• Western

Já to tedy beru, šéfe...! (1977)

Vtipná a v té době oprávněná kritika způsobu jednání tehdejších "kádrováků". Dnes se jim říká "pracovníci personálního oddělení" a pracují podobným způsobem. I dnes by mohl někdo natočit obdobnou komedii. :-) Některé věci se s dobou prostě nemění. Neřek bych, že je to odpad. Proč paušálně a nyní módně odsuzovat všechno, co vzniklo za socialistické éry.

Král Šumavy (1959)

Doba vzniku filmu sebou nesla do jisté míry od tvůrců jistou dávku řekněme "loajálnosti" vůči režimu. To platilo beze zbytku pro každého, kdo chtěl alespoň něco tvořit, bez ohledu v jaké oblasti kultury působil. Nevyhlo se to samozřejmě ani Karlu Kachyňovi. V tomto případě se mu ale podařilo umě skloubit charakter kriminálky s politickou ideologií tak, že je dnešní společností ještě přijatelná. Charakter kriminálního žánru dostatečně převládá nad socialistickými ideologickými myšlenkami a bravurní zvládnutí hlavních rolí, především Radovanem Lukavským, řadí tento film k nezapomenutelným dílům režiséra Karla Kachyně.

Vesmírní kovbojové (2000)

Eastwood v tomto případě sjel svou obvyklou úrovní výběru scénáře hodně dolů. Ruský satelit je v problému, je neovladatelný a rudí si s ním neví rady. Ejhle, jsme tady my, abychom zachránili svět!! A stačí nám na to obyčejná parta správnejch důchodců. ...... Kdyby ten satelit byl americký, nebylo by to pro mě až tak nepřijatelné. Ale americké satelity jsou přece spolehlivé na rozdíl od jiných ....... (tři hvězdičky nedám, protože tříhvězdičkový film považuji za průměrný). PS.: zavání mi to agitkou ruských válečných filmů z padesátých let minulého století (ruský trpaslík je největší trpaslík na světě). :-))

Vysvobození (1972)

To by jsme nebyli my, muži, aby jsme si stále nedokazovali, že "na to máme" a "všechno zvládneme levou zadní". To si myslí i čtveřice nezkušených (respektive trojice nezkušených s jedním zkušenějším protřelým nadupaným tvrďákem). Sjet dravou řeku na kánoích a nenatlouct si prdel, to ale není jenom tak. A když se k tomu všemu do toho vloží ještě pár podivných asociálních existencí se svérázným pohledem na svět, je z toho výborný thriller jako vyšitý. A navíc si vaše oko pochutná na krásných exteriérech dravé řeky a záběrech upalujících (místy neovládatelných) kanoí. No, .... prostě pošušňáníčko. :-) Co víc si přát ...... Poznámka: ten vynikající banjový výstup retardovaného usedlíka spolu s kytarou našeho dobrodruha je fakticky vynikající. To vám nohy při sledování filmu samy začnou skákat do rytmu. Nevěříte? Uvidíte, ... uslyšíte ....

Partie krásného dragouna (1970)

Jak je již pravidlem dle mého měřítka, rada Vacátko boduje a nic na tom nemění fakt, že se nejedná o seriálový díl, ale celovečerní film. Jak jinak, když herecké zastoupení je z nejvyšší příčky naší tehdejší herecké scény. Nezbývá, než dát pět a povzdechnout si, kde že jsou ty časy, kdy bylo opravdu dokonalých hereckých hvězd dostatek a k tomu navíc vynikající režisér (tedy ne těch dnešních hvězd, ale opravdových kumštýřů).

Paint Your Wagon (1969)

Ne zcela nezajímavý westernový muzikál z dob mládí Clint Eastwooda. Vidět zpívajícího budoucího drsňáka Eastwooda romantickou píseň o lásce a věčně ožralého Lee Marvina u svatebního oltáře je skvělé pošušňání. A příjezd kněžek lásky dostavníkem do chlapského tábora zlatokopů kočírovaný Lee Marvinem byl opravdu filmovým zážitkem. Kdo nemá rád muzikály, nemusí mít obavy, zpěvu se nenabízí nadbytek, obzvláště v druhé polovině filmu. 166 minut promítacího času je ale přece jenom hodně.

Lovec draků (2007)

Nepochybně zajímavý film s neméně zajímavým námětem. Natočit film o vážných problémech dnešního světa je jistě záslužná práce a režiséru Marc Forsterovi se to vcelku podařilo, byť v jistých částech, podle mého mínění, poněkud pomalým odvíjením děje. Ovšem, na druhé straně nemohu pominout fakt, že po celou dobu projekce jsem měl pocit, že hlavní role byly obsazeny nezkušenými herci, o čemž jsem se následně přesvědčil zde, na ČSFD, v hereckých filmografiích. Svými hereckými projevy mě bohužel nepřesvědčili (vyjma Khalida Abdalla a dětského představitele Hassana) a můj celkový dojem z filmu byl tedy rozpačitý i přes vysokou hodnotu "poselství" tohoto snímku. Khalida Abdalla považuji sice za herecky nezkušeného, ale do budoucna nadějného herce. Hodnocení: 3 a půl

Quigley u protinožců (1990)

"Quigley u protinožců" je australsko-americký western z období osídlování Austrálie nucenými vysídlenci, vyhnanými trestanci a desperáty z Anglie, Irska a dalších zemí. Jak už to obvykle u westernů bývá, hlavní postavou i v tomto snímku je drsný, ale spravedlivý muž, který hájí práva utlačovaných a zneužívaných domorodých obyvatel. Film zaujme výbornýmy záběry kamery, hudbou a v neposlední řadě i exteriéry australské suché krajiny. Bohužel, tvorbu tohoto snímku poznamenal vliv americké produkce, což vyznívá u některých některých pasážích snímku. Naprostá "neprůstřelnost" a nezničitelnost našeho hrdiny a ten typický americký happyend tedy připomíná během sledování, že nejde o čistokrevný autralský počin. Kdo má rád westerny a povznese se nad tím poamerikanizováním tohoto snímku, bude spokojen.

Povídka o policajtovi (1975)

Policejní inspektor a chladnokrevný zabiják. Dva protipóly a jejich vzájemný vztah, který vytváří základní linii celého příběhu. Zpočátku běžný vztah neodlišující se o jiných vztahů takovýchto postav. Ovšem v průběhu vyšetřování a odvíjení děje se tento vztah mění v něco jiného. V něco, co běžně nebývá zvykem. V podivný vztah, ve kterém se oba navzájem respektují, navzájem se uznávají, a dá-li se to tak říct, do určité míry i váží. Dva vynikající herecké výkony řadí tento film mezi opravdové perly filmů s krimi tématikou.

Prázdniny v Římě (1953)

Hmmm, taková typická americká romantická pohádka. Ale pěkně se střebává.