• Krátkometrážní

Bourneovo ultimátum (2007)

Bournove filmy sú úplne rozdielne ako víno (alebo aspoň ako sa hovorí, keďže mne víno moc nechutí): víno je lepšie čo najstaršie, no mne sa zo všetkých Bournov najviac páčil práve ten posledný. A to nebýva mnohokrát, že sa mi jednotka nejakej trilógie páči najmenej. V treťom pokračovaní sa mi však páčil aj začiatok, a.k.a naháňačka na stanici, aj záver, vlastne asi všetko. Vytknúť by som asi mohol len to, že všetko je až príliš prešperkované dokonalým načasovaním. Ale to je asi jediná vec, ktorú som tomuto filmu neuveril. A úplne všetko to na záver zaklincovala perfektná pieseň.

127 hodin (2010)

Čo očakávať od filmu, kde je chlapík sám zacvaknutý o skalu 127 hodín? Veru, asi som neurobil dobre, že som si to pozrel ráno o siedmej po päťhodinovom spánku. No na moje prekvapenie som nezaspal ani raz. Danny Boyle to dokázal spraviť zaujímavo, pridal tam rôzne flashbacky do minulosti, príhovory do kamery, sny a podobné veci, ktoré mi väčšinou vo filmoch viac vadili, no tentokrát to filmu len pridalo. Záverečná bojová scéna je trošku príliš krvavá, no aj tak bola fajn a dojemný absolútny záver robí z filmu naozaj peknú podívanú.

Bournův mýtus (2004)

Tak druhý Bourne bol už o trošku záživnejší a celkovo lepší ako jednotka. Viac sa mi páčil celkový príbeh a aj akčné scény. Menej zas naháňačka na autách, ale nemôže byť lepšie všetko pravda. V roli tajného agenta sa mi celkom pozdával Karl Urban, i keď vo filme bol len na začiatku a konci, aj to pomohlo k lepšiemu hodnoteniu. Ešte keby spravili nejaký excelentný záver, ktorý až tak oslnivo neotvára dvere ďalšiemu pokračovaniu, bol by Bournov mýtus topkou medzi akčnými filmami.

Agent bez minulosti (2002)

Nápad síce dobrý, ale ako akčný film ma nijako neohúril. Síce Matt Damon aj Franka Potente zahrali skvelo, niečo mi do toho chýbalo. Možno trochu viac akcie, možno rýchlejší spád, proste niečo. Až pri pozeraní filmu som si uvedomil, že kedysi dávno som v TV videl ako sa natáčala naháňačka na autách a spomínam si, že minuli celkom dosť áut. Mazec.

Memento (2000)

Existuje niekto, kto by celý film pochopil na prvý krát? Ja osobne teda nie, preto moje hodnotenie ostáva veľmi otvorené a po ďalšom pozretí sa môže zmeniť. Christopher Nolan nám priniesol naozaj zmes scén, ktoré do seba tak neskutočne krásne zapadajú, až sa človeku na konci iba otvoria ústa a v nemom úžase kuká čo sa to vlastne stalo. Už dávnejšie som premýšľal, či existuje nejaký film, ktorý ide od konca na začiatok, no nevedel som si predstaviť ako by to mohlo vypadať. A práve Memento mi to ukázalo. A že to môže byť dobré! Len mi trošku na konci chýbalo presnejšie vysvetlené čo je pravda a čo nie. Ale inak klobúk dolu.

Insomnie (2002)

Nie som veľký fanúšik detektívok, no táto sa mi celkom pozdávala. Zápletka sa počas filmu poriadne zamotala. Trošku mi ale vadil Al Pacino, respektíve jeho hlas, ktorý bolo zle počuť a ešte horšie rozumieť. Ale bolo zaujímavé vidieť Robina Williamsa v roli padoucha. Ja si ho pamätám vždy ako nevinného a dobráckeho človeka. Každopádne Insomnia pozerateľná je a i keď asi nepatrí medzi Nolanove najlepšie filmy, isto nesklamala.

Beowulf (2007)

Málokedy sa dá nejaký film ohodnotiť iba jedným slovom. Beowulf sa dá ale výstižne popísať jednoducho: blbosť. Alebo ako říkají naší bratři česi: ptákovina. Príbeh celkom dobrý, verím, že ako severská legenda podávaná ústnym podaním z generácie na generáciu to je pre decká sediace pri večernom ohni fajn. Ako film ma to nedojalo, dokonca ani animácia. Sprvoti, keď som si pozrel len fotky, som ani nevedel, že to nieje normálne natočený film. Ale pri pozeraní mi to pripadalo ako nejaké intro k hre alebo čo, postavy sa hýbali divne, ich tváre ešte divnejšie, boli úplne bez emócií. Hold, ešte asi nie sme v dobe, kedy by sme v grafickom editore vedeli vyprodukovať naozaj skutočne vyzerajúceho človeka. A čo potešilo najviac? Asi scéna s Angelinou Jolie, herecké obsadenie som si nepozrel a netušil som, že sa tu objaví. No akonáhle začala Grendelova matka vystupovať z vody, v duchu si hovorím "Toto by mohla byť Angelina". A bola.

Jednotka příliš rychlého nasazení (2007)

Asi najlepšie na tejto akčnej komédii bolo to, že bola vtipná od začiatku do konca. K tomu rýchle prestrihy a záver, ktorý sa mi neskutočne páčil a vualá, máme tu 5/5. Podľa mňa je to podobné ako Starsky and Hutch, no oveľa oveľa lepšie. Ten anglický humor mi proste sedí a Simon Pegg aj s Nickom Frostom sú skvelí komici. A ako čerešničku na torte môžem uviesť trojicu ďalších policajtov-komikov, ktorí sa ukázali iba na pár minút, no aj tak potešíli: Martin Freeman, Steve Coogan a Bill Nighy.

Kon-Tiki (2012)

Life of Pi po severoeurópsky, ale za to lepší. Síce menej farebný, no podľa mňa dejovo pútavejší, reálnejší (keď je to podľa skutočnej udalosti tak by asi aj malo byť) a bez zbytočných náboženských drístov. Začiatok bol taký akurát, pomaly nás oboznámil so všetkým a už sme sa vrhli na plavbu. Tá sa ale skončila trošku prirýchlo, mohlo to byť trošku dlhšie. Verím, že im na lodi to ubehlo oveľa oveľa pomalšie ako nám pred TV. No scéna so žralokom bola parádna, som zvedavý, či to naozaj tak bolo aj v skutočnosti. Každopádne klobúk dole pred tým, čo dokázali ako Tiki, tak Thor Heyerdahl.

Vzpomínky (2006)

Nie dejovo, ale zaujímavosťou mi to hodne pripomínalo Shutter Island. Zo začiatku také trošku tajomné, časom to človeka poriadne vtiahlo do deja, no koniec posrali a je z toho obyčajný priemerný film. Už-už som sa tešil ďalšiemu päťhviezdičkovému filmu, no záver ma naozaj sklamal. Veľmi sa mi páčil začiatok, ako hrala hudba, všetci sa tešili a odrazu sa to všetko začalo, to bolo super. Celý film do seba skvelo zapadal, aj nenápadné detaily zo začiatku sa neskôr ukázali ako dôležité veci. Veľká škoda toho finále.