• Krátkometrážní

Poslední legie (2007)

Oddychovka typu Spartacus či Král Artuš. Mají spolu i pár věcí podobných. Do reality mají hodně daleko, herci byli nejspíš nesprávně motivováni. Jsou naprosto hrozní. Zbraně, krev, brnění, ženy a řev. Tož je celá Last Legion. Ve světě filmu nějakou zásadnější stopu, dílo méně známého režiséra Doug Leflera, nezanechá. V kameře a celkově i v pohledu jako takovém na tehdejší dobu film trošku pokulhává. A ten závěr. No netřeba dodat.

Warholka (2006)

Po dlouhém roce zase jednou v kině. A jak se zdá, po tomto snímku, taky na dlouho naposled.

Fanny a Alexandr (1982)

Tak to vezmu krátce, celý půlrok, jsem hledal odvahu shlédnout bergmanovo drama Fanny a Alexander. Měl jsem půjčené CD od kámoše a počase jsem ho ztratil, celkově jsem si říkal, že o nic nepřijdu, když ho opravdu neuvidím, až včera svitla naděje, že ho opravdu strčím do mého již oprášeného DVD, jaksi taksi, nic v bedně nedávali, snad jen bonda. A mne se nechtělo koukat na předem již rozhodnutou velkou cenu v Istanbulu. Výsledek. 3 hodinový zážitek. Opravdu jsem se vůbec nenudil. Ono taky co mi jiného zbývalo, venku to pálilo a mne se nechtělo stavět garáž. Švédská zámožná rodina z počátku 20. století zažívá krizi, otec 2 dětí, vzorný manžel, syn, majitel divadla a jak sám o sobě říká i špatný herec umírá. Zanechává po sobě vdovu s dětmi, a jak se to často stává, ona časem na svého zesnulého milého zapomene. A najde si nového přítele, biskupa. Děti ho nenávidí, o tom, že by je miloval, se taky nedá říct. Opravdu nádherné zpracování života tehdejší smetánky z každého úhlu pohledu bez jakékoliv cenzury. "Kdyby existoval bůh, tak bych ho nakopal do prdele!".

Moje velká indická svatba (2004) odpad!

Už dlouho jsme nedal čistý odpad! Tento film si to opravdu zaslouží. Nemám rád, když indická hudba potlačuje celkový dojem z filmu. U indického muzikálu, bohužel, se to považuje za samozřejmost.

Demolition Man (1993)

Všechno ok. Skvělá podívaná. Budoucnost jak má být. Sandra Bullock příjemně překvapila, Wesley Snipes, potvrdil, že v něm něco je. Jenom Sly mne nasral, to už tehdy měl ksicht plnej plastik a botoxu, že se musel tak blbě tvářit?

Rituál (2006)

Óó je jej, nicolas se zase pustil do natáčení filmu, který nemohl skončit jinak než ostudou. Předlohu jsem neviděl, ale o to víc mne překvapuje, proč? To sakra točili. Pochopit film jsem se naštěstí ani nepokoušel. Bylo by to stejnak nad mé síly. Filmové chyby, Nicolas prohledávajíc seník používá 2 různé baterky. Jedna, která vydává bílé světlo a druhá žluté. No, nad těmito hloupými chybami rozum zůstává stát. Takový konec jsem ale nečekal. Sadend mne dostal na lopatky. Proboha proč jsem si to vůbec pouštěl. Ministerstvo zdravotnictví varuje: Sledování tohoto filmu snižuje mužskou potenci.

Tajemný let (2005)

Zase ta Jodie Foster. Nebýt toho, že je to tak dobrá herečka, tak jsem se tohoto filmu ani nedotkl. Je úplnou profesionálkou, prý si i pečlivěi vybírá scénáře..... Tentokrát, ale šlápla vedle. Slibně rozjetý děj neobvyklého dramatu IMHO: zkazil konečný až příliš heroický happyend. Aneb mateřská láska je silnější než nejtvrdší ocel. Stačilo, aby kvůli záchraně své dcery zahynula. V tom případě by totiž únosci - policista a letuška nevypadali jako úplný dementi, kterým se to tak nějak nevydařilo. Takhle jsem se dočkal jen lehce nadprůměrného movie, kterých se válí po světě stovky. Nejlepší část filmu je stejnak moment, kdy ji nikdo nevěří, že má vůbec dceru, a ona se s tím nehodlá smířit.

Stalingrad (1993)

V tomto filmu nejde tak o reálie, jako o život, strach němců a empatii k nim. Východní fronta. Myse Barbarossa, jak je vidět nevyšla. Počateční blesková válka Blitzkreug, se změnila ve válku barákovou, na jedné straně němci, o poschodí níže rusové. I obyčejní vojáci tušili, že čím dál se zmenšující dávky jídla, munice a narkotik pro zraněné nesvědčí o ničem dobrém. Hitler zavelil neustupovat, ale ono vlastně pro obklíčenou armádu generála Pauluse to byla docela hloupý rozkaz. Kam ustupovat, byli ze všech stran obklíčení. A nejbližší německá armáda byla 60 km vzdálená. Byla jen otázka času kdy se zubožení vojáci vzdají rudoarmějcům. Film nám přibližuje příběh jedné čety právě těchto bezmocných němců, bojovat? Smrt. Vzdát se? Také smrt. Ze 700 000 zajatých řadových vojáků se vrátilo domů, asi 30 000. Utéct? Kam? Přejít na druhou stranu, se pokusila naše skupinka. Zbyli už jen 2. Spřátelili se s jednou ruskou vojačkou, ale tu spolusoudruzi považovali za zrádkyni, takže ji zastřelili. Oni samotni. V nesmírně kruté zimě, si oba lehli do bílého sněhu a přemýšleli o životě. Krásná smrt.

Tučňáci z Madagaskaru: Vánoční mise (2005)

Celkem zdařilá práce animátorů, která ale postrádá narozdíl od svých bratříčků moment překvapení, čeho jsem se mohli dočkat třeba v Ice Age. Této sériíi viditelně chyběla vůdčí postava mezi ostatními animáky, která by diváky přiváděla do bodu smrtelného smíchu. Šedý průměr, celovečerní film byl rozhodně lepší.

Město bohů (2002)

Nezabiješ, budeš zabit. Heslo života ve slumu. Kamera, střih, skvélý scénář a herci, kteří se chovali absolutně přirozeně, neskrývali zášť, lásku, nevraživost, vztek. Kombinace všech faktorů vytvářela celek, který je tak realistický, že nevěříte, že to opravdu není dokument, ale film podle skutečné předlohy. Brazilská policie, vlastně vesměs celá latinsko americká policie je lehce podplatitelná, díky nízkým platům. Chudoba, nemoci a zbraně to nevyvolá nic jiného než paniku, vraždění a válku. Lidé si ani při navštívení Ria de Janeira neuvědomují, že za kopečkem, není zbohatlá smetánka koupající se na překrásný plážích, kde popíjí místní drinky, ale realita. Pouho pouhá realita a ta je mnohdy tvrdší než nevědomost.