Cardinal - Letní případ (2018) (série)

Za mě slabší než první sezóna. Ne o moc, ale slabší. Plusem je divoká krajina, záporáci a motiv s kulkou v hlavě. Jen tu prostě nefungovaly všechy postavy ani témata. Napětí se moc nedostavovalo a celkově mi byl ten děj tak napůl fuk, což není dobré znamení. Začátek byl naopak hodně dobrý a celá backstory s Cardinalovou manželkou také zajímavá. Čekal bych víc emocí a větší gradaci ve finále. Sakra, ty postavy už známe, tak by měli předvést něco nového. Zajímavějšího. Jít víc do hloubky jejich psychiky. 70%

Francouzská revoluce (1989) (TV film)

„Každá revoluce končí tehdy, když se nová prasata dostanou ke korytům.“ George Orwell

Cardinal (2017) (seriál)

Vlastně hodně fajn detektivka moderního "severského" podání. Má to dobrou atmosféru, mrazivé prostředí kanadské přírody a sympatické ústřední duo. Cardinal není nijak originální a bere si propriety a motivy ze všech možných děl: Ostřílenej vlk unavenej životem vs. mladá ambiciózní kolegyně. Tragická minulost, vnitřní vyšetřování policie, brutální případ zmizelých dětí, práce vs. rodina atd. Ve výsledku mi to ale nevadilo, protože herci jsou hodně fajn (Billy Campbell a Karine Vanasse to dobře táhnou). Jsou hodně jiní, ale chemie mezi nimi je dobrá a co oceňuji nejvíc - působí opravdově. Poldové tu zkrátka nejsou super macho ve stylu ameriky, ale normální lidi, kteří řeší složitý morální situace. V těch Cardinal funguje nejlépe. Případ se odvíjí sympatickým tempem, nechybí zvraty, napětí, emoce a vygradované finále. Je tu pár nepříjemných scén násilí a dobrý záporáci. Cardinal se drží v "reálnější" rovině. Nečekejte žádné šílenosti typu Most, kde vrah očůrá všechny, protože je geniální. Ale právě pro tu realističnost si to získalo mé sympatie. Ještě u páté ep. bych dal tak 80%, ale finále, ač uzavřené a vcelku povedené, přece jen něco chybělo, abych hodnotil výš. Chyby se najdou ale pozitiva převládají. Počet šesti episod byl akorát. Téměř žádná vata. Suma sumárum, líbilo se mi to a potenciál na zlepšení tu je. Cardinala i Delormeovou chci vidět znovu i u dalšího případu. Btw: Má to hodně cool oppening se songem Agnes Obel, který se mi líbí natolik, že by mi nevadilo, kdyby bylo delší. PRVNÍ SEZONA: 4/5 DRUHÁ SEZONA: 3/5 TŘETÍ SEZONA: 3,5/5 (Na pět hvězd to sice není, ale za mě dosud nejlepší sezóna. Uvidíme, co nadělí ta finální) ČTVRTÁ SEZONA: 4/5 (Přestože nedám pět hvězd, musí poznamenat, že příběh si nechal to nejlepší na konce. Zajímavý děj, hodně napínavý po celou dobu, ještě mrazivější a drsnější než předchozí případy. Atmoféra krutých mrazů výborná. Pocitvá práce a příjemné vyústění.

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Hvězdičku si to zaslouží. Za triky a hudbu. Zbytek je odpad, o kterém se ani nebudu namáhat psát. Disney mi tohle universum tak znechutil, že od nich nechci vidět nic, co má značku Star Wars.

Děti planety Duna (2003) (seriál)

Na rovinu: zatím nejlepší adaptace Herbertovi Duny, které se dostala na obrazovky. Navíc jde o jedinou adaptaci, která se vydala dál než je první kniha. Pustil jsem si to hlavně ze zvědavosti, protože jsem četl jen první knihu a Děti Duny pokrývají nasledující pokračování a mě hodně zajímalo, kam se příběh rodiny Atreidů posune. Pominu-li slabé triky a výpravu, celkově se mi to moc líbilo. Herbert se s tím nesere, takže hned v úvodu člověk zjistí, že vítězství Paula vlastně rozpoutalo křížové výpravy, chaos ve vesmíru a novodobá církev Spasitele brutálně potírá jakoukoli opozici. Kostými jsou lepší než v prvním díle, obsazení je také kvalitní, najdou se slabší články, ale většina odehraje, co je třeba. Chápu, že fanoušci knih můžou nadávat na fakt, že Leto a Ghanima jsou v textu dětmi a tady asi 20letí lidé, ale při této výpravě by asi těžko hledali dětzské herce, kteří by odehráli, co je třeba. Nejzajímavější postavami je Alia, která se díky svým schopnostem propadá do stále většího šílenství a pak Leto II jako McAvoy. Děj je hodně zajímavý, plný obratů, nečekaných odhalení, smutných i dojemných momentů i epických scén. Cítil jsem z toho původní text, tedy zachování duše knihy a to je nejpodstatnější. Hodně povedený je i soundtrack, který tentokrát správně brnká na emoční strunu, což v prvním díle moc nefungovalo. Celkově bych mohl vytknout spíš jen tu technickou stránku, ale s ohledem na rok výroby a TV zpracování s nízkým rozpočtem, jsem ochotný to přejít. Tvůrci se totiž hodně snažili a vyplatilo se. Doporučuji fanouškům knih i těm, co mají rádi SF.

Duna (1984)

Řekněme si to upřímně. Tahle látka byla na Lynche prostě moc velká a nedokázal ji ztvárnit dobře. Vnitřní monology, které v knize jsou všude a logicky dotváří hloubku charakterů ve vizuální podobě vůbec nefungují, působí blbě a ničí atmosféru. Vizuálně to má světlé momenty a herecké obsazení je dobré, ale Herbetovu Dunu jsem v tom moc necítil ani neviděl. Možná, že kdybych nejdřív koukal na film a pak teprve přečetl knihu, nebyl bych tak kritický, ale jako adaptace to selhává v mnoha směrech. Především v těch niterných. Knižní postavy jsou mnohavrstvé, bohaté, každá si prochází nějakým vývojem, bolestí i vítězstvím a je to velmi komplexní. Tady jsem po emoční stránce necítil vůbec nic. Oceňuji stylizaci, výtvarnou stránku atd., ale popravdě, to je všechno lynchovina a ne text, který fanoušci klasického SF milují. TV Duna z roku 2000 je tedy z mého pohledu lepší i přes horší obsazení, špatné triky a naprosto průměrnou režii. Nepovažuji ji za kvalitní, ale scénář se alespoň drží textu s bohatým přesahem a lépe ho předkládá divákovi. Kdybych Dunu nečetl, připadala by mi Lynchova verze jako taková ujetá sci-fi, kde si zhmotňuje svoje fantasmagorie. Vcelku zabávná, ale s kouzlem Herbertovi Duny to moc společného nemá. Jinak pokud někdo hledá adaptci, která se nejvíc přibližuje duchu předlohy, doporučuju TV minisérii z roku 2003 Děti planety Duna. Zatím nejlepší adaptace, která pojímá 2. a 3. knihu série.

Duna (2000) (seriál)

Ještě po druhém díle jsem měl dojem, že se to v mých očích nevyšplhá ani na tři hvězdy, ale naštěstí to poslední díl zachránil. Pozitiva: hodně verné knižní předloze = zůstává myšlenkový rozměr (který je u Herberta sakra široký), některé dialogy replikují přímo knihu, charakter arch ústředních postav je zachován, snaží se to o předložení hlubších myšlenek (někdy dobře, jindy méně dobře). A naštěstí zůstala i celkem zachována podstata varovávní před "vykupiteli" a "zachránci". Pořád dokola slyším, jak je to klasický příběh o hrdinovi, který zachrání utlačované. Pravda nemůže být dál. Dost lidí pořád nechápe, že Herbert knihou varoval, před fanatickým následováním zachránců a mesiášů, kteří se často stávají novými utlačovateli. Casting je dobrý tak napůl. Lady Jessica a baron Harkonnen mi přišli výborní a dost věrní předloze. Horší to je s vévodou Atredidů (nemá charisma a pevnost charakteru předlohy), a bohužel ani samotný protagonista Paul nepřesvědčil výkonem. To že zde má více prostoru princezna Irulan jsem spíš kvitoval, protože ji hraje pěkná holka. Triky pominu. Na svou dobu byly v rámci TV produkce ok. Dnes jsou k smíchu, ale to musí divák oželet. Atmosféru to bohužel díky chudé výpravě má bídnou, asi jako na úrovni seriálu Star Gate a celkově je režie podprůměrná. U dialogových pasážích a těch intimnějších to díky obsahu funguje, ale jak dojde na akci, epičnost, nebo cokoli ačního, je to chabé a to hodně. Duna je epický megalománský příběh s mnoha detaily a obsáhlostí se klidně vyrovná Pánovi prstenů nebo Star Wars, ale potřebuje áčkovej buget hollywoodu, což naštěstí konečně dostane v nové verzi z roku 2020. Kostými jsou naprosto směšné, stupidní a ten, kdo za nimi stál, by měl být vyhozen. Jináč průměr, ale protože mám ke knize pozitivní vztah a tady se celkem snažili alespoň u toho scénáře, dám tři hvězdy.

Terminátor: Temný osud (2019)

Nejlepší terminátor od dvojky? Ano. Poctivý nástupce? Ne. Když natřete suprovej červenej sporťák na zeleno, nátěr odfláknete a navíc mu ještě odmontujete jedno kolo, nečekejte že bude vypadat a jezdit stejně dobře jako původní auto. Dark Fate je přesně takový. Tváří se, že přináší nové věci, ale ruku na srdce - nového je tu minimum. Spíš se tu obměňuje již viděné. A tak musíme sledovat úplně stejnou cestu, jakou prožili Sára/Kyle, akorát s jinými tvářemi a zdaleka ne tak působivou. Sára a Kyle měli alespoň lovestory, která ději dávala hlubší rozměr, protože byli rodiče Johna. Tahle frančíza bude dál a dál produkovat filmy v naději, že se chytí, ale dokud se toho neujme kreativnější mysl s originálními nápady (a klidně v nějaké umírněnější indie formě), která tohle universum neposune někam dál, je to marné. Plusem je, že to má fajn terminátorskou atmosféru. První honička potěšila a finální bitka je hodně dobrá. Digibordel je u těhle značek už standard, až mám pocit, že ty vysoké rozpočty jsou někdy spíš na škodu. Nové charaktery nám taky nějak moc nefungují, resp. už jsem tu měly zavedené postavy, které byly lepší a zabití Johna vlastně celému filmu dost uškodilo. Connor a Skynet jsou mrtví. Konec šmitec. Uzavřeno. Místo nich tu ale je mexická roštěnka a Legie (wtf?) Fakt nechápu, proč zabíjet Johna. Kdyby to mělo nějaký zajímavý důvod, ok, nemám problém, ale jeden z hl. charakterů je škrtnut jen proto, aby mohli autoři odvyprávět jeho příběh znovu, jen v ženském podání. No..., pokud tohle v hollywoodu někdo považuje za dobrej nápad, měl by dostat padáka. Přítomnost Arnolda potěšila a měl i fajn odchod. Nabízely se i celkem zajímavé motivy, jen je nikdo už nerozvinul. Ve výsledku celkem ucházející biják, pokud vám nevadí, že budete sledovat stejné jen v novém, moderním kabátě. Za mě se to z průměru nevyhrabe. Ale furt to dopadlo daleko lépe než novej Predátor :D Btw, uvěřit, že ta holka by dokázala být vůdcem odboje..., fakt sorry, ale tý herečce se to nedá uvěřit ani na vteřinu. Ve dvojce jsme měli krátký záběr na bojem ošlehaného Connora, aniž by řekl jediné slovo a působilo to daleko uvěřitelněji.

Above Majestic (2018)

U těchle dokumentů nemá vůbec smysl řešit pravda/nepravda. Doporučit se to jen lidem, kteří mají rádi mýstérium a konspirace. UFO, skryté technolgie, kulty a zlovětsné organizace mocipánů. To vše tu je pohromadě v guláši, který sice moc smysl nedává, ale zábavné je to dostatečně. Za mě dobrý, ale mohlo by to mít víc dílů a jednotlivá témata zpracovat detailněji. Docela bych si poslechl víc o cestování časem a prostorem.

Pod vodou (2020)

Úvodních třicet minut je naprosto parádních! Katastrofické události přichází okamžitě. Na nic se nečeká a je to vítaná změna. (Později se ukáže, že je šlo díky scénáři o přešlap) a jako zaháčkování to funguje. Klaustrofobická podvodní stanice se rozpadá, lidé křičí, utíkají před vodou a soundtrack pumpuje do uší diváka stresující hudbu. Atmosféra na jedničku, tempo šlape, nechybí překvapivé momenty, jedno těžké rozhodnutí a především: je to napínavý jak kšandy (docela podstatný prvek :). Kdyby to vydrželo celou dobu, neměl bych s Underwater problém. Chtěl jsem se bavit u survival thrilleru a to jsem dostal. Bohužel zbytek filmu je hrozně generickej, špatně editovanej, ztrácí tempo i napětí, a selhává ve sdělní (který tu vlastně ani nemuselo být a ruší) Charakterizace postav se po úvodu nijak nerozvíjí (což je min. u hrdinky problém), takže nám na nich vůbec nezáleží. Jsou redukovaný jen na povolání a účel: komický/vůdčí prvek, slabší/silnější nátura. Nemusí to vadit. Některé filmy nejsou taženy postavami ale zápletkou. O to víc ale musí fungovat universum světa, v něm se pohybují. Bohužel, zde Underwater naráží. Prvek monster totiž moc nefunguje, film je tmavý a v akci místy nepřehledný. Sestupná tendence v ději se nakonec projeví v úplně pitomém klišovitém konci. Nechci ale jen plivat, protože Underwater žánrovému fanouškovi nabídne několik věcí: 1.) na béčko to má slušný budget 2.) design stanice i podmořského světa dobře vypadá 3.) takový badass skafandry jako zde jsem snad neviděl nikde jinde (upomenul jsem se na Starcraft) a chci něco podobného vidět znovu! 3.) Některé scény jsou nápadité a skvěle fungují v daném momentu (útěk na začátku, sestup do vody, poškozený skafandr, souboj hrdinky s monstrem, atd.) 4.) Práce se světlem pod vodou je dobrá 5.) Kvalitní soundtrack a zvukový design 6.) Jste-li fanoušci mýtu H. P. Lovecrafta, přijde si taky na své :) 7.) klaustrofobická atmosféra. 8.) Kristen Stewart mi jako hlavní hrdinka hodně sedla. Underwater bych přirovnal k filmům: Life, Pandorum, Propast a béčkové verzi Vetřelce. Suma sumárum, průměr, ale nenudil jsem se. Jen mě mrzí, že to nebylo lepší, protože potenciál tu byl a to hodně velký.