Přežijí jen milenci (2013)

Tak já nevím, kdo by čekal v 21. století upíry... a přesto nás zaujali. Snímek velice dobře upozorňuje na nudný život nesmrtelného a zdůrazňuje tok času a nutnost přizpůsobit se změnám ve společnosti. Tiché scény jsou nahrazovány velice kvalitní hudbou, která film vynesla zase o patro výše. Zápletka a závěrečné rozuzlení je pro někoho možná překvapivé, pro někoho zase ne. Mně osobně zápletka nepřekvapila, závěr však ano, zpětně jsem si však uvědomil krásu posledního záběru. Mrzí mě pouze dlouhá nečinnost ve filmu, hlavní zápletka (příjezd Avy) začíná až v půlce filmu, do té doby je děj omezený. Stále však je krásný. 90 %

Noc na Zemi (1991)

Trochu mě mrzela někdy nesmyslná touha protahovat, nesouvisející případy mě mátly. Přesto považuji snímek za velmi kvalitní, zpracování je opravdu úžasné a výjimečnost některých momentů (zvlášť pro nás zmíněné Československo) je neuvěřitelná. Od divokého a rozmařilého amerického života přes pohodový a tichý západoevropský styl až k severskému dramatu, nasával jsem místní kulturu plnými doušky. Čtvrtou hvězdičku zajistil úžasný německý řidič v New Yorku. 80 %

Podoba ticha (2014)

Objevují se tu záběry z předchozího filmu, to značí už určitou slaboduchost. Snímek se navíc neustále motá kolem jednoho problému a jeho řešení omílá pořád dokola (ač rozumím tomu, co chtěl režisér vyjádřit). Nicméně je to velice zajímavý pohled na společnost, jež žije v domnění, že násilí je (občas) ta správná cesta. 65 %

Danielův svět (2014)

Necítím se s to hodnotit film hvězdičkami. Snímek poukazuje na tabuizovanou skupinu, která čelí předsudkům většinové společnosti. Občas je film točen opravdu velmi nešikovně, zastírá některé události a dává prostor těm opravdu nevhodným a v určitých momentech bych snad řekl, že režisérka chce pedofilní komunitě ublížit. Naprostý nedostatek Danielova běžného života studenta mi dává představu, že jeho hlavním životním posláním je být pedofil. Na druhou stranu jsem rád, že divák je konfrontován s tvrdou realitou, neobejde se tu bez objektivního posouzení okrajové společnosti a není možné říct jenom "jsou to úchyláci". Díky bohu.

Tichá inkvizice (2014)

Ocenil bych větší záběr na politiku Nikaraguy, na názor většinové veřejnosti a míru demokracie v zemi... Jinak jsem si osvojil nový pohled na potraty a na občasné etické a morální dilema lékařů. 75 %

Všemocný (2011)

Chvíli jsem přemýšlel, jestli dát 3 nebo 4 hvězdičky... a bohužel jsem musel jít dolů. Ač mě film bavil a chvílemi jsem byl napjatý, nakonec jsem zjistil, že zcela zbytečně. Zhruba od poloviny se dá děj předpovědět. Scénáristům by pilulka taky bodla... Jak může zapomenout vzít si pilulku pokud ví, co se každou chvílí stane? Jak se sám od sebe vyřeší problém s rychle se pohybujícím časem? 70 %

Funny Games USA (2007)

Tak jsem zase jeden z těch, co zřejmě "obrovský přínos" tohoto filmu nepochopili... Dvojka kluků, u kterých nikdo nechápe, o co jim vlastně jde, neschopná ženská, chlap bez kapky empatie a dítě, které zažívá hrůzný teror. Některé scény (mrtvý pes padá z auta) podle mě byly zcela zbytečné a film spíše potopily, stejně tak jako návrat psychopatů do domu (buď neměli odcházet vůbec, nebo se už nevracet). I tak bych film hodnotil spíše kladně a považoval bych ho za určitou formu psychologického dramatu... ale scéna s ovladačem mi zničila jakoukoli představu o tom, že bych se na film mohl podívat po druhé. 45 %

Cesta ven (2014)

Nechápu, jak někteří ten film mohli vidět a tvrdí stále to samé. Asi neviděli to prostředí, ve kterém vyrůstají. Že je náročné být jiný, pokud jsem celý život k něčemu tlačený a všichni (bílí Češi i Romové) očekávají, že se budu chovat určitým způsobem. Navíc naši vlastenci nepřinášejí řešení - prostě jim chtějí vzít "všechny peníze", které jim politici házejí do klína, jak jsme ve filmu mohli vidět. Jaké to bude mít důsledky a co budou muset ostatní dál řešit, to už je nezajímá. Prosil bych všechny, kdo tenhle film viděli, aby se ještě jednou zamysleli nad tím jestli opravdu jsou Romové zvýhodňováni (Dostávají více peněz od státu? Mají větší šanci získat zaměstnání?), anebo jestli je to zakomplexovanost a předpojatost, kterou jsme přijali od svého okolí (stejně jako ji romské děti přijímají od svých rodičů). Pokud neuděláme první krok a neukážeme, že jsme připraveni se změnit, tak se stav bude jenom zhoršovat. Film klade velký důraz na přirozenost, velkou měrou k tomu přispívají i neherci, což je u takto citlivého témata velice důležité. Některé scény byly delší, zřejmě pro vcítění se do romské kultury, ale na mě to působilo spíše kontraproduktivně (nudil jsem se). Navíc byly některé situace nedostatečně vykreslené a nerom je dostatečně nepochopí (mnohokrát jsem si třeba položil otázku "A kdo Žanetě hlídá dítě?"). Přes tyto nedostatky ve mně film posílil porozumění s menšinou, které by však veřejnosti mělo být vysvětleno upřímně. 90 %

Zázrak v Miláně (1951)

Člověk se zasměje, zamyslí, zalituje chudých a jde domů... Typicky "neurazí ani nenadchne".

Neviditelné děti (2005)

Omlouvám se, ale takhle tedy ne. Jak můžou být jednotlivé filmy tak rozdílné a jak mají vytvářet zajímavý monolit? Z mého pohledu to zachránil Spike Lee a John Woo, naopak Ridley a Jordan Scott podle mě sérii potopili.