• Pohádka

Tanec s vlky (1990)

Bomba ve své době, nuda ale příšerná v dnešní době. Klišé o špatnosti globalizace a pokrytecké civilizaci. Každý film je poplatný ve své době ale málokterý je nadčasový. Tento film se ani nereprizuje. Stejná kravina která byla aktuální a ožehavá z hlediska morálního klišé byl Brubaker s Robertem Redfordem, dnes úplný nesmysl. V tanci z vlky je přemrštěná stopáž, myšlenky neúmérně natahovány. Zajímavější a rozhodně žádná limonáda, jako indián Ten co tančí z vlky je : Mé srdce pohřběte u Wounded knee, z produce HBO.

Mé srdce pohřběte u Wounded Knee (2007) (TV film)

Zajímavý film, točený jako dokument, tento styl mi moc nesedí ale zajímavé to bylo určitě a velmi poučné. Typické pro HBO spousta peněz v rozpočtu, drahé scény, příběh slabší.

Malý velký muž (1970)

Tomu říkám western, žádnej americkej škvár s Johnem Weynem což bylo pro Evropana odkojeného Winetůem nestravitelný hovězí. Tohle už je správnej Mc Donalds

Vyhlídka na vraždu (1985)

Tuto bondovka jsem viděl ve svých 13 v roce 1988 na TV stanici ORF tzv. “Vídni” pamatuji si jak jsem byl zahanben vyspělou západní úrovni, lyžařská móda, technologie, kamera, vše jasná světová špička a my.... totálně v p... y . Spousta spolužáků hned začal poslouchat “durany” přitom ta hudba je na Bondovku hrozná ale jsou to prostě 80’ ten videoklip na Eifelovce byl tehdá cool.

Jára Cimrman ležící, spící (1983)

Mindrák socialistického člověka z ČSSR, “kde My mohly bejt kdyby se moci nechopila v roce 1948 KSČ”. Tak vznikl Cimrman, geniální produkt Smoljaka a Svěráka jako kritika malosti a šosáctví českého človíčka : Bože my český národ jsme tak nedoceněni, vždyť za všemi  velkými vynálezy, inspiraci a návodem, politickými zásluhami za vším je Cimrman. Američani mají svého Foresta Gumpa my svého Cimrmana... podobnost ? Ano, dokážeme si udělat srandu sami ze sebe, což dokáže jen kulturně vyspělý národ. Ale teď už skutečně k filmu jako takovém, filmařsky zmáknuté na 1 ale mě dokola omílající zásluhy nudily, všichni čeští myslitelé a tvůrci na jedné abych tak řekl ulici, jediný příběh a to “Cimrman bořící” mě bavil, zásluhou geniálního Čepka a Konopiště, nutno říci že kostýmy dam na honu byly prvotřídní, myšlenka záměna Franze Josefa, hodné dílny Smoljak- Svěrák. Tuto epizodu bych bral radši jako celovečerní film.

O princezně se zlatým lukem (2002) (TV film)

No, když už se pustí do pohádky kterou ladí do, jak jsem pochopil dle kostýmů, osvícené renesance, pak nechápu ty rozpory v kostýmech gotických stráží, no budiž kvalita v dodržování století jak v případě Jak se budí princezny to není. Pohádka jako taková je ovšem slabá alespoň hudba by to mohla povýšit hezkými renesančními melodiemi ale kdepak ani ta hudba není melodická. Legolas v příšerném kostýmu se suspenzorem tomu dají korunu, takže to nám zbývá jen dvě hvězdy za krásnou a mladou Vitázkovou s Čvančarovou.

Dítě hvězdy (2007) (TV film)

Pohádkovou knihu “Šťastný princ od Oskara Wildea” nemám rád, je plná těchto depresivních a žalem nasycených pohádek. “Dítě hvězdy” je jen jedna z mnoha. Zde je potřeba kritizovat režiséra Miroslava Sobotu protože umělecko-dramaticky je pohádka věrná předloze jen v žánru. Ještě žalostnější a depresivnější a pro mě “hnusná” je hlavní pohádka Šťastný princ. Tuto knihu, kterou jsem dostal pod stromeček, jsem jako 10 letý neměl rád, jsou to pohádky pro dospělé, není divu Oskar Wilde jako “král paradoxu” v ní popisoval vlastní bytí v tomto světě.

Co poudala bába Futéř (1983) (TV film)

Krkonošská pohádka, kterou povyšuje účinkování perfektních herců, bezva je nebeská chalupa báby Futeře, milá hudba i kulisy.

O princi, který měl o kolečko víc (1992) (TV film)

Dokonale vtipná a ulítlá pohádka, “víš jak mluví s učitelem francouzštiny ? francouzsky ! no určitě tě pomlouvají...” poživačný král Ruprecht který ztratil legitimitu tím, že nechal zatknout prince za kterého držel do 25 narozenin vládu, nemá chybu tak i trio ministrů v čele s “premiérem” Donutilem který nechá po vzoru “převrat požírá vlastní děti”, pozatýkat i spoluspiklence, členy své vlády. “major Zeman” si Ruprechta vyloženě užíval i vynikající štěk pro admirála Trávníčka, v záběru se objevila v roli dvorní dámy, jinak na účinkování velmi skoupá, česká sexy herečka Monika Hladová. Prostoduchý Silák Princ Rupík v podání Jiřího Pomeje je dokonalost sama, zejména dobývání zámku- opravdu režisérská improvizace. Skvělý komentář “RiperJosh”.