Zaklínač - Série 3 (2023) (série)

Na hodnocení ostatních se vykašlete. Stalo se trendem do Witchera kopat, ale tentokrát si to nezaslouží jako minule. Oproti druhé zmatlané sérii jde o zlepšení. Hlavně pro lidi, co četli knížky. Tvůrci si asi konečně uvědomili, jaký hovadiny předvedli ve dvojce. Tentokrát se snaží najet zpět do kolejí předlohy a napravit vlastní chyby. Třetí série je ve výsledku hodně věrná knížkám (poslední díly speciálně). Masakr mágů. Souboj Geralta a Véčka. Ciri v poušti s jednorožcem. Potkani a počátek Ciriiny změny v brutální Falku. To vše tu je stejně jako v knihách. Tentokrát chválím i Freyu Alllan, protože mi jako Ciri sedí. Pořád jsem si ale při sledování říkal: Krucinál, proč musela být druhá série takový fail?! Škody hold byly napáchány a nejde je zcela odestát. Takže vztah Ciri a Yen je pořád v hajzlu (i když se nás snaží přesvědčit o opaku). Nudného politikaření je nadmíru. Schopnosti mágů nemají pravidla, takže nepůsobí uvěřitelně. Furt je tu spousta hovadin. Nelogické chování postav. Divných amerických woke kecy atd. Ale je to koukatelné a rozhodně bych měl chuť i na čtvrtou sezónu. A pak přijdou s tím, že už tam nebude Cavil... a já už fakt nevím, co si o tomhle projektu myslet.

Silo (2023) (seriál)

Nikoli bezchybné ale velmi povedené. Tento dystopický detektivní thriller nabízí hodně. Má komplexně napsanou protagonistku, kterou výborně ztvárnila Rebecca Ferguson (Ta herečka fakt dokáže přesvědčivě zahrát každý charakter, který se jí dostane do rukou. Působivé). Kvalitní herce, atmosféru i neotřelé prostředí. Pracuje dobře s napínáním a neochudí diváka o dojemné, či nervy drásající momenty. Příběh silně začíná a velmi efektivně končí. Tempo by potřebovalo uprostřed víc šlápnout na plyn, ale nejsme v akčním žánru, takže to lze odpustit. Start a tři poslední episody jsou absolutní lahůdka. Po řemeslné stránce je Silo vynikající. Triky jsou perfektní a vše působí uvěřitelně. Soundtrack je pecka a skvěle se k vyprávění hodí. Příběhem se táhne silná atmosféra a klaustrofobické prostředí umí vtáhnout. Uzavření celé záhady však nečekejte. Odhalíme řadu odpovědí, ale největší tajemství si tvůrci nechávají na pokračování. A nevadí mi to. Do tohoto universa se chci totiž vrátit a vychutnat si jeho neuspěchaný příběh naplno. Málokdy se povede zpracovat knižní adaptaci tak dobře jako se to tvůrcům povedlo zde. Dávám 4 hvězdy, ale hodně silné. Na plné hodnocení je přece jen v ději příliš nelogičností. Jsou to sice drobnosti, ale v detektivce hodně bijí do očí. A ano, Silo je primárně konspirační detektivka. Naopak velmi oceňuji, že všechny dílky puzzle do sebe krásně zapadají. Kvalitní podívána, která potěší fandy mysteriózních příběhů, dystopií a postapa.

Star Trek: Podivné nové světy - Přerušený kruh (2023) (epizoda)

Průměrný, ba až slabý start. Tohle je přesně ten typ episod, které mě nikdy moc nebavili. Vlastně mi to připadalo i nadprůměrně blbé. Nahoře to držela jen akce a triky.

Star Trek: Podivné nové světy (2022) (seriál)

Po těch srágorách, co vycházely v posledních letech je SNW příjemné překvapení. Z počátku mě zaskočilo, jak velký slepičinec může být na můstku Enterprise, ale nakonc se ukázalo, že to problém nebude. Triky a produkce jsou na opravdu vysoké úrovni. Posádka je vesměs sympatická. Top charaktery jsou Kapitán, Spoke, Una a Hemmer. Mladší ansámbl už tolik neoslní. I zde se ale najdou zajímavé postavy: La'an (klasické tragické backstory, ale Gorni jsou super) a Chapel. Máme zde chyby jako u každého ST a to je kolísavá kvalita episod. Start a konec je hodně silný a nadprůměrný. Prostřední episody jsou slabší a jedna je vyloženě nudná k uzoufání. Při počtu 10 mi z toho vychází silných 75%. Potěšila přítomnost Gornů, kteří se starají o akčnější episody. Takto nebezpeční nepřátelé jsou ve ST třeba a starají se o napětí. Fajn je i motiv s genetickými modifikacemi a zápletka kolem Pikea, která si hraje s časem a osudem. SNW mi připomíná starý dobrý ST v takovém modernějším kabátku pro méně náročné diváky. Žádný woke a LGBT na sílu (což je v dnešní době prakticky zázrak). Řemeslná úroveň je dobrá, vše je propracované a těch 10 dílů postačilo, abych se s posádkou sžil a těšil se na další sérii. Objektivně ale nepřináší SNW nic nového. Všechny motivy a příběhy jste už mohli vidět v různé obměnách v jiných ST. V dnešní době asi už nemají tvůrci dostatek fantazie a inteligence, aby přinesli něco nového a originálního, což je škoda.

Silo - Útěk (2023) (epizoda)

K episodě v zásadě nemám velké výtky. Snad je to, že "co se mělo stát, to se stalo". Je to zkrátka předvídatelné. Což mimochodem není chyba děje, ale scénáře. Jak poznamenal Anderton. Víme toho zkrátka víc než postavy, takže velká odhalení nejsou tak velká, jak by mohla být. Kdyby si tvůrci ve startu seriálu odpustili pár spoilerů.  Ale obecně se v dílu stalo dost. Celá episoda je napínavá. Herci opět přesvědčiví.  Vracíme se na začátek se dveřmi ve vodě, kam se Julliet bála vstoupit. Karty do finále jsou na všech frontách rozehrány. Teď jde jen o to, jak to celé tvůrci uzavřou. Nalákají na další sérii parádním cliffhangerem? Nebo bude odhalených tajemství moc málo? Doufám v první možnost.

Silo - Hanna (2023) (epizoda)

Když pominu nelogičnosti (zásahovka nenajde Julliet v nemocnici, protože se schová za stůl...? Sims chce Julliet zadržet, ale ona se promenáduje po Silu, jako by se nic nedělo, a ještě ho zabásne. Zadržená Julliet nemá želízka?) Agenti Soudního díky tomu působí jako tupý hovada. Ale když přivřu oči, vše ostatní je super. Stalo se tu toho spousta a episoda mi utekla jako nic. Minulost Hanny. Vztah otec-dcera. Odhalení. Zrady. A scéna v kukuřičném poli, kdy se ukáže, jak snadno je zákon o Dohodě zneužitelný, pokud jsou lidé zkorumpovaní. Hromada napětí a mělo to i srdíčko. Skutečná tvář starosty asi moc nepřekvapí. Tima Robbinse přece nebudete mít v ději, jen aby někde v ústraní celou dobu cucal whiskey. Doufám, že vjedeme do finále ve velkém stylu. "I'm sorry, Sheriff Nichols. Did you just say you wanted to go outside?" - nejlepší hláška :D

Silo - Ochránci plamene (2023) (epizoda)

Oukej, tvůrci nezklamali a pokud udrží gradaci finálních třech episod, bude to v závěru luxusek. Děj se rozjel na plné obrátky. Na povrch vylezlo několik velkých tajemství. Sledovači za kamerama. Minulost a osud Juliiny matky. Ztracený hard disk. Interakce Jules a jejího otce. A i když moc nepřekvapí backstory Silo (Falemkkepers), vše je podáné atraktivně, zajímavě a napínavě. A už jsem to sice psal dřív, ale co se týče soundtracku obecně, je vážně skvělý. Za mě super episoda.

Silo - Relikvie (2023) (epizoda)

Po předchozí ne úplně vydařené episodě jsem měl obavu, že to půjde s kvalitou dolů, ale tento díl vše napravil a vrátil Silo do správných kolejí. Takhle to má vypadat. Detektivní pátrání, budování charakterů, emotivní momenty, a dílčí odhalené záhady. Nové tajemné záhady. A pak je tu ta výborná finální tečka. Vypadá to, že od tohoto momentu začne přituhovat. Společně s pilotními díly zatím nejlepší kousek do skládačky. Btw, Rebecca Ferguson mě neustále překvapuje svým výkonem. Zvládá tu roli perfektně.

Silo - Údržbářův chlapec (2023) (epizoda)

Ok, problém s logickou absence výtahů vyřešen. Je fakt, že kdyby nasraná banda z Hlubiny chtěla převzít kontrolu, výtahy by jim to mohly velmi ulehčit. Prima detektivní episoda. Vraždy, pátrání, jedna honička po schodech a další záhada (hvězdy). Líbí se mi to. Silo má takový pěkný noirový postapo feeling, a pokud pojede na téhle vlně celou dobu, nemám s tím žádný problém.

Silo - Pravda (2023) (epizoda)

Episoda je primárně zaměřená na Juliet, její minulost a seznamování s novým prostředím a lidmi coby šerif. Pár věcí v pozadí se hnulo vpřed, takže pocit, že bychom šlapali vodu nemám. Přesto působí epizoda místy pomaleji než přechozí. Ale chápu, že je nutné budovat i pozadí charakterů. V minulosti Julliet toho bude určitě ještě víc. V pohodě, ačkoli mi tu přec jen chyběl nějaký zajímavější moment, ať už v lince mystery nebo emoční. Kvalitu si to ale pořád drží dobrou - hlavně kvůli hercům.