• Krátkometrážní

Hitchcock (2012)

Slabé, čakal som od toho čosi viac, niečo, čo by ma zaujalo pri filme. V polke filmu som zaspal a dopozeral som ho až po prebudení. Nepáčilo sa mi, že Antony Hopkins a.k.a. Alfred Hitchcock mal celý film akosi otočenú hlavu do hora. A ani jeho rozprávačské schopnosti nie sú ničím výnimočným. Nuž ale, občas sa našli aj scény, ktoré boli vcelku pozerateľné a najmä dĺžka len niečo cez hodinu a pol filmu pridáva.

Nadějný rok (2011)

Táto komédia má celkom slušné obsadenie a aj najmä tomu som od nej aj niečo slušné očakával. Výsledok? Trošku viac vtipu a bolo by to na jednotku. Owen Wilson a Jack Black hrajú stále také isté typy postáv (frajer, ktorý sa snaží niečo dokázať, no akosi sa mu to nedarí, pričom využíva druhých ľudí a chlapík, ktorý nemá ženu ani peniaze, ale má dobré srdce) a presne do takýchto postáv sa dokonalo hodia. Prítomnosť Steve Martina je už iba čerešničkou na torte. Vyzdvihnúť treba aj dobrý nápad na neotrepanú tému, kopec krásnych snímkov s vtákmi (myslel som to zoologicky), ktoré môžu konkurovať pomaly aj seriálu Planet Earth, a hlavne telefónne zvonenie Bird Bird Bird.

Válka Bohů (2011)

Ja keď si to porovnám s novým Súbojom Titanov, tak je to efektovo aj príbehovo slabšie. I keď ani jedno z nich nie je zlé, je čo vylepšovať. Vo filme bolo niekoľko hlúpostí (v hore Tartaros sú uväznení Titani a high-council na nich neverí, pričom bývajú asi minútu cesty pešo od nich) a mne také veci celkom dosť vadia. Nevravím, že to bolo zlé, ale nijako extra som sa nebavil, dokonca pri bojových scénach som sa trošku časom začal nudiť - tie boli zo začiatku super, ale keď si to tak uvedomím, stále boli tie bitky o tom istom, o spomaľovaní a zrýchlovaní. Musím ale uznať, že výber Mickey Rourkeho do role Hyperiona bol skvelý ťah, on sa do tejto role hodil najviac ako mohol.

jOBS (2013)

Osobne nie som nejaký fanúšik starších filmov, viac sa mi páčia tie dnešné moderné, no v tomto prípade musím poukázať na film Piráti zo Sillicon Valley. Tam bolo podľa mňa o Steve Jobsovi povedané viac, pričom film je kratší a obsahuje aj život Billa Gatesa. Tu, síce podoba Ashtona Kutchera je naozaj pozoruhodná, nebolo takmer nič nové, čo by som o zakladateľovi Applu nevedel. K tomu ešte pribudli aj nejaké preskakovania udalostí a pre diváka, ktorý o Jobsovi nemal ani páru, musí byť celý film hroznou kašou. Toto je pravdpodobne najhorší film, na akom som kedy bol v kine.

2012 (2009)

Rok 2012 je spojovaný s apokalypsou ktorú predpovedá Mayský kalendár, no som rád, že tento film na tejto hlúposti príliš nelipne. Celé je to urobené realisticky (samozrejme až na pár únikov pred smrťou v poslednej sekunde, ktoré ale k filmu jednoznačne patria) a oveľa lepšie, ako napríklad v knihe Doména, ktorú napísal Steve Alten. Myslím, že približne takto by to bolo aj v skutočnosti, keby sa niečo podobné udialo, preto sa mi to páčilo. Tento katastrofický film dávam o trošku vyššie ako ostatné, pretože tu nešlo len o jedno zemestrasenie, výbuch sopky či tsunami, ale o všetko naraz. Vo filme sa dokonca v roli šialenca (alebo jedného z mála normálnych?) mihol aj Woody Harrelson, čo, aspoň pre mňa, išlo len do plusu.

Gulliverovy cesty (2010)

Bol som celkom zvedavý ako sa Jack Black popasuje s rolou veľkého cestovateľa (slovo veľkého sa dá brať ako dvojzmysel). No celý film bol až príliš rýchly. Človek si ani pomaly nestihol všimnúť Amandu Peet a hlavný hrdina už bol v Lilipute. A potom, odrazu finálny súboj a koniec. Ale na druhej strane, možno keby to bolo trošku dlhšie a rozvláčnejšie, nebavilo by ma to. Bolo fajn vo filme vidieť niekoľko odkazov na iné filmy (Titanic, Star Wars V) alebo firmy (Rolex). Celkové hodnotenie však ostáva na horšom priemere.

Zataženo, občas trakaře (2009)

Film mal peknú myšlienku a aj dobrý dej, no keď si to tak celkovo vezmem, nebavil ma. Ani presne neviem prečo, no po dopozeraní to tak cítim. I keď je pravda, že som sa viackrát naozaj schuti zasmial, asi ma odradilo to, že to bolo na môj vkus až príliš točené pre deti. Na druhej strane oceňujem nápad urobiť špagetové tornádo a zmrzlinovú guľovačku. No aj tak najviac, co ma z celého filmu rozosmialo, bol Flintov otec. Toho keď som zbadal tak som sa smial asi 5 minút vkuse.

Tropická bouře (2008)

Podľa mňa to bola perfektná komédia, ktorá bola síce trochu bláznivá, ale keď sa človek pozrie na zloženie hercov, špecíalne na farbu pleti Roberta Downeyho, musí mu byť jasné, že žiadnu psychologickú drámu v tom hľadať nemôže. Na začiatku sme sa dozvedeli o hlavných úlohách hercov v podobe trailerov, ktoré sa predbiehali v tom, kto bude vtipnejší. Nakoniec však najvtipnejší bol práve film Tropic Thunder. Až na pár suchších pasáží sa celým filmom dalo prejsť jednoducho, s občasným zasmianím, prípadne zaplakaním. Páčilo sa mi ako zamaskovali Toma Cruisa, spoznal som ho až niekedy v polke filmu, keď bol záber na jeho tvár. A ešte mi nejde nespomenúť kopec známych hercov, ktorí mali vo filme len krátku úlohu, napríklad Tobey Maguire alebo Jennifer Love Hewitt.

Muži, kteří nenávidí ženy (2011)

Už sa ani nepamätám kedy takto dlhý film dokázal udžať moju absolútnu pozornosť počas celého filmu, snáď s výnimkou toho obdĺžnejšieho a podľa mňa trochu zbytočného záveru. No je to asi vlivom detektívky: keď je natočená dobre (a táto istotne bola), nieje to problém. No po dopozeraní som si uvedomil, že to, čo sa vo filme vlastne odohralo, neviem opísať viac ako desať vetami. Akoby som si to nepamätal (alebo sa tam naozaj nič také nestalo?). Nie som si istý, či to niekomu odporúčim, jedine že by zháňali dobrú detektívku a nechcelo by sa im čítať knihy, ale film sám o sebe ma určite zaujal. Páčilo sa mi ako dokázali zmeniť Rooney Mara, od jej peknej podoby v Social Network je na nerozpoznanie.

Úsvit mrtvých (2004)

Konečne trošku vtipu do apokalyptických filmov. Špeciálne do tých so zombie útokmi sa to hodí ako soľ ku chlebu. I keď tu nehrala žiadna jagavá hollywoodska star, filmu to neubralo, naopak, možno to bolo aj lepšie. Myslím, že celý film bol naozaj realistický, až na to, že ku koncu sa ľudia začali správať, ako keby im tí nemrtví zožrali mozgy a začali robiť naprosté kraviny. A ešte mi chýbali zo dve-tri minútky nakoniec, aby sme vedeli, či dopadli dobre alebo zle. Inak to bol taký priemer, možno tesne nad za perfektnú scénu, kde hrali šach.