Věřte nevěřte (1997) (seriál)

Těžké hodnotit. Většina příběhů je jednoduchá, povrchní, legrační.. Ale když to sledujete v dobré společnosti a hlavně berete s nadhledem, skvěle se pobavíte! Já to nejčajstěji sledoval s bráchou a zasmáli jsme se vždycky parádně - hlavně u "závěrečného odhalení", to jsme většinou na chudáka Jonathana Frakese (jeho výběr jako moderátora tohoto pořadu byla geniální volba - kombinuje v sobě úlisnost prodavače ojetých aut se šarmem barového podvodníka!) se smíchem řvali: "Debile, už vidím, jak se někdy něco podobného skutečně stalo!" - prostě paráda..

Po svatbě (2006)

Tak blbý film už jsem dlouho neviděl (a doufám, že zas dlouho neuvidím!). Hlavní hrdina je extrémně nesympatický (po chvíli máte chuť dát mu pořádně do držky, pokaždé když se objeví na obrazovce - já teda tu chuť určitě měl!), takže snahu nezištně pomáhat mu prostě neuvěříte (vlastně jsem mnoho desítek minut filmu čekal, že se z něho vyklube pokrytecký zákeřný záporák, což by mohlo filmu dát jiný směr, ale nestalo se..), jeho dcera působí retardovaně (měla svatbu, ale chová se tak na úrovni desetileté), některé dialogy jsou jak z Beverly Hills (nic proti rodině Walshových) a scéna podepisování smlouvy připomene Trierovo Kdo je tu ředitel, jenže je myšlena vážně. I citové vydírání je v tomto filmu podáno tak neumětelsky, že se ani neurazíte. Tohle že "patří k tomu nejlepšímu, co nám současná skandinávská kinematografie může nabídnout"?!!! Dobrej vtip..

Podivuhodný případ Benjamina Buttona (2008)

Tak zajímavý nápad, a tak zpackaný film. Sledovali jsme s kámošem, dobře půl hodiny jsme tomu zkoušeli dát šanci, ale pak.. Pak už jsme jenom nadávali až do konce filmu! Jediné zpestření poskytuje výkon Brada Pitta, který se v tomto snímku pokusil vydat mimo své teritorium akční/komedie a výsledkem je něco, co lze eufemisticky nazvat absolutním hereckým minimalismem: Brad zde má v jakékoli scéně v podstatě stejný výraz (možná, že make-up, který ho měl dělat staršího/mladšího způsobil, že nezvládl používat mimické svaly), takže divák jen s kontextu může odhadovat, jestli zrovna předvádí hněv, smích, hluboké zamyšlení..

Čarodějův učeň (1977)

Krása.. Ani nevím, kolik roků mi bylo, když jsem tuto pohádku viděl poprvé, ale už tehdy mi přišla úžasná. A taková mi příjde i dnes. A písnička, kterou zpívá hlavní hrdinka je tak krásná, že se zaryje do srdce nejen Krabatovi, ale jistě i mnoha divákům - mě teda určitě..

Noc nevěsty (1967)

Vynikající film, který většina zde komentujících vnímala jinak než já. Problémem Slečny (výkon Jany Brejchové byl fantastický!) nebyl zde tak často zmiňovaný náboženský fanatismus, ale pýcha, povýšenost a neschopnost soucitu (a patrně také pokrytecví - viz. krajkové prádelko ukrývané pod ostentativně nošenými hrubými šaty). Ani Picin není žádný komunistický fanatik, a když vzpouzející se sedláky varuje, je v tom spíš zájem ochránit je, než vyhrožování či snaha o konflikt. I jejich posměšky a útoky příjmá s pokorou. Proto také z pomyslného souboje dvou hlavních postav vychází lépe Picin - zatímco Slečna kolem umírající bezcitně projde, on tiskne její mrtvé ruce, zařizuje pohřeb a nakonec (i proti svému přesvědčení) zapaluje u její hlavy svíčku (možná paralela k podobenství o Milosrdném Samaritánovi). Právě tak scéna, kdy bývalí sedláci vyhánějí z kostelních lavic staré lidi, aby si sami mohli sednout, dává tušit, že poměry v této vesnici před kolektivizací nebyly žádná idylka. Ani závěr mi nepřipadal nedotažený či useklý - i když chápu, že někteří diváci patrně očekávali, že film skončí nějakým masakrem v podání SNB nebo LM, aby měli jasně (a pohodlně) rozlišené dobro od zla, jak jsou zvyklí ze současných snímků pojednávájícím o tomto období.

Lore (2012)

Pro mě byl tento film zklamáním - téma rozhodně zajímavé, ale zpracování velmi slabé. Některé scény hodně předvídatelné, jiné naprosto nelogické (ale bez surrealistického kouzla, které ostatně jistě ani nebylo záměrem). Obzvlášť postava Thomase je značně problematická a jeho jednání často postrádá smysl. Také hudba mi zrovna nesedla (naštěstí byla přítomna poměrně málo) - byla na mě příliš sentimentální a posouvala některé záběry až za hranici kýče.

Můj miláček ráže 6,65 (2004)

Celkově spíš zklamání - možná jsem zbytečně očekával "něco od Triera", možná mi něco uniklo.. Ale závěrečná přestřelka byla skvělá!

Warrior (2011)

Vydržel jsem asi jen první čtvrt hodinu, v níž byl příval přihlouplých klišé tak silný, že jsem to znechuceně vypnul. Pokud máte pocit, že se film ve svém dalším průběhu zlepšil, klidně si nějakou hvězdičku přidejte..

Nadaný žák (1998)

Povrchní a přihlouplé. Obzvlášť první polovina, kde jsou některé scény tak legrační, že připomínají komedie s Leslie Nielsenem.

Spring Breakers (2012)

Vynikající zážitek! Už dlouho ve mě sledování filmu nevyvolalo takovou úzkost, jako tady. Odkrývání (spíš rozpárání) prolhané cool-estetiky, kterou do nás tlačí denně spousta povrchních filmů, popových klipů, TV-pořadů.., může způsobit nevolnost.