• Krátkometrážní

Gejša (2005)

Mix poetickej Miyazakiho anime tvorby a spielbergovskej americkej veľkoleposti. Za najväčšie klady filmu považujem peknú kameru, nádherný (aj keď trošičku nevýrazný) soundtrack a krásne herečky hrajúce zmyselné gejše. Naopak, za zápor pokladám za prvými dvomi tretinami zaostávajúcu poslednú tretinu ukončenú až prehnane hollywoodsky. Gejša je ale aj napriek tomu nadpriemerným filmom, ktorý zaujme predovšetkým krásnymi obrazmi a ešte krajšími modrými očami (alebo žeby kontaktnými šošovkami?) hlavnej hrdinky.

Tornádo (1996) (TV film)

Véééľmi teoretický film - o tornádach sa tu hovorí po celý čas a dozviete sa o nich plno informácií (ktorým však nerozumie ani laik a pravdepodobne ani odborník), ale ani jedno neuvidíte poriadne. Na tomto snímku mi je sympatická aspoň snaha vyzerať (ale naozaj iba vyzerať) premyslene a zároveň sa nepokúšať hrať na niečo, čím tupý televízny film nemôže byť. Jediným dôvodom, kvôli ktorému som si tento snímok vôbec zapol bol Bruce Campbell. A ten ostal aj jediným dôvodom, prečo mi toto Tornádo nespáchalo v hlave žiadnu výraznú škodu.

Království ohně (2002)

Neplánované a pravdepodobne ani nepriznané béčko, ktoré je možno scenáristicky a vizuálne odfláknuté, ale mne sa aj napriek tomu páčilo. Tradične skvelého Christiana Bala prekvapivo zatieňuje Matthew McConaughey vo svojej najcoolovejšej role, réžia je dostatočne dynamická, vízia postapokalyptickej budúcnosti nádherne temná a odkazy na Star Wars či Terminátora ma tiež potešili. Hovorte si čo chcete, ale priemerné hodnotenie sa mne osobne zdá primálo.

Dva a půl chlapa (2003) (seriál)

Zo všetkých klasických amerických sitcomov ten najlepší. A dych mu nedochádza ani po šiestich sériach. Kto so mnou nesúhlasí, ten Dva a pol chlapa buď nevidel v pôvodnom znení, alebo pôvodnému zneniu úplne nerozumel.

Alenka v říši divů (1951)

Nadčasová Disneyovka, ktorá možno nie je až tak populárna ako Snehulienka a sedem trpaslíkov alebo Leví kráľ, ale má niečo, čo klasické (Disneyho) rozprávky nemajú - vtipné psychopatické postavy a bezchybné psychedelické scény, ktoré si síce samy o sebe maximálne hodnotenie zaslúžia, ale Alici v krajine zázrakov, ako celku, musím jednu hviezdičku strhnúť za miernu nevyváženosť. Inak to však bola vynikajúca zábava, najmä scény s dvojicou "Kloboučník" - "Březňák".

Nůž ve vodě (1962)

Film plný krásnych záberov - tým neškodí ani absencia farieb - výbornej kamery, nadpriemerných hercov, netradičnej hudby, ale tiež prílišnej statickosti. Polanského celovečerný debut by som bol zrejme ocenil omnoho viac v stave väčšej bdelosti, okolo polnoci po vyčerpávajúcom dni to stálo za uspávajúce slabšie tri hviezdičky.

Bonnie a Clyde (1967)

Nečakane zábavná gangsterka s vynikajúcimi (všetkými) hercami, výbornou kamerou, zaujímavou hudbou a (dnes už predovšetkým obrazne, v minulosti aj doslova) brutálnym záverom. Skutočne nadčasový snímok, ktorý aj po vyše štyridsiatich rokoch ostáva sviežou, pútavou a vtipnou "podívanou", ktorej jediný výrazný problém tkvie v divnom strihu. P.S.: Na mladého Warrena Beattyho nemá žiadny Brad Pitt ani Johnny Depp a aj Faye Dunaway bola za mlada neskutočne sexi.

Tohle je Sparta! (2008)

Jedna hviezdička za zopár momentov, ktoré ma rozosmiali - dalo by sa síce polemizovať o tom, či ma rozosmiali samotné parodické "nápady" alebo len veci, ktoré sa tu tvorcovia snažili sparodovať, ale kašľať na to... Jason Friedberg a Aaron Seltzer sú na veľmi dobrej ceste zapísať sa naveky do filmovej histórie a hoci sa mnohí čudujú odkiaľ berú na svoje "filmy" peniaze, odpoveď je jednoduchá - reklama. A na tú sú zrejme odborníci, Meet The Spartans bolo totiž až tak preplnené reklamou, že tento výtvor musel byť ziskový ešte pred samotnou premiérou. A prečo tu píšem o niečom takom? Pravdepodobne preto, že Meet The Spartans vôbec nestojí za reč a už vonkoncom nie za pozretie.

Road Trip (2000)

Prvý film, v ktorom som videl úplne nahú ženu! Road Trip je občas fakt dosť vtipný, ale aj tak sa jedná len o priemerne stupídnu americkú teenagerskú komédiu. Okrem nesmierne vtipného Toma Greena nič viac nečakajte. Až sa sám sebe divím, že som to videl už asi päťkrát.