamenat, že při použití objektivních měřítek se nějaký ten klad najde. Kamera a hudba jsou kupříkladu v pohodě. Ale zde zkrátka vítězí můj subjektivní pohled. Považuji za úspěch, že jsem byl schopen tento film dokoukat. Nevím, kde začít, abych tento esenciální artový zážitek popsal... Inu, ano - hlavní motivací byla Marion. Nicméně i při posouzení zdejšího obsahu jsem došel k závěru, že by to nemuselo být špatné drama. Člověk si i říká, že na tématu umírání se nedá nic zkazit. A k tomu těch dosavadních 71 %, že... Každopádně mezi tyto "osvícence", kteří tak štědře hodnotili, rozhodně nepatřím. Film byl dobrý, dokud jsme nebyli seznámeni s rodinou hlavního hrdiny. Tedy zhruba těch prvních 5 minut? Ano... Víc mrdlou rodinu jsem nespatřil. Skutečně. Nicméně to by se dalo ještě překousnout, kdyby byly naservírované nějaké smysluplné dialogy. Jak čtenář tohoto komentáře tuší, patrně ani to nevyšlo. Abych to shrnul - rozhovory mezi postavami se točí okolo toho, že mluví o tom, že by někomu něco řekli o tom, jak by následně dotyčnému mohli říct něco, o čem chtějí říct někomu dalšímu. Ano, teď vám dám čas na vstřebání tohoto intelektuálního souvětí. Ani tedy nemusím sdělit, že myšlenky jednotlivých dialogů by bylo možno obsáhnout do jedné věty. Jinak ještě k té mrdlosti postav... ne, nic psát už nebudu; takovou úctu tomuhle "dílu" neprokážu. Zkrátka nekoukejte na to. Radši jděte ven počítat auta, která projedou nějakým silničním úsekem. Venku je přeci hezky. Carpe diem!

Vetřelec: Covenant (2017)

Na film jsem nešel ani jako nějaký zapálený gigerofil (byť první dva Alieny hodnotím jasnými 5*), ale především jako fanoušek R. Scotta. Těšil jsem se tedy spíše na jeho vizuál a jeho tradiční řemeslnou zručnost, kterých se mi po právu dostalo. Kdo očekával, že tento film bude bombou, nemá podle mě zdravý výkal. Ten, který má střízlivější očekávání, může být přeci jen potěšen. Co se ještě týče nezdravosti fekálií, musím poznamenat, že ten, kdo dává 2* a méně, podle mě trpí podobnou chorobou. Film je totiž vizuálně výborný, atmosféru má tradičně tajuplnou a odehrává se v adekvátním prostředí. Ačkoliv jsem byl obeznámen s idiocií postav, musím poznamenat, že to není až tak katastrofální. Alespoň ve srovnání s předcházejícím Prometheem, kde se jejich labilita dala krájet. Ano, existují někteří jedinci, kteří jsou vypatlaní, ale jejich neinteligentní chování pramení z jejich zbrklosti. Nicméně většina charakterů je schopna alespoň polemizovat a uznat případně svoji chybu. Hlavní předností filmu je podle mě ovšem záporák, o kterém ale nemá cenu spoilerovat. Uvedu též to, že mi vůbec nevadila tzv. filozofická vložka. Možná bych i uvítal, kdyby v průběhu sledování nastalo několik rozšiřujících flashbacků k úvodní sekvenci. Má to totiž svoji vnitřní logiku a ailenovský univers je tím dobře občerstven. Zápory ovšem film nepochybně také má a mnozí "tříhvezdičkáři" na ně trefně poukazují. Tedy na rozdíl od výše zmíněných hnidopichů, kteří jsou totálně mimo. Mě ovšem zarazil jeden zádrhel ve vyprávění. Týká se toho, co se kdysi stalo na planetě. Možná bych měl i návrh, jak to pozměnit, ale to by pak tento způsob až přespříliš připomínal Nolana. Nechci ale o tom spoilerovat, a proto tuto hypotézu dále rozvádět nebudu. Film tedy nakonec hodnotím slabšími 4* s dodatkem, že se tento snímek nemá ničím závažným stydět. *Menší edit (25.5.2017) - Zaokrouhluji symbolicky na řádné 4*. Mé uši totiž intenzivně pociťují dokonalost zdejšího soundtracku. :-)

Logan: Wolverine (2017)

Tak jsem tedy Logana konečně spatřil... Můj názor? Prozatímní vysoké hodnocení je pro mě relativně pochopitelné. Z hlediska objektivnosti se nedá filmu upřít, že působí velmi netradičním dojmem. Takřka podobně jako se to povedlo Temnému rytíři a v podstatě i několika nejmenovaným marvelovkám z nedávna. Přesto subjektivně nacházím pár záporů. Především začátek filmu se mi zdál neskutečně těžkopádný a přiznávám, že jsem ve skrytu duše hledal adekvátní motivaci k pokračování ve sledování. Tou jsem byl ale naštěstí obdařen po první velké akci, která se odehrála v továrně. Od té doby je snímek nespoutanou smrští, kterou hltáte tak jako Wolverine kořalku. Musím též uznat, že těžko nacházím depresivnější komiksárnu, než je tato. Film je také bohatě zastoupen koprolálií a fuckolálií. Takže se tu může toureťák krásně vyrochnit. Akce je super. Nejvíce ovšem zaujme fisting, respektive clawing, lebek na několikerý způsob.

Král Artuš: Legenda o meči (2017)

Nemůžu jinak než udělit plné hodnocení. Tento film dokonale splňuje všechny atributy epičnosti. Těžko napsat něco originálního, když již tak učinili mnozí přede mnou. Kde tedy začít... Možná tím, že obecně mám rád snímky, kde záporák zastíní hlavního hrdinu. Ne, že by Hunnamův Artuš byl nevýrazný, to rozhodně odmítám, ale Vortigernovi snadno podlehnete. Velkou zásluhu na jeho přednostech má nepochybně Law, kterému ty rozpolcené charaktery zkrátka pasují. Obecně je možno říci, že postavy jsou napsány na jedničku. I co se týče originality - kde například můžete vidět asijského kung-fu mistra zvaného George, který trénuje gladiátory v postřímsko-fantazijním Londiniu? To mě vede k tomu, že obdivuji Ritchieho, který dokázal sjednotit na první pohled neslučitelné historicko-fantazijní motivy. Kromě zjevného multikulti hereckého složení zde máme čarodějnické věže, pravěké kromlechy, hrady alá Helmův žleb, raně středověký Londýn s obří arénou (jež možná svými rozměry trumfne i římské Koloseum), dále jeskyně s všemožnými bestiemi, Vikingy, gestapo-asasíny, hajlující poddané, tajuplná jezera a hvozdy a v neposlední řadě megahady a megaslony. Vše v Anglii. Není to skvělé? Je to úžasné. :-) Musím také vyzdvihnout akci. Nejen že je výborně nastříhaná a přehledná, ale dokonce má ukázkovou choreografii. Především mě zaujala lukostřelba, která přímo vychází z historických reálií. Naprosto něco nevídaného. No a Excalibur... kdo by jej nechtěl třímat, když je chopen nadělat takovou paseku. Dále se mi líbilo i to, že se film nebere moc vážně. Závěrečná "polemika" o kulatém stolu vás totiž o tom příkladně přesvědčí. Zápor je prakticky jediný (de facto můj osobní) a to je ten, že nechali Katie McGrath zemřít příliš, opakuji příliš, brzo. A to jsem se na ní tak těšil... No nic. Na závěr si schovávám ovšem klad, o kterém by byl hřích nepovědět. Tím je naprosto dokonalý soundtrack. Jsem povinován jej co nejrychleji zařadit do mé sbírky. Je krásně hlučný, majestátně hrdinský a harmonicky v něm proplouvá severská etnická hudba. Zkrátka vydatný nektar pro uši. Film tedy mohu s radostí doporučit. Těším se na potenciální pokračování.

Pravidla moštárny (1999)

Nechápu, jak mohl všeobecně uspět film, kde postarší černoch klátí svoji dceru... Každopádně snímek to nebyl špatný, ale po většinu svého trvání na mě působil chladně. Ovšem závěr byl výborný; to musím uznat.

Pot a krev (2013)

Neskutečná jízda! Měl jsem nutkání udělit 5*, jenomže tvůrcům nemohu odpustit, že umístili naši drahou Prahu do země rumunské... :-)

Noční recepční (2016) (seriál)

Slušná minisérie. Ano, jak již bylo řečeno v komentářích přede mnou, jedná se o bondovku bez Bonda. Což ale není na škodu, jelikož Tom "Loki" Hiddleston je více než důstojnou náhradou. Co se týče originality, o té se příliš mluvit nedá, nicméně vše je podáno osvěžující formou a tím je možno tento zádrhel odpustit. Každopádně se vše točí okolo ilegálních obchodů a korupcí, což je vždycky sázkou na jistotu. Seriál má poměrně zajímavé postavy. Kromě "Lokiho" a "Dr. House" je možno zmínit Corkyho (Tom Hollander), který zde představil snad největšího a nejvíce slizkého čůráka za poslední dobu. Zajímavá je i Jed (E. Debicki), která tu rozhodně nevystupuje samoúčelně jako tradiční femme fatale. Jedinou postavou, kterou jsem příliš nemusel, byla agentka Burrová (O. Colman), nejenže byla vizuálně odpudivá, ale jaksi nechápu, jak může nastávající matka s břichem jako Hora osudu vykonávat takovou fyzicky a psychicky náročnou práci, jakou je terénní agent MI6. Zkrátka jsem usoudil, že nemá zdravý výkal... Každopádně seriál mohu doporučit. Má také krásnou znělku a především se odehrává v prostředích, která oko rozhodně potěší.

Brilantní plán (2007)

Poměrně netradiční film o loupeži, jehož děj vám rozhodně nebude ukradený. Ve scénáři sice spatřuji několik děr, ale těm bych nekladl takový důraz. Zvláště když beru v potaz, že se jedná o zábavný počin, ačkoliv se z velké většiny odehrává pouze v jednom prostředí (resp. budově), kde vystupuje velice málo postav. Ty jsou však díky tomuto minimalismu vykresleny velmi dobře, což podporuje jejich vcelku pochopitelné motivace. Ocenil bych dále kostýmy, atmosféru a dobře zvolené období. Hlavním tahounem filmu je rozhodně My Cocaine; Můra překvapila; no a oko samozřejmě potěší i těch pár záběrů na Natalii. ;-)

Slyšte, Slované (2016) (seriál)

Výborná dokumentární minisérie, která shrnuje to nejdůležitější o naší pradávné říši. Oceňuji i harmonické propojení historie a archeologie, což, přiznávám, ani jinak provést nejde. Velice se mi líbilo i grafické ztvárnění; především všemožné rekonstrukce velkomoravských staveb. Jsem rád, že nás Velkou Moravou mohl provést archeolog Luděk Galuška a jeho další kolegové, u nichž je radostné pozorovat, jak je jejich práce baví.