• Krátkometrážní

Dennis - postrach okolí (1993)

Dokonalý rodinný film s vynikajúcim Christopherom Lloydom a večne sympatickým Walterom Matthauom.

Ďábel nosí Pradu (2006)

Skrz-naskrz priemer, ktorý ako-tak zachraňuje ľadovo chladná Meryl Streep a to, že pre mňa nepochopiteľné haló okolo krásy Anne Hathaway som pochopil až vďaka tomuto filmu. Musím uznať, že jej to tu síce vážne pristane, ale na prenádhernú Emily Blunt sa nechytá - tá mi vyrazila dych.

Ten kluk je postrach 2 (1991)

Trochu iné, ale aj tak dôstojné pokračovanie. Platí tu všetko čo som napísal u jedničky - podpriemer, ktorý ma pobavil aj po desiaty raz a rozhodne nie naposledy.

Vianočné oblátky (1977) (TV film)

Po celkom dlhej dobe strávenej v ČR mi táto ukážka klasických slovenských zvykov a tradícií spojená s ľubozvučnou slovenčinou nielen Jozefa Kronera padla veľmi dobre.

Austrálie (2008)

Nebyť posledných 15 minút alebo byť posledných 15 minút iných, Austrália by bola filmom roka. Scenár je síce (úmyselne) preplnený tými najznámejšími z najznámejších klišé dialógov a situácií a koniec je až príliš taký aký je (fakt nechcem spoilerovať, vidieť Austráliu v kine je totiž povinnosťou), ale prenádherné zábery, vynikajúci (a fakt dobre vyzerajúci) herci, emotívne veľmi silné scény, výborná hudba, bezchybná réžia a Luhrmannovská poetika to bohato vynahrádzajú a pod päť hviezdičiek ísť jednoducho nemôžem. Po nálet vynikajúci film, po nálete až po spomínaných záverečných cca 15 minút dokonalosť sama. A nehanbím sa ani za smiech na vtipoch spadajúcich do kategórie určenej pre štyridsať-päťdesiatničky a ani za slzy na krajíčku počas niektorých neskutočne silných scén. Minutáž je síce trošičku prestrelená a záverečná štvrťhodinka fakt mohla pokojne ostať ležať na dlážke strižne, ale aj tak je Austrália miestami neskutočne dokonalá, asi tak ako austrálsky prízvuk hlavných hrdinov. Chcem byť austrálskym kovbojom, chcem mať veľké svaly a chcem mať doma Nicole. Hugh je borec.

Den, kdy se zastavila Země (2008)

S originálom z päťdesiatych rokov má tento "remake" máločo spoločné, k látke si totiž zvolil úplne odlišný prístup, ktorý nie je ani zlý, ani horší než ten pôvodný, je prosto iný, veľkolepejší a z celkového pohľadu vydarený. Na solídnu štvorhviezdičkovú sci-fi zábavu by to bolo tak akurát, ale iba za predpokladu, že by scenár nebol tak nedomyslený a že najotravnejším možným spôsobom nesympatický Jaden Smith by bol nejakým bolestivým spôsobom eliminovaný niekedy behom prvej polhodinky. Viac než slabšie štyri sú to silnejšie tri,celkový pocit je však rozhodne pozitívny. Teda, ohliadnuc od faktu, že je tento snímok jedným z najdokonalejších príkladov "product placementu" - najprv sa najem (obrovský odraz žltého oblého "M" na čelnom skle auta), potom si zo stola vezmem mobil (záber na mobil značky LG), pozriem si aký je čas (záber na hodinky Citizen), atď. - ale na druhej strane, z niečoho sa tie (celkom vydarené) triky zaplatiť museli.

Den, kdy se zastavila Země (1951)

V dobe, keď ZSSR a USA boli na nože a keď sa do amerických kín chodilo predovšetkým na katastrofické sci-fi béčka, sa na plátnach objavil film, ktorý divákov najprv oklamal nesmierne zavádzajúcim plagátom a nepripravených ich potom veľmi elegantne prinútil zamyslieť sa nad sebou a nad dianím vo svete. Po technickej stránke, vzhľadom na rok vzniku, by sa filmu dalo vytknúť máločo a jedinou vecou, ktorá vyvolá úsmev na tvári je jedine Gortov "nepreniknuteľný" gumený oblek. Napriek vydarenej atmosfére (veľký podiel na nej má skvelý soundtrack Bernarda Hermanna) a celkovo nadčasovým kvalitám tohto snímku ale musím hviezdičku stiahnuť jednak za scenár, ktorý je miestami nie úplne domyslený, a potom ešte za jednu neskutočne otravnú minútu (aneb "povedzte žene nech vykoná niečo úplne triviálne a sledujte čo bude robiť"). Inak je Day the Earth Stood Still skvelým sci-fi filmom, ktorý zaujme aj v dobe transformujúcich sa robotov. Klaatu.. Verata.. N.. Necktie.. Nectar.. Nickel.. It's an n-word, definitely an n-word..

Futurama: Benderova hra (2008) (video kompilace)

Miestami vynikajúce, miestami veľmi dobré a miestami nuda. Zopár nápadov je skutočne veľmi vtipných, väčšinou je však Futurama: Bender's Game len úsmevná a občas, ako som už spomenul, je to nuda. Najextrémnejším príklad nudy je potom nemastná-neslaná scéna parodujúca(?) teleshopping, ktorú tvorcovia z nejakého nepochopiteľného dôvodu natiahli na poldruha minúty, ktorá mi vďaka nevtipnosti tejto scény pripadala ako 20 minút. Nie až tak dlhých, ale podobne nudných okamihov nájdete v tretej filmovej Futurame niekoľko, čo celkom zamrzí pretože niektoré nápady sú fakt vynikajúce a hlavne porovnateľné s tými najlepšími okamihmi pôvodného seriálu. Napríklad miniparódia na Impérium vracia úder bola výborná, paródia Pána Prsteňov, ktorá zaberá vyše tretiny filmu, však ostala miestami nevyužitá; celkovo je ale Bender's Game ešte stále nadpriemernou zábavou. Počas sledovania filmu som však nadobudol pocit, že predchádzajúce dva Futurama filmy som trochu nadhodnotil, od tretieho sa totiž príliš nelíšia. A štyri hviezdičky sú v prípade tomto, a tiež aj v prípadoch predchádzajúcich, tak akurát.

Kung Fu Panda: Tajemství Pěti postrachů (2008)

Nie až tak dobré ako samotná Kung Fu Panda, ale ako zábavná jednohubka sú Secrets of the Furious Five viac než fajn. 3D animácia je síce trochu slabšia - viditeľné najmä na príliš počítačovo-teatrálnych pohyboch postáv - ale klasická 2D animácia, ktorá tu prevažuje, je zaujímavá a subjektívne výborná. A Jack Black je skvelý aj bez tela, jeho komentár je vážne "awesome".

Zahulíme, uvidíme 2 (2008)

You know, it's people like you who make the world think that Americans are stupid! Well, we're not stupid! And we're not gonna take this shit anymore! - toto môžete začuť vo filme, ktorého scenár je tak zlý, že nikto iný než "stupid Americans" ho ani napísať nemohol. Zo sympatickej jedničky sa pokračovania dožili len postavy, všetko ostatné je nenávratne preč a druhé dobrodružstvo Harolda a Kumara kleslo na úroveň tých najhorších teenagerských kvázi komédií a paródií plných trápneho a fekálneho humoru. Zopár svetlých okamihov Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay, samozrejme, má, ale ani tie nie sú nijak výrazne zaujímavé a 100-minútovú nudu tak vo väčšine prípadov vystrieda iba chvíľka trápnosti. Toto pokračovanie sa vydalo inou cestou než jeho predchodca, bol to ale veľmi nesprávny krok, z ktorého sa, dúfam, tvorcovia poučili a chystanú trojku už neposerú (miestami až doslova). Rovnako ako v prípade jedničky, aj teraz musím napísať, že sympatickí hlavní predstavitelia a Neil Poon Handler by si zaslúžili o hviezdičku viac, ale tentokrát ju, narozdiel od jedničky, nedostanú ani náhodou.