• Mysteriózní

Darkman (1990)

Komiksová adaptace, jejíž zpracování odpovídá době vzniku. Z dnešního pohledu mírně naivní, občas nechtěně vtipná, ale jinak je to celkem slušné, z řadou režijních vychytávek a vtipných momentů (hologram zapalovače fakt pobavil)

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Výborný úvod do výborné trilogie. Společenstvo působí ze všech tří filmů nejlidštěji (pokud toto označení lze použít ve spojení s Hobity, Elfy, Dwarfy a jinou havětí), v podstatě nám představuje svět, za nějž hrdinům v dalším průběhu stojí za to bojovat. Není tam příliš mnoho akce, přesto stačí pár minut a jste "tam".

L. A. - Přísně tajné (1997)

Tak tohle je pro mě naprostá jednička. Spacey, Crowe, Cromwell, ale vlastně i Basingerová, Pierce nebo DeVito, všichni skvělí. K tomu atmosféra podsvětí a Hollywoodu 50.let, zajímavá story, výborně zvládnutá režie... A Rollo Tomassi je větší bubák než Voldemort se Sauronem dohromady!

Ostrovní zprávy (2001)

Nejpůsobivější film Lasse Hallströma s celkem temnou, leč přesto optimistickou atmosférou, které se drží těsně nad hranou kýče, ale nesklouzne pod ni. Film má výborné herecké obsazení v čele s ústřední čtveřicí, jimž zdatně sekundují Rhys Ifans, Pete Postlethwaite či Scott Glenn. Po skončení filmu vám v paměti zůstanou krásné obrazy krajiny, atmosférická (byť mírně vlezlá) hudba a velmi působivá scéna Quoyolů táhnoucích dům přes moře.

Zprávař: Příběh Rona Burgundyho (2004)

Typická kreace Willa Ferrela. Frank the Tank to sice není, ale svůj standard si drží (každý ať si přebere, jestli je to dobře nebo ne...:-)). Potěší i camea Frat-Packerů, jejichž koncentrace graduje při bitce zprávařů. Rada na závěr: Nemyslete, bavte se!

Život pod vodou (2004)

První shlédnutí: úžas ve stylu WTF??? Druhé shlédnutí: No, dobře, no... Třetí, čtvrté a každé další shlédnutí: s přiblblým úsměvem na tváři si užívám ten gejzír nápadů (průřez lodí, delfíni..), vizuálních vychytávek (ta spousta mořských potvor), vtípků (sauna na lodi, rádio v helmě, adidasky). K tomu skvělá Cate Blanchett, výborní Murray, Houstonová, Goldblum, Gambon. A ta hudba! Nemůžu ten film obecně doporučit, opravdu není pro každého. Někdo třeba nezkousne tu záměrně trapnou akci (osvobození lodi, záchrana účetního na ostrově). Někomu může vadit naivní přehrávání některých herců (Dafoe, Wilson). Ale já to potřebuju, aspoň jednou za rok.

Mimo zákon (1986)

Jeden z nejlepších autorových filmů. Typický pomalý film se spoustou řečí o ničem je tu podložen dějovou linkou a dokonce okořeněn určitým napětím. A vydařilo se i obsazení - John Lurie a Tom Waits (mimochodem můj TOP5 muzikant) zapadli do svých rolí skvěle, stejně jako Roberto Benigni (pro mě největší překvapení - marně hledám jiný film, v němž by mě pouhou svou přítomností aktivně neštval; tady mě dokonce bavil!)

Ghost Dog - Cesta samuraje (1999)

Jednoduchý příběh věrnosti a pomsty. Geniální spojení filmového vyprávění s přesnou hudbou tvoří z tohoto filmu svým způsobem operu. Režijní vychytávka: bodyguard sleduje v TV animák, v němž jedna postavička zastřelí jinou přesně stejným způsobem, jak se to o chvíli později přihodí i Sonnymu.

Hledám Amy (1997)

Pokud takto vypadá romantická komedie, pak jsem tomuto žánru křivdil... Tenhle film bych doporučil každému jako "úvod do KS" (v tomto smyslu v jeho filmografii stojí přesně na opačném pólu spektra než "J&SB Strike Back"). Je to (velmi) chytré, je to (svým způsobem velmi) vtipné, je tam Jay, je tam Bob, je tam Affleck - zkrátka je to Kevin Smith. A přesto to je stále přístupné "běžnému" divákovi (teda aspoň pokud můžu soudit z pohledu Smithofila).