• Krátkometrážní

Mazaný Filip (2003)

Bohužel velké zklamání. Člověk čeká osvěžující komedii a místo toho přijde spíš jakási křečovitá televizní inscenace. První půle je sice vcelku dobré, docela jsem se i pobavil (natáčení filmu režisérem Duškem bylo nezapomenutelné), ale pak to začlo být silně nudné, v podivném ději jsem se ztratil, snad už jsem se ani neusmál a jenom se nudil a čekal, kdy bude konec. Btw. nějak nechápu narážky na Limonádového Joa. Parodovat parodii jsem teda ještě neviděl...

Poslední samuraj (2003)

Příliš podle šablony amerického filmu, příliš přitažené za vlasy, příliš kýčovité. Děj je tak odhadnutelný, všechno jako kdybych už někde viděl, pouze někdo vyměnil postavy a místo. Scenář podprůměrný, občasným pokusům o filozofování chybí nějaká myšlenka, což je docela fatal drsný problém. Nevím nakolik je film podle skutečných událostí, ale celé to působí ne moc uvěřitelně, asi proto, aby to odpovídalo holywoodským směrnicím. Herci jsou jediné pozitivum, snad ještě s hudbou, kterou už ale jakobych někde slyšel. Zimmer tak trochu vykrádá sám sebe. Všechno ale topí úděsná režie. Je to celé natočeno špatně, režisér se možná pokoušel o nějaké umění, ale tím, že do snímků hodí pár záběrů na hezkou japonskou krajinu, umělecký snímek ještě neudělá, spíš ukázal svoji neschopnost. Konec je naprostý kýčovitý "vrchol".

Fotr je lotr (2000)

Nic úžásného a nádherná ukázka jak zkazit dobrý námět. Nápad vypadá dobře: starostlivý otec Robert de Niro nemá zájem, aby někdo zkazil jeho prvorozenou dcerku a proto potenciálního zetě "zmáčkne". Nakonec se z toho ale vyklube soubor "vtipných" scének, ve kterých dominuje největší smolař pod Sluncem Ben Stiller. To už tu bylo, někdo pouze změnil prostředí, postavy, trochu ty trapasy a vykouzlil komedii vhodnou na zabití času během dlouhého večera. Žádné záchvaty smíchu. Jinak Robert de Niro zvládá svou úlohu velice dobře a to tak dobře, že mě šíleně iritoval už v půlce fimu (koneckonců to celá Byrnsovic famílie, ve které se jednotlivé postavy předháněly, kdo je nejnamyšlenější idiot na Zemi).

Tankový prapor (1991)

Knihu jsem četl dříve a tento film jen udělal hrubý výcuc, nic nepřidal a zabalil se do úděsného kabátu. Některé nádherné dialogy a scénky z knihy ve filmu totálně vyšuměly, vůbec už nejsou vtipné, ani lehké usmání se na mém obličeji neobjevilo. Navíc Olmerova režie je nulová a "hudba" ještě horší - trapné pokusy o imitaci amerického country či co to vůbec mělo znamenat neladí se scénami a jako kontrast to je ještě horší. Co jde na filmu ocenit jsou některé herecké výkony, obvzlášť Donutilův výkon. Ostatně za ty herce dávám tu jednu ušmoulanou hvězdičku.

Mulholland Drive (2001)

Lynch vytvořil originální a vynikající snímek s osobitým kouzlem podporovaný skvělými hereckými výkony (už to řekl snad každý, ale Naomi Watts je fakt bezchybná) a podmanivou hudbou, která se vám vryje pod kůži. Film je ale taky nezapomenutelný díky tomu, že to po prvním shlédnutí patrně absolutně nepochopíte. I přes to (nebo právě proto) člověku dojde, že viděl něco úžasného a donutí ho to o filmu přemýšlet a pochopit ho. Film není výrazně složitý, stačí si jen všímat detailů. Kdyby někdo chtěl snímek vysvětlit, tak jsem sepsal rozbor filmu a snad už vám to bude jasné ;-)

Televizní leč (1995)

Spíš než Televizní leč, by byl vhodnější název Televizní křeč, protože asi tak tento snímek dopadl. Je to křečovitá snaha pobavit, která se míjí účinkem. A přitom je to taková škoda, námět je velmi zajímavý.

Frankenstein (1994)

Úžásný film, absolutní filmová extáze! Původní Frankenstein z 30. let vypadá vedle tohoto díla jako malinkaté vyžle. Nemám co bych tomuto dokonalému filmu vytkl, můžu pouze sršet pochvalami, zejména na herecké výkony, úžasnou kameru a vynikající hudbu. Frankenstein je film, který si navždy zapamatuji a který se navždy usadí v mém seznamu nejlepších filmů.

Oddíl 10 z Navarone (1978)

Ne moc věrohodně vypadající béčkový pokus o válečný film, který neoplývá ani nějakou zázračnou zábavností nehledě na fakt zničení mostu. Most je nezničitelný, ale může ho strhnout velký tlak vody z protrhlé přehrady. To by se ještě dalo uvěřit, ale ve filmu to vypadá tak nevěrohodně, že tomu prostě nevěřím.

Utopenec na útěku (1998)

Absolutní vynikající odvaz s Leslie Nielsenem. Snůška ujetých gagů jede v tak rychlém tempu, že je ani všechny nepostřehnete a polovinu řečí z filmu nepostřehnete, protože je přes svůj smích ani neuslyšíte.

Něco na té Mary je (1998)

Cameron Diaz a pár vydařených vtípků vytahuje tento trapný pokus o romantickou komedii z naprostého bahna. Jinak mnoho vtipů a scének se minou účinkem a vypadají trapně až ultratrapně. Horší je to s příběhem. Člověk, který příběh vymýšlel se do něho neustále zamotával a pak těžce rozmotával. Výsledkem je poněkud překombinovaná, nesmyslná variace na příběh, která vyústila do ne moc vydařeného konce, kde tvůrcům už očividně došel dech a já málem uvažoval o odpadu.