Trol (2022)

Kdo to chrápe ve sluji? Troll??? Vždyť neexistují!“ Jiný kraj, jiný mrav i jiná obluda. Japonci mají šupinatou Godzillu, Norové chlupatého Trolla, Moraváci lysého Jožina z bažin a Češi artožrouta verbala, jemuž se tentokrát při hodnocení smekla ruka po kamenné myši. Ne že by ten kluk chlupatá (myslím trolla) nebyl ňunísek a mazlík, takový sympatický kříženec Kamenožrouta a Stromovouse, ale tím klady filmu končí. Scénář byl urážka inteligence diváků a zločin proti přírodě. Na něco tak blbého by se nezmotala ani Greta Thunberg. Krizový štáb ve složení pět neschopných, zbytek blbci plus generál, který blbým velí a podle hollywoodského mustru chrastí zbraněmi. Paleontoložka, která tak dlouho na trolla valila bulvy, až ji málem zašlápl, ale ona pořád „na ně nevěří.“ Já zase nevěřím, že v Norsku mají tak velké krávy. OKÉNKO VRTULNÍKU: [][] Útok na ušní bubínky nebohé obludy (helikoptérami s podvěšenými zvony) byl zajímavý a evokoval plukovníka Kilgora a jeho strašení rákosníků Wagnerem v Apokalypse. Toť vše. Dál už se útočilo samými klišé. [][] Lovci trollů to nesahá ani po jeho chlupaté...

V moci ďábla (2005)

Porota se radí, zda jim ďábel vadí.“ Ctihodnosti, námitka, žalobce užívá SPOILERY! Lucifer je línej jako veš. Na pomoc si vzal pět dalších démonů a pro gangbang posednutí si vybral slečnu, kde půl práce už za něj udělala příroda. Opuchlou ošklivku, která i zdravá vypadala hůř, než leckterá posedlá, takže by měla na ksicht nosit zbrojní pas a plynovou masku. Takové krasavici křivit hubu do hrůzných šklebů, tomu se říká nosit dříví do hnusnolesa. KATO(LICK)É OKÉNKO: [][] Father Moore udělal chybu. Jakou? Že na Emily zkoušel exorcismus, místo aby povolal Svatou Trojici. Kadeřníka, kosmetičku a plastického chirurga se specializací na koňské obličeje. [][] R.I.P. strašidlo Carpenterovské. V soudní síni teď místo ní straší tmářství, mesiášského kněze arcizmrdi z arcidiecéze a ďáblovu advokátku straší ego, průvan v ložnici a démonem zlomyslně zaklapnutý budík. A otázky. Co je psychospirituální šok? Proč vytuhlou Emily zvedali naplacato, jak žehlicí prkno? A proč vlastně žalobce zpochybňuje existenci démonů?! Viz soudy v USA a přísaha na Bibli: „..nic než pravdu, k tomu mi dopomáhej Bůh.“ Čili nebe úředně existuje, ale peklo ne? Tsss. A co sadističtí exorcisti, existují?

Saltburn (2023)

Modrá krev má vychování? Sviňárnám to nezabrání.“ Svůdně hřejivá jsou prsa aristokratova, na nichž si lebedí chudý had. Od příjezdu na Saltburn permanentně tísnivé, znepokojivé a až poeticky dekadentní. Opulentní vizuální i vztahová žranice. V honosném sídle s rodinou podezřele přívětivých snobů jsem zavzpomínal na Krvavou nevěstu. Skončí Alexova hračka Oliver jako steak, drink nebo konkubína? Viz jejich nejednoznačný sexuální vztah. Olivere, uteč! A nyní hádanka. Vypadá, že neumí do pěti napočítat, při svádění se tlemí jak Pepek Vyskoč po pěti rumech, v rodinách ryje jak v záhoně a upytlačil posvátného jelena. Z retardovaného burana na Inisherinu dnes studentem Oxfordu. Kdo je to? Barry Keoghan, opuchlý irský balvan a Král rozvratu. OKÉNKO KOLEJE: [][] Kdo je Oliver Quick? [] Šprt. [] Introvert bez kamarádů. Nesmělý, nehezký a trestuhodně chudý, prostě ostuda Oxfordu. [] Nešťastník, zamilovaný úplně mimo svou ligu. [][] Varování! Film obsahuje hnusné, perverzní a až fyzicky nepříjemné scény. „Upíří orál“, vylizování mňamky z vany, soulož s hrobem, vítězný tanec nahého zmrda. A co na to povýšený majordomus? Nic. Stojí nehnutě, s vražedně kamennou tváří boha Hermése.

La Chose derrière la porte (2023)

Manžel s IQ tykve, ze záhonku raší, v slipech bouli z mrkve, svoji ženu straší.“ SPOILERY a varování! Milé pěstitelky, zralé vdané ženy. Nikdy, opakuji nikdy nedovolte manželovi, aby se vysemenil venku, např. do záhonku! V posteli pak zvadne jako salát, zatímco farmu vám zaroste válečný mužský plevel, horší než bolševník, na který bude i dlouhá sekera krátká. Adèle to neuhlídala a proto jí z bříška vyrašila česká Adéla, s bliznou a květy světové války. OKÉNKO PAŘENIŠTĚ: [][] Mičurin radí: Manžel vám kvete jako květák, smrdí hůř než bezďák a v jeho hubě mají žížaly pré? [][] Už je zralý. Odvezte ho na veletrh Země živitelka. [][] Tím zúročíte všechno to okopávání, hnojení jeho ega a láskyplné zalévání krví při domácím násilí. [][] A pokud jste magický rituál s pramínkem vlasů provedla avec précision, získáte Zlatý klas, v kategorii Homo vegetabilis erectus. [][] Smrtelně vážně míněný protiválečný film, vhodný pro projekce v JZD, zahradnických učilištích a zejména v ústavech pro trudnomyslné, neboť schopnost filmu vzbuzovat nekontrolovatelné záchvaty smíchu je obdivuhodná. Už vím, co zítra Faustce uvařím. Mozeček ze slizkého květáku s vařeným bramborou Jeanem a krvomrkví.

Godzilla Minus One (2023)

Oceán patosu, dáme si do nosu!“ Při vší úctě k japonskému válečnému traumatu i k faktu, že Godzilla je jejich národní klenot, tento způsob ještěrky zdá se mi poněkud nešťastným. Moře patosu, dějové zvraty podle hollywoodského mustru a hrdina Koichi jako neusmrtitelný klikař. OKÉNKO S KLIKOU: [][] Co všechno přežil? ≈≈ Pilotování letadla kamikaze v poslední den války. ≈≈ Jako jediný přežil útok Godzilly na ostrov Odo. ≈≈ Jen o fous unikl její tlamě při zničení lodi Kainshinmaru u souostroví Ogasavara. ≈≈ Sandál mu nerozhodil ani blízký výbuch atomovky, jadernou ještěrkou z kloaky vyvržené na město Ginza. ≈≈ Rozdýchal i druhou sebevražednou misi v kokpitu letadla, při finálním souboji s obludou. ≈≈ Suma sumárum, přežil 2x své kamikaze a 4x útok Godzilly! Ten by přežil snad i harakiri. [][] Pobavila i nelogičnost scény s freonem, bublajícím ještěrce pod zadkem. Ona čouhá z vody po pás i s panděrem, jak stojí na zadních, čili pod ní je očividně mělčina, žádných 1500 m hloubky! Tři hvězdy za scény poválečného zmaru a beznaděje, mezi chatrčemi z materiálů co dům v ruinách dal.

Otec (2020)

Jak listí ze stromů, myšlenky padají, na zemi vadnou a chřadnou. Marně po lístečcích ruce tvé sahají, nechytíš myšlenku žádnou.“ Zneklidňující, zmatené, děsivé, naprosto přesné. Nechat diváka tápat v ději, udělat mu zmatek v postavách a časové návaznosti scén či flashbacků, zasít do jeho mysli pochybnosti a nejistotu, zda Anne opravdu odjela do Paříže za jakýmsi Paulem? Díky tomu vše vidíme očima Anthonyho, jak se „svět okolo začíná chovat divně“ a přestává dávat smysl. Anthony Hopkins exceluje, ve své nejstrašidelnější roli. Kam se hrabe doktor Lecter, známý pojídač mozků, proti mozkožroutovi Alzheimerovi nemá šanci. OKÉNKO PALIATIVNÍ PÉČE: [][] Pečuješ-li o blízkého, kterému nemoc žere mozkové buňky a jehož zmatená duše už jen bloudí tmou, pomni, člověče: [] I ty jsi hoden lásky. [] Kvůli zapomínajícímu nezapomínej sám na sebe. [] Nelej všechnu svou lásku a empatii do Alzheimer kanálu, je totiž bezedný. [] Nech si nějakou i pro ostatní své blízké. [][] Máme osobní zkušenost v rodině, bohužel. „Bůh zatím lopatou hází na stěnu hrách... a ty se lásko pomalu obracíš v prach.“ [Jablkoň: Odpouštím ti, Rút.]

In the Land of Saints and Sinners (2023)

Svědomí v háji, semena raší, obětní stromky, paseku krášlí.“ Vidět Irsko a zemřít. Bohem políbenou zemi pokrývají věkem rozpraskané balvany a studená vřesoviště, prorostlá kořeny náboženské nesnášenlivosti a nasáklá krví nikdy nekončící vendety. Liam Neeson stárne, zraje a zahradniční. Dlouhá léta dělal z lidí stromy, na stará kolena by rád zkusil zasadit i semena lidskosti. OKÉNKO OTÁZEK: [][] Proč si dobrý člověk Bart McGuinness kope hrob, pod dozorem Finbara, dalšího dobrého člověka? Spořádaní obyvatelé Bantry i Glean Colm Cille by se divili. Ačkoli... možná by se sami chopili lopaty, však v tom žijí už po generace. Je adorování zabijáků cynismus par excellence nebo jen scenáristovo reflektování irské reality? A co obětní játra? Jestlipak Niamh Cusack, v další své roli starostlivé sousedky, nezapomněla na talíř pro skřítky? [][]Zabíjení mě baví, ale mám sen, odjet do Kalifornie,“ zasnil se juvenilní vrah Kevin, zatímco revolucionářka a teroristka z povolání Doireann snila o vítězství, tedy o Irsku plném stromů... zasazených nad hroby. Z morálního hlediska je celý happyend samozřejmě na přes hubu, ale film má IRA koule a moc fajn se u toho medituje.

The Breach (2022)

Kvantový vědec s radostí, ženu i dceru vykostí.“ Cronenbergova Moucha hází jaderným vědcům vidle do fotonového urychlovače aneb bez skrupulí pod kupolí, později už jen v baráku na samotě u zombi lesa. Na pitevnu s úžasem, do Frankensteinovy laboratoře, provoněné zkratovanými přístroji a hnijícími kořeny stromů, s obavami, tváří v tvář beztvářníkům spíš pobaveně než se strachem, no a při bezpáteřním finále bych si rval vlasy, kdybych nějaké ještě měl. OKÉNKO HADRONOVÉHO URYCHLOVAČE: [][] Kvantoví fyzici z CERN hlásí: [Σ] Je to sympaticky nechutné a fyziologicky mokvavé, bohužel však dějově rozhárané a s těžce stravitelným příběhem. [Σ] V kvantové fyzice neukotvené, držící se logiky jen jedním mutantím prstem, tím jedenáctým. [Σ] Náš LHC, čili Large Hadron Collider, je z toho na hadry. [][] Úvod s vykostěncem v loďce byl fajn a tajuplný, pak ale kvalita scénáře klesala po hyperbole, málem až k nule. Ostatně, já bych všechny ty mutanty zakázal.

Smysl pro tumor - Epizoda 4 (2024) (epizoda)

Oxytocin v těle řádí, vnučka vlasy holí, Filipovi děda radí, rak i láska bolí.“ To druhé ovšem krásně. Většinou. Polovina seriálu za námi, ideální doba na POLOVIČNÍ OKÉNKO: [][] Prozatímní zhodnocení. [] Jako seriál o rozpadajících se dlaždičkách, ech, chtěl jsem říct manželství, je to prvoplánové, šablonovité, telenovelácké. Kdyby oba manžele Kalinovy někdo chtěl škrtnout, moc rád mu půjčím své pero. [] Ovšem coby drama, o boji nezralého a lehkovážného mládí s náhle a bez varování udeřivší existenciální úzkostí, je to působivé. [] Spokojený byl i autor předlohy, vítěz nad skutečnou rakovinou Leander Verdievel, který v září na brněnském festivalu Serial Killer viděl prvních pár dílů. Líbily se mu. [] Tak už je to tady! Sbohem vlasy... V seriálu potřebné k balení holek a v reálu k focení s Vanem pro Dior. [][] V rozhovoru o své roli Filip trochu neuváženě říká: „Žít půl roku před kamerou s rakovinou bylo těžké.“ Hmm, hrát to bylo těžké... A co by měl říkat pan Bartoška?

Černý motýl (2017)

Když je múza čůza pouhá, když tě sžírá marná touha, na svět skrz dno flašky koukáš, bez kuráže si jen zoufáš,“ pak jméno tvé je Marnost. OKÉNKO_KOTŮ: [][] Marc Frydman, Justin Stanley, Hervé Korian. Jeden z nich nebo všichni tři? Aneb jak poslední minutou film spláchnout do záchodu, divákům hodit vidle do zážitku a sobě šavli do scénáře. DŮRAZNĚ DOPORUČUJI vypnout v 1 hod. 27 min. Vynechanou minutou filmu si ušetříte půl dne lomení rukama. [][] Přitom vražedná hra na kocoura a myšáka, s nejasným rozdělením rolí, mě bavila. Zamrzelo, že mě nepřizvali jako konzultanta, abych Banderase zaškolil, jak se chlastá první liga a co jsou pravá tvůrčí muka (psát komentáře na csfd), ale vyvážil to vícečetný Rhys Meyers, který si k Adamovi & spol. ze Skrýše přidal další dvě zajímavé protikladné osobnosti. Tím spíš byl ten finální zvrat(ek) na tři rány z brokovnice, do každého scenáristy jedna.