Mrtvá zóna (1983)

King + Cronenberg + Walken + Kamen = * * * *

Hříšní andělé (1938)

Hriešnym anjelom je vyčítaný až prisilný náboženský podtón. Mne, ako presvedčenému agnostikovy a odporcovi cirkvy, to však vôbec nevadilo a už vonkoncom som film nevnímal ako boj dobra (cirkev) so zlom (mafia). Toto bolo len vedľajšie. Všetkú moju pozornosť mal Rocky Sullivan, ktorého výborne stvárnil James Cagney. Asi najsympatickejší záporny hrdina, ktorému nemožno nefandiť, si ma úplne získal. Potvrdil to úplne na záver, keď bol schopný položiť najvyššiu, naultimátnejšiu obeť. Vzdať sa toho jediného, čo mu v živote a hlavne po ňom ostalo. To bol moment, keď si u mňa film vynútil piatu *. Takisto technické spracovanie, vedenie hercov a celkový dojem z filmu je na svoju dobu veľmi moderný a napríklad oproti Scarface z 1932, je vidieť veľký posun. Výborný film. Teším sa na White Heat.

12 rozhněvaných mužů (1997) (TV film)

Na to že sa jedná o televízny film, sa podarilo tvorcom pozbierať veľmi solídne herecké obsadenie na čele s Jackom Lemmonom. Trochu mi len liezol na nervy G.S. Scott s jeho neustálym "so whats that supposed to mean" attitude. Najviac u mňa zabodoval Michaelti Williamson (Bubba z Forresta Gumpa) v úlohe rasistického černocha, ktorý po výbornej miniroli v Black Dynamite, opať potvrdil veľký herecký talent. K tomuto filmu som sa vlastne dostal cez neho a je škoda, že sa mu nepodarilo poriadne preraziť a hrá väčšinou len vedľajšie úlohy v menších filmoch. Určite by si to zaslúžil. K filmu celkovo; Klasika je samozrejme naj, o tom žádná. No tak ako ruská verzia z roku 2007, aj táto o 10 rokov staršia, majú svoje nesporné kvality, a zaslúžia si poctivých 80%. Som zvedavý, či v roku 2017 príde konečne ázijský, poprípade africký remake.

Re - cycle (2006)

Silent Hill bol super a podľa traileru a galérie som niečo podobné na ázijský spôsob očakával aj od Re-cycle. Rátal som ale aj s tým, že jeho kvality s najväčšou pravdepodobnosťou nedosiahne. Prvá polhodina v reálnom svete bola skvelá a (ne)príjemne desivá. To sa spočiatku podarilo preniesť aj do zrecyklovaného sveta, kde som sa neraz pristihol pri myšlienkach, nakoľko by som bol asi zosratý ja, keby som bol na mieste hlavnej hrdinky. Raz darmo, (beautiful) woman in peril je silný motív. Veľmi dobre to vedel Poe, ako aj napríklad De Palma a určite sú si toho dobre vedomý aj bratia Pangovci. Ďalej treba uznať, že fantázie maju chlapci na rozdávanie a film je, až na zopár lacných efektov, jedno veľké vizuálne a zvukové pohladanie po duši. Časom ale tiesnivá atmosféra upadá a s pribúdajucími zombiami každych desať minút, prichádza mierna nuda. Záver dojemný, ale výsledný dojem už nenapravý. Sklamanie však neprišlo, dostalo sa mi približne čo som očakával.

Smrt panen (1999)

Keď už bolo po všetkom a film sa blížil k záveru, vravel som si: prečo sa vlastne tie panny zabili? Čiže posolstvo, ktoré sa snažil tento film zdeliť, išlo úplne mimo mňa. Až po prečítaní zopár komentov a zamyslení sa, mi to došlo. Ahá, no ale aby som uveril, že je to dostatočný dôvod k masovej samovražde, musela by režisérka oveľa viacej pritlačiť. Aj napriek tomu som si film užil, hlavne vďaka príjemne mistickej, snovej atmosfére a skvelej hudbe. Ďalším veľkým plus bola Kirsten Dunst, v jednej z mála rôl, kde mi neliezla na nervy. Práve naopak, postavu skazeného a nadržaného, blonďavého anjela zvládla bravúrne a neraz sa mi samému pedoslinky zbiehali.

Slashing 'Dressed to Kill' (2001)

Našťastie som mal to šťastie vidieť unrated version. Inak by to za **** asi nebolo.

Ohnivé ulice (1984)

Ohnivé ulice bez akejkoľvek zelene (ok, na tri sekundy sa tam jeden trs trávy mihol, ale to určite len omylom) nie je dokonalý film. Je to veľmi jednoduché, často až primitívne prehnané akčné 80s béčko. Michale Paré tiež nie je typ, ktorému by som naplno veril neohrozeného borca a väčšina drsných dialógov, hlavne tie s McCoye boli tak toporné, že som sa nemohol neškeriť. No zatiaľ čo film zaostáva obsahovo, doháňá všetko úplne vycibrenou a geniálnou formou. Walter Hill je skvelý vyzuálny režisér, ktorý dokáže pracovať s obrazom a zvukom (hudbou) ako málokto iný. Gothamovská atmosféra šedivého a hrdzavého New Yorku niekde na pol ceste medzi 60s a 80s je úplne jedinečná a osobitá. Tak ako bol napríklad Last Mam Standing a Warriors hlavne pastva pre oči, sú Ohnivé Ulice pastva pre oči aj uši zároveň. Po Peckinpahovi, ďaľsí režisér, u ktorého som rád, že mám ešte čo doháňať.

Poslední zůstává (1996)

Prenesenie typicky mestského gangsterského príbehu do westernového prostredia umierajúceho divokého západu bol skvelý nápad. Celým filmom sa niesla zvláštna ale veľmi príjemná, niekedy až noirová atmosféra. Určite jeden z najoriginálnejších "westernov", no najviac som sa aj tak bavil pri sledovaní guliek z Willisových pištolí, ktoré posielali ničomníkov niekoľko metrov do vzduchu. Najlepší bol slow-mode záber hneď na prvého nešťastníka, ktorý preletel bezmála na druhu stranu cesty.

Lotři (1992)

Svižná, zábavná oddychovka a asi prvý film, ktorý si dokážem vybaviť, s absolutnou absenciou ženského pohlavia. To ale vôbec nie je na škodu, práve naopak. Paxton so Sadlerom na jednej strane a banda extratough niggas na strane druhej mi bohate stačili. Walter Hill si týmto získal moju pozornosť a teším sa na ďalšie stretnutia.