Zámek a klíč (2020) (seriál)

Kdybych neznal předlohu, možná bych dal tři hvězdy. Takhle jen dvě a to s odřenýma ušima! Komiks jsem četl už dost dávno a je to několik knih, takže to mám smotaný dohromady. Neva. Pamatuju si, že mě to moc bavilo. Šlo o mix rodinného dramatu, mysteriózní příběh, fantasy a navíc thriller s hororovými prvky. Zní to jako mišmaš ale fungovalo to. Narozdíl od Netflixu měl komiks temný nádech, místy hodně nepříjemný a hlavně koule od prvních stránek (spoiler: matka byla při přepadení znásilněna a zmrzačena (nedokáže chodit bez hole) + útočníci byli dva a jednoho z nich starší syn umlátil k smrti, když matku bránil. Proto je hodně psychicky v prdeli. Matka je po smrti manžela taky v hajzlu, chlastá jak duha, je mimo a děcka se tak musí starat více méně sami o sebe = jejich příběhy na střední a navazování vztahů je proto mnohem zajímavější a uvěřitelnější. Niternej konflikt dcery je sice zachován jenže opět je snížena jeho efektivita a zduvodneni. Herečka matky je divná, unylá, nezajímavá, furt se usmívá jako by vše byla pohoda jezz. Její dějová linka je změněna nejvíc, proto tu nepůsobí zajímavě. Start v komiksu je ostrej z dobrého důvodu. Čím horší trauma tím větší nutnost vnitřního konfliktu všech zůčastněných. V knize to funguje. V seriálu moc ne. Šlo primárně o dílo pro fanoušky žánru, ne teen diváky! Netflix vykastroval skvělou předlohu, udělal z ní prosluněnou nudu a dodal jen minimum zajímavých prvků (dům+klíče a jejich schopnosti). Mnoho děje je změněno a nahrazeno nesmysly a nelogickým jednáním postav. Dobře, přestanu fňukat, že jde o úlitbu mainstreamovému divákovi. Co se tedy povedlo? Klíčov vypadá fakt dobře. Herecké obsazení tria dětí mi přišlo vizuálně i herecky ok (to že se chovají občas jako idioti je chyba scénáře, ne herců). Sedla mi herečka v záporné roli a celkově dobré flashbacky a zobrazení vztahů v rodině (to se více méně podařilo), ale zbytek je podprůměr. Je to velká škoda, protože mohlo jít o pecku. První půle ještě šlape dobře, ale pak ztrácí seriál dech a poslední dvě episody jsou utrpení, protože pointa a twist je jasný už dávno před tím. Co jsme tedy dostali? Místy fajn, místy dost nudnou show, řemeslný průměr, vosklivy triky, divnou hudbu, nulový napětí a praktický žádnou atmosféru. Navrch rozháraný děj, který se rozpadá a má hrozně děr. Netflix je (až na výjimky) s adaptacemi fakt na prd.

Temný případ - Série 2 (2015) (série)

Jiné než první série. Je to špatně? Ani omylem. Naopak jsem rád, že tvůrci nerecyklují nápady 1. sezóny a pustili se do něčeho nového. První příběh byl sice temnější a ústřední duo zajímavější (herecky i vztahově), ale to neznamená, že se tentokrát divák nedočká kvality. Jediná podobnost je jen v žánru a stylu temnějšího vyznění s rozervanými hrdiny. Nový příběh, nové postavy, jiné místo, jiný případ. Vidlákov nahradilo město, politika a korupce (díky čemuž to celé pro mě vyznívá uvěřitelněji - obzvlášť v oblasti, kdy jsou hrdinové prakticky bezmocní proti mocnějším silám). Kvarteto ústředních charakterů je zajímavé, každý má své vnitřní překážky (v podstatě jsou to všechno lidský trosky). Casting se hodně vydařil. Exceluje především Farrell (který snad neumí zahrát něco špatně) a Vaughne, kterému vážná poloha fakt sedne. Překvapila R. McAdams (děsně sexy ženská), která si tu sřihla vostrou policajtku, ačkoli jsem ji doposud znal jen z romantických komedií. Tady se moc neusmívá, což je škoda :D, protože má děsně roztomilej kukuč. Své role se zhostila dobře stejně. Nevýrazně a trochu zbytečně působí jen Kitsch. Soundtrack (perfektní) i atmosféra je skvělá. Melancholická, temná, události tvrdé, zvraty překvapivé. Řemeslo nadprůměrné a samotný příběh, inu má své scénaristické chyby, ale to měl upřímně řečeno i první případ. Podstatné je, že ani tentokrát nechybí vtahující atmosféra a herci dobře. Jednička mě sice jako celek zasáhla víc, ale tady je povedenější finále. První půle je bohužel slabší, proto ta hvězda dolů. Od přestřelky v ulicích ale vzrůstá kvalita, twisty, odhalení, střety. Všechno skvělé. Sledovat poslední tři episody, kdy se hrdinové pomalu ale jistě propadají do stále větších sraček, z nichž už není cesty patří k tomu vůbec nejlepšímu. Nadprůměrný krimi thriller, který má smůlu kvůli názvu True Detective. Jinak by byl hodnocen lépe. Poctivá práce.

Noční hra (2018)

Žádný terno ale celkově zabilo/teda bavilo. Je řada blbějších černohůmorných komedií, které tu mají červená čísla.

Navždy spolu (2012)

V rámci romantickýho žánru vlastně pohodový pokoukání. Máme tu dva sympatický (a patřičně hezký) herce, příjemný romantický chvilky, tradiční klišé, trochu hloupý dialogy, nějaký tý potíže a překážky na cestě a fajn happyend. Ten je naštěstí inspirovanej tou skutečnou příhodou, takže i přes nadměrnou sladkost to vlastně vyznívá dobře. Leo je takovej ten "obyčejnej týpek" sympaťák (ačkoli občas působí trochu jako nemotorný trdlo), Paige má zase hrozně roztomilej kukuč a příjemnou křehkost (Rachel McAdams se do tý role hodně hodí). A ta zápletka je vlastně dobrá (ztráta paměti), jen se s tím mohlo pracovat narativně nápaditěji. Nic co by překročilo žánr nebo nabídlo "něco víc", ale pokud má člověk náladu na milej (načančanej) film, Navždy spolu jsou ok volba.

Outsider - Tear-Drinker (2020) (epizoda)

Stále vyborne. Jen se toho moc nestane, respektive postavy pomalu odhaluji, co už divák dávno ví - tedy že bubák není jen měnič ale dokáže i některé lidi ovládat skrze bolest. A že se vyhýbá konfrontaci a zastrašuje. Očekávám v dalším díle prostřední twist a doufám, že bude stát za to. Teď to chce zase nakopnout, rozhodně ne zpomalovat. Nicméně to souhlasí se stylem Kinga, který si také dává načas. Buduje atmosféru, pomalu odhajule nitra hrdinů a konstantně utahuje šrouby napětí, aby pak praštil čtenáře mezi oči brutální katarzí. Tak uvidíme.

Outsider - Que Viene el Coco (2020) (epizoda)

Mám malou výtku a to skutečnost, že je pachatel předvídatelný (respektive je jasný, že to dělá nějakej "démon" podobných schopností). Ale celé je to zabalené do tak náramně skvělého kabátku a perfektními herci, že větších výtek nemám. Btw, lidi co jsou za zvuky a celkově hudbou by zasloužli oskara. Soundtrack zvedá celkový zážitek o celou úroveň výš.

Outsider - Dark Uncle (2020) (epizoda)

Už jsem si říkal, že to snad ani není King :D Ale jak se začíná kolem motat nějaký ten sensibil nebo jinak mimosmyslově nadaný človík, je už jasný kde jsem :)

Outsider - Fish in a Barrel (2020) (epizoda)

Lepší začátek jsem si snad ani nedokázal představit. Adpatace Kinga to mají hodně těžké a až příliš často je pokazí buď scénář nebo nefunkční atmosféra. Tady? Tady je to naprostá pecka! Tohle jede na sto 100% od prvních vteřin. Řemeslná špica, temná mrazivá atmosféra, skvělý herci a hodně fajn rozehraná zaplétka. Zvolená hudba skvělá. Kontrast mezi vyšetřujícími poldy, rodinou "vraha" i tou, která přišla o někoho blízkého jede přesně v duchu Kinga, který si rád pohrává s různými úhly pohledu více charakterů. Mysterózní prvky také už vystrkují růžky, aniž by kazily dojem. Našlápnutí na jeden z nejlepších seriálů roku a to je leden! Hlavně ať tahle kvalita vydrží co nejdýl!

Smrt ve tmě (2016)

Úchylný, ale chytře vymyšlený i dobře zahraný. Funguje napětí a také zvraty. V rámci žánru nadprůměr.

Hush (2016)

Jeden dům v lese. Hluchoněmá holka. Magor s kuší. A to je vše. Ačkoli se Hush v několika momentech vyhýbá žánrovým klišé (to s maskou překvapilo, ale nejsem si jitej, jestli dobrým způsobem - z typa fakt nešla hrůza a to je problém), nic moc vlastně nenabízí, jen pěknou herečku, která hraje sympatickou postavu, docela fajn kameru, místy atmosféru a pár napádů, co potěší. Čekal jsem víc, už proto, že jsem si to pustil jen kvůli Flanaganovi, abych otestoval jeho ranější tvorbu. Rukopis tu znát je, ten týpek má hodně v merku řemeslo, jenže scénář týhle věci je tak moc primitivní, že by to zachránili buď nějaké nečekané twisty anebo více napětí. Je sice fajn, že ústřední figura dostává dost zabrat a dočkáme se nějakého toho násilí, ale chtělo by to víc koření. Víc emocí. Víc hrůzy. Vyhrát si s tím, že je hluchá. Kreativní práci se zvukem a vnímáním okolí z pohledu hrdinky. A především víc napětí! Bože, tady je ho tak málo a přitom na něm stojí a padá tenhle žánr. Nápad: časovej zámek. Vrah dá hrdince dům jako útočiště, kde po ní nepůjde (jako ve filmu), ale řekne třeba, že s rozbřeskem vtrhne dovnitř. Hrdina by se po předchozích eskapádách připravovala na nevyhnutelný konflikt. Čas ubíhá, první paprsky slunce se neodvratně blíží... Dát tomu zkrátka větší drive, tah na branku. Tady je sice časovej zámek její zranění, jenže to nefunguje dostatečně. Ale oceňuji vnitřní monolog zahrnující možnosti přežití, ten byl nápaditě pojatej. Celkově slabej průměr a hvězdu navíc dávám jen za Kate Siegel, na kterou se dobře dívá. SPOILER: Kdyby to ta holka nepřežila, vlastně bych to asi bral na milost víc. Ovšem za předpokladu, že by její smrt měla vyšší význam v tom, co natydlala do toho kompu... Hm... to zní skoro jako námět na novej film :D