Barva z vesmíru (2019)

Úplně špatné to není, ale jako základní problém vidím nekomplexnost a časovou nesourodost. A špatný výběr herců i scénáře. Některé momenty sami o sobě fungují a nechybí jim napětí. Nicméně, kdyby byly zvoleni sympatičtější herci a celá rodinka působila na začátku idylicky a spokojeně, postupný rozklad by působil ve finále lépe a třeba i emocionálně. Tady jsou všichni divný včetně Cagea. Nesedělo mi ani zasazení do současnosti. Kdyby se to odehrávalo do 1. poloviny 20. st. bez těch mobilů a internetu, mělo by to uzavřenější formát a ta odlehlost místa by více dávala smysl. Tady to tvůrci museli řešit tím, že emzák ruší signál a působilo to poněkud hloupě. Další mínus je postupná přeměna fauny, flóry i obyvatel. V povídce se děj odehrává celé měsíce a proměna v mutanty a degenerace mysli a těla rodiny probíhá pozvolně, ale o to je to víc děsivé. Nedějí se tam nějaké hrůzné skokové proměny jako ve filmu, proto je chování postav uvěřitelnější. Tady je to hrozně nepřirozený = neuvěřitelný v rámci psychologie a to je u Lovecrafta dost podstatná chyba. Postavy se chovají idiotsky a např. smrt syna ve studni už působila jako naprostá hovadina z nejlacinějších hororů. Atmosféru to místy má, ale onu plíživou, zlověstnou a těžko popsatelnou hrůzu, která se pomalu ale jistě vkrádá do života hrdinů a pohlcuje fantazií i čtenáře, se tu nedaří budovat ani omylem. Béčko pro fandy 80. hororů možná, ale příznivci Lovecrafta nadšeni nebudou. Brutalita a hnus tu je, a je to dobře, ale Věc to místy kopíruje až moc a přitom v textu to takhle nikdy nevyznívalo. Ano, byly tam různé deformace, mutace atd, ale mnohem horší bylo to, jak se monstrum pomaličku prosakovalo půdou, vodou, přírodou, a jak se tomu postavy nedokázali bránit, protože pomalu ztrácely rozum, soudnost i pojem o čase. To bylo stokrát děsivější než tohle. Lovecraft se těžko adaptuje a myslím, že to chce hodně zkušeného tvůrce, hodně kvalitního scénáristu a nápadité řemeslo. Tady je vše průměrné a to nestačí. Ale oceňuji soundtrack a zvuky. A byla i fajn kratičká scéna z cizího světa plném odporných výjevů vesmírného teroru. Takhle nějak si představuji Lovecraftovy noční můry :) Ale ve výsledku je to málo. 60%

Tělo (2012)

Od autora jsem viděl už Contratiempo, a to bylo sakra dobrý! Jak se tedy povedlo Tělo? Hoděn slušně. Z počátku jsem o kvalitě úplně přesvědčený nebyl, protože mi děj hodně připomínal jiné kriminálky, ale děj se poměrně brzy začal slušně zamotávat. Zvraty nabírají na obrátkách a atmosférou člověk občas neví, jestli jsme ještě v žánru thrilleru, nebo se nám do toho zamotá i horor. Více méně film drží napětí a vrství otázníky, nad kterými divák dumá a snaží se přijít, kdo v tom celém kolotoči hraje špinavou hru. Na koho. A proč. No, a pak přijde závěr a dívák najednou pochopí, že ten kdo by chytře zmanipulován byl on sám. Pointa je hodně dobře zmáknutá a zapadne v ní na místo úplně vše. A v tom je celé kouzlo snímku. Podobné příběhy buď pointa vynese, nebo pošle celý příběh do kytek. Tady naštěstí platí to první. Kvalitní, atmosférické a chytře vystavěné. Dílčí chyby se najdou. Někomu může vadit překombinovanost, jinému srdceryvné scény, ale jako celek je Tělo zábavně napínavá jízda.

Cesta za živou vodou (2019)

Zatímco první díl měl ještě nějaké ty rezervy (spíš víc než méně), tentokrát už se jede naplno. První velké plus. Lepší narace děje a celkově komplexnost od začátku do konce. V nebezpečí není princezna, ale její rodiče a bratři hrdiny, takže se musí ústřední duo dát dohromady a tentokrát patří cesta jim. A je to dobře. Oba jsou totiž hodně sympatičtí (herci i postavy) a napříč dějem musí zdolat nejrůznější překážky. Espen je fajn charakter, takový dobrácký flegmatik, který má víc štěstí než rozumu a Kristen je pohádkově půvabná holčina, které nechybí kuráž. Výprava je bohatší, krásná krajina, fantaskní tvorové. Více dobrodružství, lepší drive i tah na branku. Jasně, pořád to má jasný pohádkový feeling, ale místy to připomíná spíš severské bajky a mýty, než vyprávěnku pro nejmenší, což je super. Pobavil mě duel s houslemi, sedmimílové boty, dědečkové, ježibaba s dlouhým frňákem. Líbila se mi i hudba a tak za jediné mínus považuji absenci nějakého zajímavého záporáka. Dáni coby hlavní element zla mě moc nebrali a působili spíš otravně. Jestli nás ale čeká s Espanem a Kristen v budoucnu nějaká další cesta, určitě ji neminu. Doporučuju. PS: Něco podobného by klidně mohlo vzniknout i u nás, takže bych byl rád, kdyby si čeští tvůrci už konečně vytáhli hlavy z temného místa a začali točit kvalitní pohádky.

Cesta za králem trollů (2017)

Děj je průměr, místy dost nudnej, ale co tuhle pohádku hází lehce nadprůměr je vizuální stránka. Přírodní lokace jsou nádherné, hudba je také moc pěkná a triky na pohádku ujdou (není to hollywood). Herci jsou vybraní sympaticky, jen je škoda, že ta fešná princezna tu nakonec nemá moc místa a vlastně se tak hlavní duo nedostane skoro do kontaktu.

Popelka (2015)

Nějak nevím co tomu vytýkat. Pro cílovku je to pravděpodobně topka, ale kupodivu je to vlastně vcelku koukatelné. Nádherná bohatá výprava. Lily James je jako Popelka výborně vybraná. Macecha v roli Cate Blanchett jakmbysmet. Je to prostě hezká barevná romantická pohádka o holce, který se splní její přání a tak by to mělo být. Heslo příběhu: laskavost a odvaha je přeneseno fajn a i ten princ je sympaťák a hezoun. A nejsou tu otravné disney písničky, takže za to taky palec hore. Nedá se čekat nějaké hluboké poselství, nebo vývoj charakterů. Popelka je dost povrchní, jednoduchá vše jede vpřed až do finále bez větších zvratů nebo překvapení.

Outsider - Must/Can't (2020) (epizoda)

Tak jsme se dostali na konec. Klimax děje před jeskyní a v ní je dobrý. Ačkoli se z té situace dalo vytěžit mnohem víc. Ale skončí poměrně rychle a pak už jen dojíždí nastavené. Skončilo to tak, jak jsem předpokládal. Žádné velké překvapení, nebo odhalení se nekoná. Snad jsem jen čekal, že monstrum se kromě vykecávání pokusí i bránit. A 50/50 jsem čekal že Ralph zařve kvůli Holly. Myslím, že konec naštve dost lidí. Mě ne, ale dojmu, že celý seriál měl být nahuštěn do méně episod (např. 6), jsem se nezbavil. Start příběhu je velmi silný, pak klesne do průměru a už se z něj nezvedne. Mnoho vaty a výplně bez důvodu. Atmosféra je ale boží, stejně jako práce s charaktery. Herci ok. Celkově lehčí nadprůměr, ale jen kvůli řemeslné stránce. PS: Berlička v závěru pro možnost další série s Holly mi přišla zbytečná.

1917 (2019)

Něco mi u toho chybělo. Nevadí. Sice to není na plnou palbu, ale je to hodně poctivá záležitost. Řemeslně přesná, audiovizuálně zajímavá, nápaditá, místy dechberoucí (světelná hra v troskách města). Vyvolat dojem, že jde o film natočený na jeden záběr funguje (i když všichni víme, kde se střihy odehrávají. Na tom ale vlastně nesejde). A je hodně fajn, že se daří budovat hodně silné napětí i bez těch střihů. To oceňuji. Chválím i hudbu, která dobře umocňovala jednotlivé scény (přechod přes rozbombardované pole, střet s němcem v domě, útěk skrze ruiny, finále...). Napětí fakt hodně, akce nemnoho, scénérie povedené a kiksů ve scenáři celkem málo. Herci ok. A vlastně se mi líbil i ten minimalismus kolem charakterů a jejich minulosti. V závěrečné tečce totiž film pracuje ve prospěch sdělení, které si stanovil. Příběh je z těch primitivnější, ale to tady vlastně nevadí. Navíc se velkým obloukem vyhýbá dnešní politické korektnosti (tak málo černochů! :D jediná ženská v mateřské roli! :D), která se šíří Holywoodem jako koronavirus. Díky za to. Samosebou, že na klasiky v žánru to nemá a výpověď války je to spíš ta mainstreamová (líbivá, hodně klišé). Ale pokud tohle někomu vadí a hledá hlubší rozměr, může si opakovaně pustit Apokalypsu nebo Četu. Špíny, bláta a zmaru je tu dost a i tenhle druh ztvárnění má mezi válečnými filmy místo. Rozhodně se to řadí k tomu lepšímu, co v roce 2019 vzniklo. PS: Přeceňovanej Dunkerk od Nolana považuji za slabší.

Duel (1971) (TV film)

Námět ok, ale aby to fungovalo celý film? No a ono více méně funguje. Je to sice hrozně primitivní, ale to prostředí, tajemný řidič cisterny a celkové napětí šlape na 100%. V jiných rukou by to byla děsná krávovina. Spilbergovi se podařilo natočit napínavou jednohubku, která pobaví.

Outsider - In the Pines, In the Pines (2020) (epizoda)

Doufal jsem, že se to nestane, ale bohužel... víc jak 3 hvězdy dát nemůžu. Předně, budované napětí z předchozí episody není zajímavě zůročeno a celé to začíná působit natahovaně. Kdybych měl zhodnotit, co se za tu hodinu stalo, bylo toho trestuhodně málo. Řemeslná kvalita a herci nestačí, když není pořádně co hrát. Obávám se, že pokud poslední díly nepřinesou výrazné zlepšení, The Outsider jako celek klesne. Mám dojem, že to nemělo být 10-dílné. Osm episod by stačilo.