Grinch (2000)

Je škoda, že film s tak krásnou myšlenkou Vánoc a procitnutí je tak hrozně vulgární a chování Grinche je z velké části opravdu nepohádkové. Na druhou stranu je to film, který silně podporuje toleranci ve všech směrech.

Love Is All You Need? (2011)

Krátkometrážní film poukazující na nebezpečí, které vyvolává církev a konzervativní společnost. Extrémně netolerantní společnost vyvolává v tomto snímku děs a potlačuje lidskou přirozenost. Sebevražda mladé dívky spáchaná z nenávisti, je poměrně drastické a nereálné vyústění celého konfliktu. Režisérka se však nesnaží přiblížit realitě, naopak chce ukázat absurdnost homofobie v dnešním světě.

V pasti (2005)

Už jste někdy pozvali čtrnáctiletou dívku k sobě domů? Ne? Zkuste to, třeba vás překvapí. Snímek poukazuje na negativní aspekty dnešní doby, chtíč a nebezpečí individuí. SPOILER Varování v podobě holky, která nás pozoruje a následně psychiku terorizujícím způsobem zlikviduje, může pro někoho působit stupidně a výsměšně, avšak realita je často daleko tvrdší, než si představujeme. KONEC SPOILERU Občasné příliš dlouhé scény, které zřejmě mají navodit dusnou atmosféru, se zvrtnou v nudu, avšak následující akce to opět vrátí do těch správných kolejí. Na závěr bych chtěl vyzdvihnout herecké schopnosti obou hlavních postav, které ani na okamžik nezapomínají na svůj hlavní cíl.

Střihoruký Edward (1990)

Nádherný burtonovský příběh o sněhu, který přes prvotní děsivou atmosféru vyvolá v mnohých z nás lítost a navodí vánoční atmosféru. Johnny Depp navždy zůstane v mém srdci jako mírumilovný a laskavý Edward. Stejně tak už s Edwardem navždy budu srovnávat všechny Burtonovi filmy, zatím u mně žádný jiný film takové geniality nedosáhl. Pohádka pro všechny věkové kategorie :)

Vincent (1982)

So he took out some paper and scrawled with a pen: "I am possessed by this house, and can never leave it again". Začínající Burton už v roce 1982 ukázal, že na filmovou scénu patří. Ze sedmiletého kluka vytvořil muže posedlého svou mrtvou manželkou a mající zálibu v odpornostech a to není zrovna nejlehčí úkol. Do 6 minut se mu podařilo vtěsnat malého kluka, úchylky, hřbitov/zahradu, posedlost a šílenství. Co víc chtít :)

Braindead - Živí mrtví (1992)

Absolutně šílená komedie založená na absurditě hororů. Děsivá krysí opice jako prostředek pro začátek bláznovství. S kůží opadávající matka sní svoje vlastní ucho jako důkaz bezbřehé odpornosti Petera Jacksona. Z vraždících monster se následně stanou poslušná domácí zvířátka, což vidím jako absolutně ideální komedii, kde se zombíci navzájem vnímají velice zvláštním způsobem. Následná párty, při které vypukne děsivá řežba, je pro mě nevyčerpatelným zdrojem vtipu, ať už způsobem smrti (sekačkou, rozsekání, žárovka v hlavě) nebo počtem zemřelých (tolik hostů tam snad ani nebylo, ne?). Pro mě je absolutním vrcholem dítě, které se narodí zdravotní zombie sestře a které se svým vlastním hravým způsobem snaží všechny zabít. Ač je Peter Jackson dnes známý díky úplně jinému žánru filmů, pro mě je tato komedie zlatým střípkem jeho kinematografie.