Walesa: člověk naděje (2013)

I přes skutečnost, že Walesa nejméně dvakrát vypadá podstatně starší (1970, 1989..), přesto jde o zcela výjimečný film. jen se obávám, že na něj Češi moc chodit nebudou. Kdovíproč máme vůči Polákům ambivalentnější vztah než oni k nám. Přitom Walesa bojoval i za naši svobodu a uvědomit si, že nedaleko od nás žije někdo, kdo je schopen v 88 letech točit filmy, a dobré filmy, také není špatné. Znovu vidíme, že ani vysoké stáří nemusí být na překážku vysoké profesionalitě umělce. A ještě jedna věc. PROČ Poláci znovu a znovu úspěšně točí historické filmy i ožehavých otázkách svých dějin a v ČR vznikají komedie typu ,,Probudím se včera " či ,,Pupendo " ? Čest a sláva filmům jako jsou ,,Pouta" , ,,Konfident", ,,Ve stínu" nebo kdysi ,,Tmavomodrý svět" . Jenže až na posledně jmenovaný jde spíš komorní dramata. Zatím tady chybí velký historický film o skutečných postavách. Proč už dávno nevznikl film o V.Havlovi, Chartě, Plasticích nebo co já vím, M.Horákové ? Taková postava a dosud nic, vůbec NIC. Zato TV Barrandov zase a zase dává Zemana. No, čemu se divit, když i film o B.Němcové natočili Němci a mluvilo se v něm německy. Ve filmu o české vlastence ! Nic proti Němcům, dobře, že film existuje,ale je to trochu smutné.

Fair Play (2014)

Velmi, velmi uvěřitelný příběh. I drobných dobových reáliích - viz např. zablokování koruny k volání. Pro ještě mladší - to se DOOPRAVDY dělalo ! Ještě i v 90.letech před telefonními kartami, takže to určitě šlo i o jedno desetiletí předtím. Všechno sedí . Státem podporovanej doping, ztracená láska, diskotéky, přepisování zakázaných textů na stroji, domovní prohlídka v pět ráno, hnusný estebák opět v podání vynikající Igora Bareše. Tuto postavu si obzvlášť pamatujme ! Žádná primitivní mlátička z 50.let, ale inteligentní a všeho schopný Mefisto. Trenér nebyl žádný kariérista. Chápu jeho postavu jako někoho, kdo se prostě o své místo bojí. Výš nemůže, to je mu jasné. Ale maloměšťácky se ve shodě s dobovým postojem bojí , že ztratí i to málo, co přijetím do tréninkového střediska získal. Řadový trenér talentů v atletickém středisku, to nebyla kdovíjaká kariéra...Maximálně jste se svými svěřenci měli šanci jet na závody na vysněný Západ. Lépe na tom byli reprezentační trenéři nebo trenéři špičkových klubových týmů ve fotbale či v hokeji, ale to je jiný příběh... Slabší je jedna jediná věc. A. Geislerové pořád nemůžu uvěřit mateřství dospívajícího jedince. Její postava je v tomto směru ještě méně působivější než v Občanském průkazu. A.Geislerová fakt nevyvolává dojem matky osmnáctileté dívky. V její roli bych si uměl představit o deset starší herečku. Ostatní herci zapadali do svých scénářových postav docela věrně.. Jak mladí - běžkyně, láska jedné z nich - , tak i starší matadoři v roli estébáka, trenéra, disidenta, lékaře či politika. Ale to je pro mne tak asi jediný rušivý moment. Jinak v pohodě, jen přeju co nejvíc diváků Myslím totiž, že s návštěvností bude trochu problém. Obávám se, že po skvostných Poutech, solidním Pupendu a průměrném Konfidentovi to bude mít další dobovka z takřka totožného času 1.pol. 80.let docela těžké.

Kandidát (2013)

Proč dávat za pokus o ,,cosi" - nevím co - více než jednu hvězdu za M.Dlouhého a za v Čechách téměř neznámého M.Kubovčíka ? Jinak je film naprosto špatný, zmatený, klipovost silně za hranou vzhledem k příběhu, strašné postsynchrony, chyby ve scénáři šílené... Věřím, že slovenský divák má pocit, že se jejich film někam pohnul, ale tohle, přátelé, nestačí. Proboha, PROČ ve filmu, jenž se komplet odehrává na Slovensku, mluví např. slovenský biskup česky ? Nebo lidé z reklamních agentur ? Tomu mám věřit ??? Buď měl jít film komplet slovensky kvůli autenticitě prostředí, nebo měl být natvrdo celý nadabován pro česká kina. Nic mezi ! Další věc - scénář. Klipovité skoky přibližně po sedmi deseti dnech při akci. Prostě se něco rozehrálo, skok alá 40 dnů do voleb - A NIC. Žádné dokončení, žádná návaznost. Toto se několikrát opakuje. Samostatnou kapitolou je postava biskupa. PROČ ZASE negativní obraz církve ? Navíc v ateistických Čechách podobný obraz snad už ani nefunguje. To máme fakt věřit tomu, že by biskup takhle ovlivňoval volbu hlavy státu ? Chápu, že tento pohled může zajímat možná slovenského nebo třeba polského diváka, ale ne českého. Proč je mezi herci uváděna A.Bendová, která ve filmu hraje asi tak pět vteřin ? PROČ nechal scénárista prezidentského kandidáta opravdu zemřít ? Banální a okoukané, nic originálního. A máme snad věřit tomu, že by se vůbec něco takového mohlo na dnešním Slovensku odehrát ? Možná v mečiarovské éře, ale dnes ?

Nymfomanka, část I. (2013) odpad!

Je mi fakt jedno, co si kdo pomyslí, ale Nymfomanka je úplně mimo. Normální regulérní péčko vydávané za umění. To myslel režisér vážně ? Že má nějaký psychický problém, jsem tak nějak tušil, ale PROČ se s ním prezentuje před světovou veřejností, to jaksi nechápu. Ale klidně se na mne sesypejte...Je mi to opravdu fuk.

Naši furianti (1983) (divadelní záznam)

Naprosto věřím, že se jedná o patrně nejlepší inscenaci Našich furiantů v dějinách českého divadla vůbec. Je fajn, že nám občas někdo plní tajné sny. Vždycky jsem si přál tento záznam - tehdy bylo skoro nemožné se na hru dostat - vidět. Ceská televize, díky. Výborná režie a řada herců na vrcholu formy. Zážitek nejen díky L.Munzarovi nebo J.Kemrovi, ale díky všem hercům, i těm v rolích epizodních. Z marasmu husákovského bezčasí jeeden z mála záznamů, jenž ani po třiceti letech nic neztrácí na kvalitě a osloví i další generace diváků. A u herců opět smutná připomínka toho, že nebýt nenormálních poměrů, když ne řada z nich, pak alespoň někteří by se logicky museli prosadit nejen v Hollywoodu, ale klidně na Brodwayi, v Londýně nebo třeba na německých scénách.

Uzavřená soustava (2013)

Velmi solidní film na téma, s nímž si postsovětská Evropa asi ještě dlouho vystačí. Rány minulosti jsou stále nezhojené a takových filmů je nám pořád třeba. Drsnější než místy rádoby laskavá Kawasikiho růže, která nabere tempo a překvapí až v závěru. Proč se nám polské filmy mimo festivaly prakticky nedostanou ? Že bychom se nezajímali o vlastní minulost ? nebo se jí báli ? Proč o ní čeští režiséři, pokud vůbec, točí laskavě ? Proč se období Charty 77 nereflektuje pravdivě a bez příkras jako období Solidarity či předchozí období (r.1969, Poznaň 1970) v Polsku ?

Dozvuky (2012)

Tak trochu ,,Habermannův mlýn " po polsku, ale ještě možná o něco mrazivější, protože se odehrává v současnosti, byť se vrací až k oné habermannovské etapě evropských dějin. Nevšední ochota bez iluzí nahlédnout nepěknou polskou antisemitskou minulost. Bohužel film pravdivě mluví nejen o minulosti, nýbrž i současnosti polské společnosti. Nejde pouze o vztah k Židům a k holocaustu. Ve filmu jsou dva - pro nás Čechy možná těžko postřehnutelné - drobné, avšak výstižné epizody. Bratr Františka Kaliny v hospodě pronese větu, že vždy fandil Lechu Walesovi. Je za to partou opilých vesničanů zbit. jansá narážka na obtížné vyrovnávání se s komunistickou minulostí a vztahem k režimu na straně jedné a jeho aktivním odpůrcům na straně druhé ( ostatně, sám F.Kalina se ve filmu vrací z exilu, do něhož kdysi odešel z politických důvodů jako člen Solidarity). Postavy obou kněží ve filmu ukazují na možný rozdíl a rozpor v přístupu ke kněžskému povolání. Starší kněz, místní farář, je veskrze postava kladná a takto nějak si představuji nositele kněžské služby. Druhý kněz, mladší, čekajcí, až jeho kolega odejde na odpočinek, aby si konečně mohl farnost uspořádat k obrazu svému (nikoli božímu...), je postavou vysoce odpornou. Bohužel, i takoví se prý v Polsku najdou. U našich severních sousedů netřeba diskutovat o tom, zda Bůh je či není. To není téma. Podstatné ve společenském diskursu je, jakou roli má církev ve společnosti zastávat, jak se má vůči jejím členům, a v Polsku tedy svým členům, chovat.

Kameňák 4 (2013) odpad!

Znovu absolutní průšvih. Chápu, že parta kámošů se sejde po osmi letech, zavzpomíná a řekne si : ,,Dáme další film, atˇ je zase prdča...", ale PROČ má na to koukat divák v kině za prachy, potažmo za to zaplatí objednavatelé reklamy, až půjde tohle neštěstí na NOVě. Jediné pozitivum - pár roštěnek ve sprše - to nezachrání. Už aby byly volby! Proč ? Protože na podobné paskvily prostě nepatří z Fondu státní kinematografie ani koruna. Být producent, dost by mne štvalo, že zrovna z tohoto filmu jde na Fond koruna z lístku z kina.

Kameňák 2 (2004) odpad!

Co ještě dodat ? Jen nechápu, PROČ se p.režisér Troška nedrží pohádek, které zvládá na, řekněme, slušné úrovni, a za každou cenu se sveřepě pouští do filmů pro dospělé diváka. Činí tak v bláhové touze, že snad, jednou, konečně, nebo z jiného, mně neznámého důvodu ? Ta neschopnost natočit slušný nepohádkový film je totiž do očí bijící. Točí snad Spielberg komedie ?Točil snad V.Vorlíček psychologická dramata ?

Hvězda padá vzhůru (1974)

Klasický normalizační ideoškvár. Hrůza mne jímá, uvědomím-li si, že to autoři mysleli naprosto vážně. Co dnes působí parodicky, bylo míněno opravdově. V tom byly normalizační filmy snad nejnebezpečnější. V podtextu jasná kritika zlého kapitalismu a ošklivé demokracie. Jedna hvězda je za Karlův zpěv. Ať si kdo chce co chce říká, zpívá skvěle. Byť názory má občas prazvláštní a vystoupení v Divadle hudby po Chartě 77 taky nejde jen tak přejít...