300: Bitva u Thermopyl (2006)

„TOHLE JE SPARTA!“ drsňácky si zařval král Leonidas, jako by si právě honil ego na fotbale na Letné. V následující vteřině pak zbaběle zavraždil perského velvyslance a to jen proto, že prý měl blbé kecy a vyhrožoval přesilou. Přitom nedotknutelnost vyjednavačů ve válkách odjakživa ctili i ti nejzaostalejší barbaři! Jenže... Tohle je Sparta! Aha. Velkohubá, namyšlená, nemorální, zákeřná a navíc i bez špetky soudnosti. Film je v detailech bojových i jiných scén originální a zábavný (například Leonidasův bouldering za orákulem :-)), ale jako celek je přehnaně patetický a nechutně namachrovaný. Sice vizuální pastva pro oči a kvalitně krvavý relax pro dnešní muže - gaučové válečníky, ale pro mě ve výsledku jen šíleně otravná sračka. Bylo-li režisérovým záměrem dokonale mi znechutit můj od dětství oblíbený příběh o hrdinství třech stovek Sparťanů a jejich krále Leonidase, musím ironicky zvolat: „Bravo! Povedlo se.“

Mumie (1999)

“Make love, not mummify!“ Imhotep - imho klaďas! (THX snaredovi za slovní hříčku :-)

Dobyvatelé ztracené pravdy (2007) (seriál) odpad!

U seriálu AktaX jsem začal věřit na paranormální jevy, po Dobyvatelích mě to přešlo. FAKE, HOAX, PODVOD. Holt vydyndali od producentů prachy na mystično a tak si teď blbečci hrají na „Mámo, táto, v komoře je duch!“ a sem tam přes kapesník u huby zamumlají do mikrofonu nahrávacích zařízení, aby vykázali aspoň nějakou činnost a mohli tvrdit, že aspoň nějaký „důkaz“ zachytili. Proč ne, to všechno bych ještě bral, ale co neodpustím je nuda. Režijně a dramaturgicky odfláknutá, smrtelná nuda. Zlatá Květa Šteflová, naše kuchařka na pionýrském táboře u Lipna. V noci v tmavém lese, při lovu bobříka odvahy, na sebe ta boubelatá paní navlíkla prostěradlo, skučela za stromem a když na nás odtamtud divoce vyskočila, prostěradlo vzduté na hrudi jí poskakovalo půl metru nahoru, půl metru dolů... Tohle byla ta pravá paranormální hrůza a ne nějací zpovykaní američtí blairwitch amatéři s kamerami, noktovizory, předem napsaným scénářem „objevů“, ale přesto v noci s preventivním špuntem v zadnici. Rád jim napíšu scénář dalšího dílu: Děsivé noční natáčení v pustých chodbách Parlamentu České republiky, kde se prý zjevuje Paroubkův duch. Očití domorodí svědci tvrdí, že nejčastěji skučí v kantýně.

Válka Roseových (1989)

“Make love, not pee!“ (...on fish.)     ><(((°>

Objevování pravdy - Ledový muž přichází (2005) (epizoda)

„Kůstka“ ze Sběratelů kostí by zbledla závistí a vrátila by červený diplom z patologie. Zábavný dokument o tom, že i 5300 let stará můmie na sebe vykecá všechno, dostane-li se do spárů nelítostných odborníků. Pár příkladů „prokázaných fakt“: Ötziho jídelníček v den jeho smrti, navíc s přesností švýcarských hodinek (12 hodin před smrtí měl chleba a srnčí maso), určení, z kterého potoka to pak zapil vodou a dokonce i to, na jakých balvanech přitom seděl! Náš chlapík z doby kamenné byl totiž pěkný neposeda a jak se u jídla pořád vrtěl, ulpěly mu na kožešině na prdeli částečky zvláštního mechu, „který nikde jinde než v tom údolí neroste“ (*tady si musím rýpnout - jak vědci ví, že nerostl nikde jinde i před těmi 5300 lety?!) Příčinou Ötziho smrti byl prý boj s přesilou lupičů, kteří ho mimo jiné střelili šípem do zad. Ötzi jim unikl vzhůru do hor, na ledovec, kde pak vyčerpán zraněním padnul, umrznul a spal v ledu mnoho tisíc let, dokud před pár lety neroztál a nezakopli o něho povykující tůristé. Znělo to všechno děsně logicky. S patologií je ovšem ta potíž, že podá vědecké zdůvodnění CO a JAK , ale už ne PROČ? Tohle už je na kriminalistech. Například já tu záhadu vidím mnohem prozaičtěji, žádní lupiči v tom nebyli. Ötzi doma řekl své prapraženě: „Stará, jdu na lov, žvýkej kůže a chovej se mravně!“ a aby nepojala podezření, vzal si komplet vybavení - dlouhý luk, měděnou sekyrku, pazourkový nožík, křesadlo a troud na oheň a další věci nalezené pak vedle něj v ledu. Jenže!!! Za první kamennou mohylou zahnul ostře vlevo (od té doby se nevěře říká „někomu zahnout“) a hupky-dupky na zálety! Šaman kmene odešel ráno na pár dní do údolí, na kongres šamanů doby kamenné a šamanka se už nedočkavě rozvalovala nahatá na lůžku, v rozestlaných kožešinách ze šavlozubého tygra. Bohužel, šaman byl ještě doma, vrátil se totiž pro zapomenutá líčidla a jak bylo v předsíni chýše šero, chudák Ötzi se spletl. Roztouženě popadnul šamana zezadu kolem pasu a pokusil se ho ohnout přes modlitební obelisk se slovy: „Ty divoško, tady jsme to ještě nedělali!“ Dál už se shoduji s pány vědci – pár přes hubu, nějaké ty modřiny a škrábance, Ötziho útěk a šíp do zad. Čili na otázku uživatele lks: „Pořád nějak nemůžu pochopit, proč se drápal zraněný na kopec? Že by chtěl být blíže Bohům?“ odpovídám: Houbeles blíž k bohům, co nejdál od toho rozzuřeného paroháče a od své staré!!!

Smrt čeká všude (2008)

"Make love, not war!" (I know, this is not possible, because war is a drug...)

Útěk do divočiny (2007)

Obsah k filmu zřejmě psal nějaký šprýmař: “Málokdo z nás má takovou odvahu jako Christopher McCandless.“ Hmm... já bych tomu neříkal odvaha, ale blbost až tupost. Myslím ten obrácený postup - nejprve něco neznámého sežeru a až pak si pozorně zalistuju herbářem, jaké následky můžu očekávat. Při vší úctě k pozůstalým, ten Christopher byl pořádný vůl. Nejdřív ho děsně otrávil materiální dostatek v jeho rodině. No, dejme tomu (ovšem jeho starosti na moji hlavu).Takže svoje nejbližší opustil a utekl do divočiny, kde se úspěšně a definitivně otrávil sám. A kruciš... to asi nebylo to, co od něj rodiče v životě očekávali... a proč se celý život dřeli, aby jejich syn nestrádal v chudobě. Ale pokud Útěk do divočiny beru jako přírodopisný dokument, tak je to opravdu fantastický relax.

Rozpuštěný a vypuštěný (1984)

Klamavá reklama, grandiózní podfuk a excelentní zápletka. Málem právem útrpným vyslýchaná slečna Vilma versus slušňák Horáček plus brilantní logika inspektora Trachty. K tomu pár sprostých podezřelých, kteří už jasně cítí, jak jim teče do bot ... a máme ho, sprostého vraha! Bierhanzlova mast, na lysinu past! Sečteno, podtrženo, usvědčeno. Filmový zločin, jaký se jen tak nevidí. Náš květinový soud nemá jinou možnost, než udělit trest nejvyšší: rovných pět hvězd. Ještě pardon, abych nezapomněl - posílám pozdrav a cenu pro vítěze. Dvě do zlatova upečené kachny posílám nicku Lima, který pravil: „...ale tohle je nuda. Rozpačitému dojmu napomáhá herecky velice toporný Marek Brodský.“ Fantastický postřeh. Jen jestli on tu topornost neměl napsanou přímo ve scénáři, kyselá Limetko ;-)

Hlubina (1977)

"Make love, not bodypainting!" (WTF: film je "Mysteriózní"??? Jsem tady správně na "Seriózní" filmové databázi?)