Stranger Things (2016) (seriál)

Stranger Things malo skončiť tam, kde skončila prvá séria. Tá bola vo svojej podstate bravúrne zvládnutá. S otvoreným koncom, tak, aby bol svojim spôsobom každý spokojný. Avšak s príchodom ďalšej série sa akurát tak nabaľuje nespočetné množstvo nezrovnalostí, prichádzajú nové postavy a všetko sa tak nejak vracia na úplný začiatok. Osobne by som povedal, že druhá séria svojim spôsobom len predlžuje šnúru úspechu prvej a nesie sa na vlne, ktorú vytvorila. Zároveň som bol občasne neuveriteľne ohúrený stupídnym správaním viacerých postáv, ktoré má pôsobiť na oko záhadne a mysticky, no v konečnom dôsledku je akurát tak nevysvetliteľné. A voči druhej sérii mám ešte jednu výhradu - prvotná hororová linka, ktorá bola predtým celku účinná sa teraz akoby vytráca, keďže sa prezentuje stále tým istým. Na konci to už bolo nemastné a neslané.

Vikingové (2013) (seriál)

Kým sa samotný Vikingovia rozbehnú, musíte si prejsť cez pár poriadne nepresvedčivých epizód - a potom, keď už k tomu konečne dôjde vyvrcholenie trvá 20 minút. Veľmi som si želal, aby sa konečne začali veci hýbať trochu hutnejším a ráznejším tempom, avšak po druhej sérii to balím, a možno sa k tomu ešte niekedy vrátim. Nie je to vôbec zlé, ale o severskej "katovačke" mám zrejme trochu iné predstavy.

Sexuální výchova (2019) (seriál)

Teenage smerované seriály veľmi nemusím, avšak pri Sex Education som sa nechal zlákať pomerne silno propagovanými reklamami od Netflixu, ktoré boli na každom rohu. A musím uznať, že to vôbec nebolo zle strávených 7 hodín pri úvodnej sérii, ktorá ponúka zaujímavú príbehovú linku okolo mladého Otisa a jeho nezvyčajným problémom. Naviac mňa osobne príjemným spôsobom zaskočila skutočnosť, že seriál funguje aj ako výborná sociálna drama odrážajúca charakter dnešnej mládeže. Som zvedavý, čo prinesie pokračovanie. UPDATE: Prvé dve série som bol fakt milo a príjemne prekvapený z toho, ako veľmi ma vtiahol dej a celková atmosféra tohto seriálu. Doteraz si myslím, že sú výborne natočené a prinášajú do sveta tohto žánru veľa nových vecí, ktoré sa predtým neriešili. Tretia séria je však výrazne vlažnejšia a pripadá mi to, že tvorcovia možno až príliš kombinujú nápady a výsledok je značne chaotický. Príliš veľa postáv, príliš veľa problémov, príliš veľa komplikácii, ktoré nemajú čas sa vyvinúť či vyriešiť a tak vzniká neskutočne zdĺhavá spleť dejových línií, ktoré sa takto môžu naťahovať na ďalších 20 sérií..

Fargo - Season 1 (2014) (série)

Skvelá atmosféra, skvelí herci, skvelý dej - ale ak to všetko dáte dokopy, tak to nefunguje. Čož je škoda, hlavne preto, že Thornton a Freeman majú výborné role, ktoré im perfektne sedia. Nanešťastie je to celé ako pritiahnuté za hlavu a prevažne druhá polovica série je až príliš neusporiadaná. Obrovský potenciál celej série teda dopláca na miestami obrovské prešľapy tvorcov.

Osm hrozných (2015)

Vždy ma poteší, keď mám možnosť pozrieť si kvalitný western, a vlastne ma v poslednej dobe teší už len fakt, že si vôbec nejaký western môžem pozrieť, keďže tento môj obľúbený žáner je zjavne nepopulárny a pomerne široko obchádzaný. The Hateful Eight je skvelou ukážkou toho, ako je tento žáner málo preskúmaný a nevyužívaný, pričom dokáže dosiahnuť (a presiahnuť) úspech akéhokoľvek komerčného žvástu a pritom brilantne zvláda všetky predpoklady na to, aby oslovil široké publikum. Samozrejme, treba uznať, že nebyť značky akou je samotný TARANTINO, určite by sa tomuto filmu nevenovalo toľko pozornosti. Nebyť tak kvalitného "rejžu" akým je práve Tarantino, určite by niečo tak famózne ani nevzniklo. Tak či onak je The Hateful Eight bravúrne zvládnutým snímkom, ktorý svojou neotrelosťou a klasickou tarantinovskou špinavosťou prináša divákovi autentický zážitok - a nepotrebuje na to tony krvi, mŕtvol a výstrelov, tak ako to bolo pri predošlom Divokom Djangovi, ktorý je samozrejme už trochu iný odvar jeho tvorby. Tarantino v tomto prípade skôr vsádza na nečakané dejové zvraty, komornú atmosféru a skvelé slovné prestrelky, ktorých je tu mraky. Osobne by som povedal, že si týmto spôsobom režisér zaspomínal na jeho prvotiny a začiatky, keďže možno vo filme nájsť viacero podobností s Gaunermi. Navyše film slúži ako skvelá pocta samotnému Sergiovi Leonemu, ku ktorému vždy tak Quentin vzhliadal. A je to teda neskutočne vydarená pocta - ináč by ste v nej precízne tóny majstra Morriconeho nenašli. Tarantino jednoducho vie, ako na to.

Týpci a zbraně (2016)

Vojnoví psi síce pôsobia po veľa stránkach suverénne a megalomansky, no na druhej strane neprinášajú nič nové a prelomové, čo z nich robí len ďalšiu tuctovú záležitosť. Námet pritom vôbec nie je na zahodenie, herecké duo je kvalitné, no mne tam chýbal taký ten klasický štýl Phillipsa, ktorého rukopis sa už overil časom. Za pokus to stálo, avšak do budúcna by som sa týmto smerom na jeho mieste nepoberal. Na môj vkus až príliš seriózne a ťažkopádne.

Deadpool 2 (2018)

Deadpool 2 nie je horší, ako jeho predchodca, ale vo svojej podstatne sa diametrálne líši od jednotky. To je (aspoň pre mňa) trochu zarážajúce, no pre veľkú skupinu fanúšikov príjemné zistenie. Bohužiaľ sa do nej neradím. Každopádne je to stále solídna zábava a dobrá "popkornová podívaná".

Inferno (2016)

Brownovu ságu o Robertovi Langdonovi a jeho pátraní po skrytých tajomstvách sveta mám vcelku rád. Knihu Inferno som nikdy nečítal, a tak neviem posúdiť, ako dôveryhodne spracoval Howard predlohu, podľa ktorej sa riadil, avšak samotný výsledok je prinajmenšom poriadny zmätok. Celé to pôsobilo príliš rozpačite, nehovoriac o tom, že sa samotný film hral na niečo, čím vlastne ani nebol. A tak boj s časom a so stratou pamäti skôr pôsobí komicky ako seriózne a samotné vyvrcholenie celej záhady je prinajmenšom bizarné a nepochopiteľne prekombinované. Zbytočne skomplikovaná omáčka, ktorá je koniec koncov strašne primitívna a neúčinná.

Zrodila se hvězda (2018)

Precízne natočených 136 minút večne trvajúcej nudy.