Power Rangers: Strážci vesmíru (2017)

Film mě vlastně překvapil. Stejně jako ostatní v mém věku jsem tuhle podivně směšnou skupinku stoprocentních klaďasů sledoval svého času v televizi a shlédnutí tohoto filmu tak byla jen čirá nostalgie po časech, kdy můj věk byl od mého nynějšího asi tak stejně daleko, jako schopnost Rity porazit Power Rangers. Ve filmu se představila nová pětka a celkem jim to všechno klapalo, efekty slušný a nakonec i příběh byl v mezích tohoto žánru celkem solidní. Na rozdíl od Transformerů jsem se nenudil a film si ode mě zaslouží tři hvězdy. Čtvrtá hvězda je za Go, go Power Rangers! a samozřejmě za zeleného strážce na konci.

Spojenci (2016)

Nevím, za prvé nejsem fanoušek Brada Pitta, za druhé mi hlavní protagonistka nepřišla tak nádherná, jak všichni tvrdili a za třetí mě to ani jinak nijak nechytlo. Prostě to uplynulo, tak nějak jsem tušil, co se stane, i když jsem vůbec nevěděl proč. Nechat se zbouchnout vysokým důstojníkem letectva, abych sloužil Hitlerovi? Pro mě fakt celkem nesmyslný a vůbec se nedivím (SPOILER), že si na konci prostřelila hlavu. Na druhou stranu jsem u toho usnul jen málem a tak hrozný to taky na odkoukání nebylo, takže tři hvězdy a nikdy více.

Volyň (2016)

Tak jak pročítám komentáře, tak s ničím novým ohledně filmu, vývoje děje a závěrečného masakru už asi nevymyslim, ale na rozdíl od ostatních musím ocenit i ty první dvě hodiny, kdy se krásně ukazujou vztahy na vesnici a následným obratem to trošku připomíná všechny dobré rodáky, kdy se z největších nemakačenků a nemehel stávají starostové a funkcionáři, aby ti pilní nakonec pod nějakou záminkou zaplatili. Problém vidím jenom v takové trošku (pochopitelné) úlitbě polskému divákovi, kdy tam jsou Poláci (až na jeden incident) líčeni vesměs jako dobří lidé, kteří sice tu a tam přidělí půdu krajanovi oproti Ukrajinci, ale jinak za nich dobře bylo a peklo přinesli až ukrajinští nacionalisté. Pravda je ale taková, že polský šovinismus nebyl o nic horší a ani o nic lepší než ten ukrajinský a když se do toho připletli ještě Rusáci a nacisti, kdy si na území dnešní západní Ukrajiny každý vyvražďoval svou "oblíbenou" skupinu, musíme nutně dojít k závěru, že jsme za a) opravdu skvělý národ, protože při dělení Československa neměl nikdo potřebu stahovat souseda z kůže a za b) že Židé a Češi byli v té době snad jediní, co tam nikoho nevraždili a tím vlastně docházím k závěru, že jsme opravdu skvělý národ. Filmu by prospěl trošku hlubší rozbor toho, proč se Ukrajinci takhle chovali, jinak ale parádní podívaná za čtyři hvězdičky, kterou už nikdy nechci vidět, protože zapalování malých dětí ve stozích slámy není nic pro mě.

...a jitra jsou zde tichá (2015)

Kdybych na to koukal jako na němý film, možná by to dostalo o hvězdičku dvě víc, ale ty gerojský kecy velitele, nelogičnosti a to, že tam zabili holku s nejhezčíma dudama, mi film hodně znepříjemnily. Tři hvězdy za občas povedenou akci a za to, že tam bylo ukázáno i to, jak Sověti napadli Finsko a jak odtahovali vlastní lidi buď na Sibiř nebo na popraviště. No a abych nezapomněl, samozřejmě i za to, že tam bylo ukázáno i ještě víc, než bývá v průměrném ruském válečném filmu...

Četníci z Luhačovic - Bestie (2017) (epizoda)

Škoda, že tam komické postavy nechyběly hned od začátku - pak by měl tento seriál hvězd přinejmenším jako Humoresky. Díl se mi samozřejmě líbil jako ostatním a pokud tam nejsou trapné figurky, tak oceňuji jeho provázanost s díly předchozími, stejně jako jakousi ponurost. Na rozdíl od Humoresek tam jsou šmejdi ještě větší šmejdi a jen málo osudů tam končí šťastně. To se mi na seriálu líbí - byla to hnusná doba a kdyby tam ukázali ještě větší bídu a zvěrstva, bylo by to perfektní. Hlavně už snad moc nebudou hýbat s postavami, i když se dneska "nenápadně" připomněla pro mě naprosto nadbytečná homosexualita Cmírala. Osobně to nechápu a jako by tvůrci vždy přišli s výborným nápadem a pak si řekli, že to je příliš dobré a že to radši zabijou nějakou hovadinou...

Zulu (2013)

Netradiční prostředí, netradičně hrající herci, netradiční hodnocení. Skvělý film, díky němuž máte chuť skouknout více filmů z jihoafrického prostředí a rozhodně nemáte ani trošku chuť tam zajet.

Svět pod hlavou - Mrtvý muž (2017) (epizoda)

Podle mě prozatím nejslabší díl série. Začátek dobrý, ale posledních dvacet minut to zabilo a já se jen nudil. Je pravda, že se v podstatě jednalo o vyústění dílu z blázince, protože teprve teď to dává trošku smysl, ale i tak mě ty rádoby hororové scény spíše uspávaly. Škoda, že s tímto dílem zřejmě definitivně skončila kriminální linka a od teď už to bude pouze čiré mysteriózno. Ale kdo ví, třeba to byla jen předehra k bombastickému zakončení, ale příliš optimistický nejsem.

Četníci z Luhačovic - Padělek (2017) (epizoda)

Škoda, no. Karel Dobrý byl prostě Karlem Nejlepším. Po pitvořící se postavě Stavinohy je zde nová rádoby komická postava Sovy. Detektivní zápletka spojená s měnovou reformou Aloise Rašína velice dobrá, změna uniforem výtečná, bohužel ani toto nevyváží nesympatičnost některých postav. Ještě jednou škoda a tři hvězdy pro tento díl.

Anthropoid (2016)

Já nevim. Teda vím, že kdo dává pod tři, tak je Čurda, ale víc se mi teda rozhodně dávat nechce. Rozumím tomu, že jakmile v takovymhle příběhu není romantická linka, tak to v zahraničí neuspěje, ale i přesto se neubráním staročeskému moudru, že Sequens je prostě Sequens. Zabili jsme nejmocnějšího muže Říše, nevadí. Vyhladili kvůli nám Lidice, nevadí. Zabili Lenku - cože, oni zabili Lenku? Ty parchanti! Jdu je okamžitě všechny rozstřílet... Mně se to prostě nelíbilo a ani poslední střílečka v kostele, která vyznívala tak, že tam parašutisti vystříleli půl německý armády (nevím proč, ale na chvíli se mi připomněly scény z filmu Fury), mi nemohla napravit zkažený dojem z první třičtvrtiny, a tak dávám dvě vlastenecké hvězdy a jednu navíc za to, že když se ve filmu parašutisti dozvěděli o smrti Heydricha, tak tam nikdo nezačal tleskat a souhlasně bučet.

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (2016)

Dávám čtyři hvězdy bez pruhů, ale upřímně je to pouze za fantastické bojové scény a pravýho Desmonda Rosse, který fakt zachránil 75 lidí a to prostě i přes kvalitu zbytku filmu nejde přehlídnout.