• Pohádka

Lásky jedné plavovlásky (1965)

Krásný kultovní film s půvabně roztomilým v.Pucholtem, který si neví rady s naivní blondýnkou, kterou ulovil. Strašlivě kruté věty vyslýchající matky, ale takové už tehdy tchyně byly, že se směly zeptat na cokoli, jakkoli neurvale. Ani se nechce uvěřit, že pro představitelku matky to byla první role, jak zdatně si vedla - pan Forman tuto paní údajně ulovil někde v tramvaji - tak to chápu, že ji nemohl takovýhle materiál nechat nevyužitý :-) Také je zvláštní a síle filmu jaksi přidává další rozměr údajná zákulisní skutečnost, že jednomu z těch naivních děvčat účast na natáčení tohoto filmu ovlivnila život - Jarka Crkalová, ta nejhezčí z těch tří děvčat (Jana Brejchová promine), prý pak po natáčení skutečně odjela za jedním z tvůrců filmu, do kterého se při natáčení zamilovala, nejspíše tu cestu podnikla i pod vlivem scénáře. A dokonce se obávám, že její cesta měla nějaké tragické vyústění, ale ráda bych se pletla - takže jestli tu píšu bludy, prosím o informaci do zprávy. No a hláška o kytaře od Picassa, ta už je snad zlidovělá :-)

Oběti a vrazi (2000)

Velice zdařile ztvárněný neběžný a nezdravý sourozenecký vztah. Silný zážitek. Působivé, intimní, ponuré, silné.

Samotáři (2000)

Skvělej film, kterej je třeba si pustit každej rok. Nejnevšednější a nejpůvabnější mi na tomto filmu přijde několik okamžiků střihu s jakýmsi zabudovaným oxymoronem či popřením - kdy v jedné chvíli je cosi tvrzeno a vzápětí (po střihu) už vidíte pravý opak, prostě takový je už život. A používaný přesah hudby při těchto střizích (hudba se nemění přesně se střihem situací či obrazem, ale s příjemným několikavteřinovým posunem) děj nádherně vyzvedává, zlidšťuje, napíná. Dva z těch několika nejoblíbenějších "oxymoronovejch" střihů, abyste věděli, o čem to furt plácám: 1) Tak to si jako dělejte na někom jiným jo! ... a v dalším záběru už holka dělá to, co chtěli - má tequilu v pupíku 2) To víš, že s ním nebudeme hejbat, vždyť může mít něco s páteří ...a už ho vezou a hlava se mu klátí :) No a pak samozřejmě mraky kouzelnejch hlášek, jojo, musím si to zas brzy pustit ...Jak to chce řídit zvenku, když volant má tady vevnitř, ne? ...Ale určitě je tadle země pěkně zkurvená. Tak to každopádně. Ostatně jako jakákoliv jiná země. ...to máš z toho života, jakej ty vedeš...

Kráva (1993)

Bezkonkurenčně nejvíc nedělní film ze všech nedělních filmů na světě :) Nedělní film je takový film, po kterém když nastane pondělí a vy musíte do práce, ani Vám to vlastně zas tolik nevadí a té své práce si najednou tak nějak více vážíte, pod vlivem utrpěného šoku z toho, jaký život museli vést a co museli řešit hrdinové filmu, oproti banalitám, které řešíte vy.

Účastníci zájezdu (2006)

Perfektně vyrobená komedie. Po prvním shlédnutí jsem si řekla "Jo, dobrý, zasmála jsem se, pobavila jsem se." Ale že se na to budu dívat často (čas od času, nikoli za sebou) a že po každém dalším shlédnutí se vynoří spousta nových detailů, ať již v textu, či v obraze, to mne nenapadlo. Je to úžasně poskládané z výborných momentů a dohromady to prostě funguje. Všimli jste si Vy snad hned napoprvé, že "úchyl" na začátku radí babčám, ať potápěčké brýle nevyhazujou do popelnice, ale ať si je rozhodně vezmou s sebou, neboť ve vodě je ledacos k vidění? Či že buranský manželský pár, když si vyváří konzervy na hotelovém pokoji a zpívá si při tom, má v pokoji nakradené všechny ty podšálky? Také se mi velmi líbí střih a obrazové řazení situací.

Setkání v červenci (1978)

Sympaticky ztvárněné nečekané milostné vzplanutí mezi studentem a učitelkou, kdy O.Kaiser překvapí uvěřitelností vztahové zralosti v mladém věku a D.Kolářová příjemně překvapí tím, že umí tvořit pár i s někým jiným než s Hanzlíkem, a to mile a rovněž uvěřitelně. Pěkný film. Pěkný milostný příběh zde u mne zcela převažuje nad očekávanou komediálností Tomáše Holého, který byl samozřejmě milý.

Všechno nejlepší! (2006)

Herecké výkony obou hlavních představitelů se mi líbily, nejvíce takový ten výchovný přerod hrdiny Jana Dolanského, který z původní běžné uspěchanosti mladého člověka přejde smířeně do zcela odlišného vnímání času a na původní plány vlivem bombardování požadavky hrdiny Viktora Preisse postupně rezignuje, čímž sice nestihne nic z toho, co chtěl, ale je jaksi nedobrovolně obohacen a násilím zmoudřen :)

Mezi námi děvčaty (2003)

Bezvadná zábava, obzvláště pokud jste matka dcery nebo dcera. Výkony obou hereček se mi velmi líbily, a to jinak L.Lohan opravdu nemusím. Záměna těl (či duší, podle toho, z jakého pohledu to vezmete) matky a dcery opravdu vyvolá řadu půvabných situací, které si každá dcera (či matka dcery) umí představit, zřejmě toto je v Čechách i v Americe stejné. Výkřiky typu "Tak ona je i slepá!" nemají chybu. A vzhledem k vzájemnému porozumění, které tato výměna způsobí (a to také bylo jejím cílem) má film i dojemné momenty.

Ira & Abby (2006)

Film mne velice mile překvapil, pustila jsem si ho bez většího očekávání prostě proto, že jsem někdy předloni to DVD levně koupila a teď jsem si konečně našla čas se na něj podívat. Narozdíl od mnoha zklamaných autorů komentářů já jsem byla nadšena, nejspíše proto, že mi ušlo, že jde o komedii - to jsem se dozvěděla až zde, po shlédnutí filmu. Pakliže autoři zklamaných komentářů očekávali třeskutou či jinak hollywoodsky typickou komedii, tak pak chápu, že se cítili ošizeni - zde se totiž plácání do stehen opravdu nekoná. Ano, je zde Allenovsky "přepsychoanalytikováno", to bylo úsměvné, jistěže. Ale ta zdánlivě praštěná a komediální myšlenka - uzavřít manželství na pouhých sympatiích - ta mi připadá doopravdy hodná pozoru, neboť takovýho divný svazek má statisticky naprosto stejné šance na přežití jako manželství běžná, tzv. "z lásky". A rovněž je vidno, že i ze stejných důvodů ztroskotává, nikoli z odlišných.

Manny & Lo (1996)

Půvabnej film. Jsem velice ráda, že jsem Scarlett Johansson viděla poprvé právě v tomto filmu. Přišla bych o mnoho, kdybych ji znala už jako krasavici se smyslnými rty a jen bych si říkala Aha, tak takhle vypadala jako děvčátko. Kdežto já to děvčátko viděla poprvé a bylo prostě skvělé – inteligentní, vnímavé, laskavé, hrdé a hlavně zcela originální. Takové zádumčivé. Máte těhotnou sestru? No co je lepšího než ukrást z obchodu přímo porodní asistentku?