• Krátkometrážní

Krajina střelců (2003)

Ách jo... slabé 2*. Nečekal jsem žádný druhý Tanec s vlky, ale požadovat slušný zábavný western snad není mnoho. Ale ani toho se mi od Krajiny střelců nedostavilo. Celý film běží docela poklidně, možná zbytečně pomalejší tempo než by tomu slušelo. Ale dívat se na to dá, je to zajímavá podívaná. Docela jsem se těšil na závěrečný souboj. Ten byl ale pro mě docela zklamáním. Natočeno je to průměrně a moc mě to neuchvátilo. Následuje zcela zbytečné natahování na konci! Costner mi závěrečným odporným slzopudným klišoidním patosem film nádherně znechutil. Kdy konečně Hollywood přestane topit své filmy v takových závěrech?

Lepší pozdě nežli později (2003)

Scénarista se sice snažil o originalitu, ale bohužel se v ději příliš zamotal a pořádně mu trvalo než se dokázal rozmotat. Výsledkem je značně protahovaný, zdlouhavý a místy silně nudící film. Herci jsou sice fajn, zejména Nicholson opět exceluje, ale nedokáži už dorovanat ztrátu způsobenou přeplácaným scénářem.

Kill Bill 2 (2004) odpad!

Zatímco jednička disponovala vynikající hudbou a místy dobrým výtvarným zpracováním, což hezky obalovalo hrozný scénář a dementní děj, dvojka už je poněkud jiná káva. Nejdřív si sice drží úroveň jedničky (i když má poněkud sestupnou tendenci) - hezká hudba, slušná podívaná. Ale místo, aby film gradoval a vyústil do závěrečného famózního souboje, tak náhle klesá rychlostí světla v momentě, kdy se Nevěsta potkává s Billem. To, co pak následovalo, mě úplně odrovnalo. Tarantino předkládá haldu nesmyslných dialogů a monologů, pseudoúvahy o supermanech, o smrti a zabíjení. V životě jsem neslyšel větší žvásty. K čemu to je? Co to má znamenat? Já na to nepřišel, nepobavilo mě to, jenom jsem nevěřícně zíral a hlavně se pekelně nudil. Totální béčko povýšené na umění, nebo wtf? Jak proboha autor Pulp Fiction a jeho svižných, vtipných, perfektních dialogů dokázal vymyslet něco takového?

Barry Lyndon (1975)

Na začátku komentáře filmu si musím položit řečnickou otázku, stejnou jako Cival: Jak to ten Kubrick dělal? Opět mě donutil nejít pod 5*. Barry Lyndon je sice dlouhý film a velice rozvláčný (zejména ve druhé třetině filmu mě občas zmáhala i únava), ale zároveň je to dokonalý, velmi podmanivý film. Vynikající herci (Ryan O'Neal je bezchybný), bezchybná kamera a hudba, která (oproti například Mechanickému pomeranči) je místy poněkud v pozadí, ale nádherně dokresluje atmosféru. Vrcholnou scénou je souboj Barryho s Bullingtonem, který jednoduše nedokážu nazvat jinak než filmovou lahůdkou. Barry Lyndon se navždy zařadí mezi nejlepší filmy, které jsem kdy viděl.

Scary Movie 3 (2003)

Zucker opět boduje. SM3 sice zdaleka nemá na sérii Bláznivých střel, přesto nabízí velice ujetou, pitomou, úchylnou zábavu. Jen mě trochu mrzí, že Leslie Nilson se svou postavou (docela podobnou prezidentu Bensonovi ze Žhavých výstřelů 2) nedostal trochu víc prostoru, protože je to ten starý dobrý Nielson..."PROMIŇTE, MYSLEL JSEM, ŽE ZEŠLAPUJU BRZDU. NEBUDEME VOLAT POJIŠŤOVNĚ, VYROVNÁME SE." :-)

Návrat do Cold Mountain (2003)

Nebýt přílišné snahy režiséra o megalomanský gigafilm, který by měl útočit na všechny možné Oscary a nebýt odporného závěru, který nás měl asi donutit k slzám, hodnotil bych i více hvězdičky. Na jedné straně bezchybní herci a ne zázračný, přesto slušný děj, na straně druhé nevhodná, rušivá hudba při úvodní bitevní scéně, debilní epizodka s kohoutem a závěrečná nechutná, slizká půlhodina se všemi odpornými klišé, ve které se režisér snaží útočit na divákovi city a za každou cenu ho rozbrečet. Tohle na mě nepůsobí a nebýt postavy Ruby v podání Renée Zellweger a jejího osobitého smyslu pro humor hodnotil bych ještě hůř.

Bolero (2004)

Celý film Brabec ukazuje, že je výborný kameraman a své vynikající záběry doplňuje zajímavou a hezkou hudbou. To je ovšem vše, co se dá na Boleru ocenit. Zbytek je čistokrevná nudná slátanina. Zápletka je sice jednodušší, ale množstvím postav a chabým scénářem to dokázala paní scénáristka zamotat, že se divák ve filmu ztrácí a na mysl mu přicházejí myšlenky, o čem to vlastně je a proč se na to dívá? Jako detektivka to totálně vyhořelo a jako thriller dvojnásob. Někteří herci sice předvádějí dobré výkony, ale neutralizují je špatná výkony jiných herců.

Nevěra (2000)

Zklamání. Má první osobní konfrontace s dílem slavného Ingmara Bergmana mě moc nenadchla. Na jedné straně jsou zde sice skvěle propracovány psychologie postav, vynikající herci a scénář. Na druhé straně až moc velká nuda. Nevadilo mi ani tak pomalé tempo, ale film mě nedokázal zaujmout a asi po hodině už jsem jen čekal na "něco", co by oživilo můj zájem o film, ale nic se nedělo. Možná příště...

Umučení Krista (2004)

Jak tak čtu komentáře, tak to vypadá, že k ocenění filmu je třeba prožít silný emociální zážitek. Průser je, že u mě se nic takového nedostavilo. A když už se nějaké emoce začaly nejistě objevovat, byly velmi brzy pohotově likvidování úděsnými kýčovitými scénami. Tady bych obzvlášť rád upozornil na začátek filmu a zatýkání Ježíše, které je natočeno se zpomalováním a zrychlováním času a vzbuzuje dojem, že teď musí zákonitě přijít nějaký nový film alá Matrix či hudební vidoklip. Gibson se sice tefil do současné videoklipové módy, ale na starověkém pozadí to vypadá přímo ultrakýčovitě. Film je navíc vytržený z kontextu, je to pouze část Nového zákona a Gibson nemá vůbec žádný zájem říct nám co umučení Krista předcházelo, proč se to vlastně stalo. A když už nám nabídne návrat v čase, tak ukáže pouze chvilkové nicneříkající sekvence. Film je tedy opravdu pouze a jen o umučení Krista, název je víc než výstižný, nic dalšího, ani pitomé náznaky něčeho jiného se v tomto dílku nevyskytují. Přesto dávám 1* za, i přes hromadu kýče, vcelku dobré vizuální zpracování. Mel Gibson je ale rozhodně lepší herec než režisér a doufám, že podobné excesy jako je tento už neuvidím. Na závěr komentáře ještě musím konstatovat, že plně souhlasím s pjotrem76, Douglasem a Tetsuem (doufám, že jsem nezkonil u nikoho skloňování).

Ponorka (1981)

Brilantní válečné drama Wolfganga Petersena, který si tímto filmem nasadil laťku tak vysoko, že ji dodnes nepřekonal (soudím aspoň podle jeho filmů, které jsem viděl) a patrně ani nepřekoná. Ponorka je výtečná sonda do mikrosvěta německé válečné ponorky za 2. světové války, kde najdete jen pár "hluchých" míst. Osobně se mi zdálo trochu zdlouhavá část těsně před koncem, ale možná jen proto, že mě zrovna tlačil čas. Je to ale jen malinká vada na kráse.