John Carter: Mezi dvěma světy (2012)

Výborně, konečně vím, co bylo inspirací ságy o Guntheru O´Connellovi v Bolanově fiktivním sborníku Nacistická literatura v Americe. Doufejme tedy, že v případném příštím díle dostane větší prostor mluvící pes Filip, nebo že si společnost Disney dokonce troufne na zfilmování dalšího Burroughsova/Sondersternova díla - ságy o Čtvrté říši.

Svatá válka (2011) (seriál)

Německý pohled na historii. Bitvu u Tours pomohla Frankům (rozuměj: němcům) vyhrát kázeň, disciplína a znovu kázeň. Pak už šla historie hrozně rychle, ale ještě jsme se stačili dozvědět, že v době koloniálních zvěrstev byli Němci "přátelé muslimů" - škoda, že takové štěstí neměli i Kamerunci..

Severní blata (2006)

Mohla to být skvělá severská detektivka. To by se ale museli tvůrci vyvarovat té spousty klišé, kterého je film plný.. Přidávám půl hvězdičky za krásnou ukolébavku ze začátku filmu a půl za záběry nádherné islandské krajiny - ale na víc než **1/2 to nestačí..

Nemají pokoj svévolníci (2011)

Pro španělské filmy mám slabost a tento nebyl výjimkou - velmi dobře natočené krimi-drama s temnou atmosférou, které podává divákovi důležité informace opatrně a po kouscích, takže pozvolna zjistíte, že věci nejsou takové, jak se vám na začátku zdálo. Hlavní hrdina se nejdříve jeví velmi nesympaticky - takový zlejší brácha "Bouřliváka" Torrenteho, jenže (Spoiler!) postupně se odhaluje, že všechno je jinak, a na konci na něj nejspíš budete mít jiný pohled. Pokud se na film podíváte znovu (se znalostí všech faktů), budete mnohé postavy a události vidět jinýma očima. Jo, a postřehli jste, že ruský překupník zbraní měl na bundě československou vlaječku?

Pod ochranou nebes (1990)

Podivný příběh, ve kterém se mísí starý a moderní svět. Pomalé tempo a zvláštní atmosféra někdy připomínají spíš sen. Z celého snímku sálá teskno. Vypravěčův monolog na konci filmu je jako bodnutí do srdce..

Sedmnáct zastavení jara (1973) (seriál)

Skvělý seriál, který dal vzniknout mnoha skvělým vtipům: Hitler sedí u šéfa gestapa Müllera v kanceláři, když v tom vejde Stierlitz, beze slova otevře sejf, vyndá tajné dokumenty, vyfotí si je, vrátí je zase zpátky a v klidu odejde. Šokovaný Hitler se obrátí na Müllera: "Jak to, že jste toho muže okamžitě nezadržel a neobvinil ze špionáže?!" Müller jen rezignovaně mávne rukou: "To nemá smysl, můj vůdče, on se z toho stejně vždycky nějak vykroutí.."

Nadja (1994)

Poprvé jsem film viděl v improvizovaném art-kinu v aule přírodovědecké fakulty v Brně. Když jsem vyšel z auly, rozloučil jsem se s přáteli a cítil se velmi divně. Cestou domů jsem si musel dát vodku. Film ve mě dlouho dozníval a začal jsem ho chápat teprve, když jsem ho převyprávěl kamarádce. Tento snímek pro vás může být skvělý zážitek, ale asi vás musí potkat ve správné náladě..

Kdo je tady ředitel? (2006)

Lars von Trier bývá asi častěji obdivován za jiné filmy, ale já mám od něj nejraději tuto komedii. Skvělý humor, který si bere na mušku hlavně herce (ostatně tento motiv lze nalézt u mnoha dalších režisérů, což napovídá mnohé o vztahu těchto dvou profesí), manažéry a Dány. Také český dabing (HBO) je zde perfektní.