Rozbouřené vody (2008)

Zlo, pachatel, výčitky svědomí, matčino trauma. Příběh není jednoznačně laděný a odsuzující, prolínají se v něm vzpomínky na spáchání zločinu s novým začátkem pachatele, kdysi teenagera. Ten se souhrou osudu dostává do opačné role -"náhradního rodiče", který bojuje o život dítěte ve stejných místech, kde on sám jiné dítě o život nešťastně připravil. Silná psychologická sonda do duše trpící matky, mladého zločince a jeho lásky. Nejtěžší je přiznat si: vraždil jsem.

Lincoln (2012)

Četl jsem si zde některé komentáře - od těch, co na film "plivou", až po ty vychvalující. Osobně si myslím, že se Spielbergovi film celkem povedl a divím se, že není hodnocený výše. Akce a posun děje nejsou na plátně tolik vidět, protože jsou ve slovech a myšlenkách. Moralistně mi z toho vystupuje, jestli demokracie má nárok uplácet a protlačovat silou právo, i když jde o velký posun a historický počin. Jestli ji to trochu neočerňuje, tím i ten čin samý... Ale svět není černobílý a tyto věci se dějí po staletí.

Kon-Tiki (2012)

Novodobí Vikingové dobývají Polynésii ve stopách dávných Peruánců - mile seversky teplé, i když kluci spolu snad za ty necelé čtyři měsíce nic neměli;o)

Max Manus (2008)

Severské hnutí odporu má nejen svou operaci Telemark (zničení továrny na těžkou vodu- seriál i film Kampen om tungtvannet), ale i svůj Gang Oslo - nejlepší evropskou sabotážní skupinu druhé světové války. A právě o té vypráví tento film - dobrodružně, napínavě, ale i s poezií kamarádství a lásky.

Moje léto v Provence (2014)

Ani za tři, ani za čtyři hvězdy - úplně hloupý ten film nebyl, ale objevný též ne - Provence je prostě krásná a Jeana mám rád.

Poslední noc v Římě (2010)

Podmanivá ústřední melodie, jemně eroticky elektrizující, obrazové krásné a něžné.

Rodinka Bélierových (2014)

Moooc hezky udělaná komedie o neslyšících, pěveckém talentu a první lásce. Kino MAT.

Mustang (2015)

Jakože úplně hloupý to nebylo, ale nenašel jsem nic, co by mě na filmu nadchlo...

Den som frykter ulven (2004)

Dobrá severská krimi s tajemným pozadím a překvapivým rozuzlením.

Ma Ma (2015)

Poetické a smutné, symbolické. Letošní tour po "nových" kinech pokračuje - tentokrát Říčany.