Dracula prisonnier de Frankenstein (1972)

Nádhera! Příběh se odehrává ve zvláštním bezčasí, v němž se mísí staré kočáry s Mercedesy 70-let, moderní Frankensteinova aparatura a středověká krypta.. Atmosféra je podmanivá, ženy krásné, vše podle očekávání.. Celá první polovina filmu se děje prakticky beze slov a ta i v té druhé zazní jen výjimečně - nejvíce z úst mladé cikánky, kde ovšem většinou slouží jako zaklínadla, než že by plnila informativní či komunikativní funkci. O to významněji se v tomto snímku projevuje hudba (a zvuky vůbec: kostelní zvony, vítr, vřískot pávů..), takže místy působí jako báseň v obraze..

Danza macabra (1964)

Místy velmi krásný horor s podmanivou atmosférou, který je ale ve třetí čtvrtině velmi zdlouhavý a zmatený. Také Italové představující Angličany nejsou zrovna přesvědčiví.. Ale celkově ve mě tento film vyvolal velmi milý dojem..

Vosí hnízdo (2002)

Velmi příjemný akčňák, ve kterém hrdnivé bojují ve znamení ideálů francouzské republiky (a snad také v duchu ideálů Evropské unie - místo kterých jsou nám dnes předhazovány jen špinavé kupecké počty). Film běží ve správné rychlosti (a dokonce se vyvaroval pro francouzskou kinematografii tolik typických snobských pseudointelektuálštin - velká gratulace!) a karty, role i charaktery jsou zde rozdány výborně..

Películas para no dormir: Cuento de navidad (2005) (TV film)

Tak především: tento film není horor, ale komedie! A skvělá! Španělé opět nezklamali a překračují obvyklé vymezení žánrů i rolí. Takže pokud máte rádi Texaské masakry nebo rodinné filmy s roztomilými dětičkami á la.. (vlastně nevím, takové blbosti nesleduju, ale typuju, že to by tomu mohlo odpovídat něco jako Sám doma nebo Beethoven), tak od tohoto snímku raději dál. Ale pokud nejste svázáni podobnými preferencemi a konvencemi, pravděpodobně si tento film dobře užijete: skupinka 5 malých smradů najde v lese v díře uvězněnou ženu, o níž se dozví, že z banky ukradla 2 milióny - a hladověním ji přinutí, aby jim je vydala. Žena se po té dostane z díry a začne malé hajzlíky pronásledovat - se sekerou a v kostýmu Santy Clause - scéna, při které jsem fakt řval smíchy, končí vygradovaným finále ve stylu Karate Kid. A to vše navíc jako retro 80-tých let. U tohoto filmu se teda určitě bát nebudete, ale pobavíte se skvěle!!!

Los ojos de Julia (2010)

Některé scény výborné (třeba ta se slepými dívkami v institutu pro nevidomé), ale celkově spíš nuda. A hlavně se to hrozně táhlo, ideální by byla stopáž kolem 40 minut - to je ostatně problém mnoha hororů, kterým by místo celovečerního filmu slušela spíše délka povídky ve Věřte/nevěřte.. A za ten kýčovitý závěr - hvězda dolů!

Čtyři lvi (2010)

Komedie, u které jsem se mnohokrát zasmál (hodně nahlas a hodně uvolněně), ale ze které jsem nakonec cítil hlavně smutek a soucit.. Dobrý (a samozřejmě trochu jiný, i když nakonec možná ne až tolik odlišný) pohled na toto téma nabízíi film Ráj hned teď, na který jsem si při sledování Čtyř lvů vzpomněl. Jo, a Dancing in the Moonlight byla skvěle vybraná píseň - bude mi v hlavě znít ještě dlouho..

96 hodin (2008)

"To snad ani není možný, jaký jsou ti američani dementi!", četl jsem kdysi v komentáři k nějakému jinému filmu, ale musím uznat, že ani Taken/96 hodin snad lépe popsat nejde. Představa výletu do Paříže (nebo kteréhokoli jiného evropského města) jako nesmírně riskantního podniku má patrně varovat všechny dobré americké rodiče jen před myšlenkou, že by jejich děti někdy mohli chtít opustit jediný bezpečný region této planety. Vždyť ne každý adolescent má to štěstí, že se jeho tatíček živil tím, že mučil jiné lidi (samozřejmě z vlasteneckých důvodů) a v této činnosti je ochoten pokračovat, aby svého potomka vytáhl z té evropské žumpy. "Ti špatní" jsou v tomto filmu tradičně Arabové, muslimové, černoši a nově také Francouzi, kteří se provinili tím, že se odmítli zúčastnit slavné invaze do Iráku, takže to teď nejspíš budou v amerických filmech schytávat často. Drobnosti jako nekonečné zásobníky nebo automatickou převodovku nemá cenu rozebírat. To už je fakt Borat objektivnější zprávou o Americe, než tento film o Evropě..

Masakr na střední škole (2003)

Film s Dolphem Lundgrenem nemůže být špatný!!! Lehká akčňárna, která se bere s nadhledem a (místy) je vtipná. Jako učitel (ano, mám stejnou kombinaci jako Dolph, samozřejmě!) oceňuji jeho pedagogické nadání a výborné zvládnutí této profese - v tomto směru bych uvítal, kdyby ve filmu byly akční a školní scény v opačném poměru, protože Dolphův postoj k výuce dějepisu je velmi inspirující, a vzpomínky na jeho entusiasmus a citlivý přístup k problémovým žákům mi pomáhají překonat syndrom vyhoření.

Expendables: Postradatelní (2010)

Na tento film jsem se velmi těšil a tomu bylo potom při shlédnutí úměrné i moje zklamání.. Jediný, kdo pozitivně vybočuje z nudy a křeče celého snímku, je tradičně skvělý (a námi všemi milovaný!) Seržant Endrjú Skot / Dolph Lundgren - "Varovný výstřel!"

Tělo (2012)

Velmi slušné 3* - příběh samotný se dost vleče, ale pointa je perfektní (a pro mě rozhodně nečekaná).