Všechno, všude, najednou (2022)

Bizarní, ujeté, střeštěné, hektické a úchlyné. Ale také zábavné, svižné, s hromadou originálních nápadů a vizuálně nápadité. Podivnost jako tohle jsem už dlouho neviděl. Oskary sice nechápu (bizarnost je asi v USA v kurzu), ale nijak to nesnižuje, že jsem se u toho bavil. Nuda se nedostavila vůbec, protože na to nebyl čas. Furt se něco dělo a i přes krapet delší stopáž nevím, jestli by se z toho dalo něco vystřihnout. Tvůrci mají místy geniální nápady. Místy úplně debilní. Jako by testovali, co snese průměrný divák (podle zdejšího hodnocení asi moc ne :D). Ale upřímně to množství odpadů chápu. Tohle není určený běžnýmu divákovi. Anální, falický humor a párko-lidi jsem sice považoval za retardovaný, nevkusný a odporný, a trochu mi to zkazilo zážitek (těžko se pak naladit na emocionální finále a brát ho vážně), ale jinak to má filosofický přesah a zajímavé motivy. Michelle Yeoh nehraje špatně, ale tady ji výkonem převálcoval Ke Huy Quan. A je to asi první film, kde není Jamie Lee Curtis přitažlivá nebo šmrncovní, ale naprosto odporná :D. PS: Scéna s kameny byla nejlepší.

Silo - Stroje (2023) (epizoda)

Další kvalitní episoda, ačkoli jde tentokrát spíš o set-up (seznámení s novými charaktery a wordbuilding) pro budoucí dění. Co se týče mystery, nikam dál se prakticky neposuneme. Ale nevadilo mi to. Episoda je totiž napínavá, dobře vystavěná a se silnou tečkou. U scény s generátorem sice krapet pokulhává logika, ale kašlu na to. Natočené je to skvěle a tvůrcům se daří prodat akčnější pasáže dobře. Rebecca Ferguson ve své roli válí. Hrozně se mi líbí soundtrack. Fakt povedený. PS: Kupí se tu nešvar několika nelogičností, které musí tvůrci vysvětlit, jinak to nebude dávat moc smysl. 1.) Proč není v Silu výtah? 2.) Proč nezkusí vyrobit lepší oblek, aby lidé venku vydrželi déle než pár minut? apd. Úvítám i výmluvy typu, že Soudní si prostě hlídá lidi uvnitř, chtějí je mít oddělené a neorganizované atd. Ale nějak to vysvětlit musí.

Avatar: The Way of Water (2022)

Kamera, režie, triky... vše perfektní. To si opět Cameron pohlídal. Málo lidí si si podle mě uvědomuje, jak komplikované je naanimovat realisticky působící vodu. A tady je voda snad v každém záběru. Žádná triková revoluce, ale topka v efektech bezesporu. Šablonovitý děj z jedničky, poměrně nudná prostřední část (děcka Sullyů nejsou až na jedno moc zajímavý), plochost charakterů, patos a žádná hlubší myšlenka. Prostě klasický americký popcorn, který jede na nejzákladnější pudy (je špatné zabíjet velryby. Rodina je nadevše. Lidi jsou hovada. Modrásci jsou svatí... ehm...). Avatar je akční super černobílá pohádka bez přidané hodnoty. Pokud to akceptujete, film vás zabaví. Cameron navíc ví, že když příběh zakončíte silně, tak vám diváci odpustí i nějaké to škobrtání v průběhu. A dvojka Avatara je ve finální třetině hodně silná. Akce je parádní, napětí veliké, a když se nasrané duo rodičů pustí do kosení vojáků na palubě lodi, kouká se na to víc než příjemně. Jediné twisty se sice týkají toho, kdo koho zajme a kdo ho pak zachrání, ale je to svižné, dravé a vizuálně podmanivé. Jen je to zkrátka primitivní (hloupé) a předvídatelné. Dvojka Avatara má štěstí, že přišla do kin po více než dekádě za jedničkou. Po naprosto vyčpělém MCU universu je to příjemná změna. Ale trojka to bude mít asi těžší. Ocenil bych, kdyby se struktura děje v budoucnu nějak změnila, přinesla zajímavý twist, nebo zkrátka něco navíc. Hovadin a nelogičností je v tomhle filmu totiž fůra. PS: Připadá mi humorné, že stejnojmenný animovaný seriál "PRO DĚCKA" má v sobě větší hloubku, komplikovaněji aspekty politiky, kultury a hlavně charaktery, které jsou na rozdíl od Cameronova díla méně černobílé... Inu... dost to vypovídá o lenosti tento svět udělat skutečně zajímavý a komplexní.

Silo - Holstonova volba (2023) (epizoda)

Nástup Rebeccy Ferguson do děje celý příběh hodně posiluje. Motivy postav. Jejich pozvolné seznamovaní. Tvůrci si dávají záležet na každé scéně i dialogu. A skvěle budují atmosféru! Cením hlavně funkční střih, kdy skáčeme z přítomnosti do minulost a zpět. Pomáhá to budovat napětí. Perfektní episoda, která odhaluje další skládačky většího puzzle. Kvalitně dávkované mystery. Po druhém díle má Silo laťku zatraceně vysoko, tak doufejme, že mu to vydrží až do konce. Začínám mít pocit, že je tu zaděláno na sci-fi seriál roku 2023.

Silo - Den osvobození (2023) (epizoda)

Upřímně... naprosto perfektní start! Knížku jsem jsem četl a tak trochu jsem se obával, že se to tvůrcům rozsype pod rukama (nebo se budou moct odklánět od předlohy), ale tohle se fakt povedlo. Změny, co tam jsou, vítám. Mystery příběh umístěný do postapo světa, který svým retro-stylem připomene hráčům Fallout. Výborná lehce znepokojivá atmosféra, kvalitní herci a především zápletka. Vlastně tu funguje všechno. Od začátku až do konce je to napínavé, atmosférické, příjemně mrazivé a v závěru i funkčně emotivní, za což tvůrce chválím. Vystavět takhle děj a zájem o postavy na poli jediné epizody... palec nahoře. Pokud si Silo udrží tuhle laťku, možná máme před sebou nejlepší TV sci-fi letošního roku. Doufejme...

Legenda jménem Vox Machina (2022) (seriál)

SEASON I: Příběh založený na hraní DnD by teorericky neměl mít nárok být tak dobrý a zabávný jako Legenda Vox Machina.... jenže on dobrý skutečně je. Vlastně výborný. Do značné míry to je zásluhou předlohy Critic role a faktu, že je to eRkový animák pro dospělé. Od animace, přes příběh s množstvím zvratů a vizuálně kreativních nápadů, zábavné postavy, které si člověk oblíbí, hromada humoru, fuckování, brutální akce a k tomu podmanivý vizuál a skvělý soundtrack. Na plnou palbu to sice není, ale 4 hvězdy bez problému. SEASON II: Po druhé sérii zvyšuji na 5 hvězd! Pro mě nemá momentálně Vox Machina jako žánrová zábava konkurenci. Vše tu funguje přesně, jak to mám rád. Už první série byla hodně fajn, ale druhá dupe na plyn snad ve všech směrech a zlepšuje už to, co bylo v první sérii v pohodě. Tempo příběhu je perfektní. Animace je promakanější, vizuální stránka epičtější a kouzelnější (očividně do toho nacpali víc prachů než posledně), akční scény místy dechberoucí, hudba je úžasná. Opět se fuckuje o sto šest, ale nikdy se v tom všem blbnutí a stříkání krve za doprovodu metalových rifů nezapomíná na postavy, jejich osobnosti a vývoj. Druhá série jede na trochu vážnější notě a jsem za to rád. Příběhu to dává větší hloubku a hrdinům větší sympatie. Vyprávění je nápaditější a také napínavější. Komedie zde střídá drama, akční nářezy dojemné chvíle, hororové momenty smutné okamžiky... jako na horské dráze. Nechybí ani lovestory. Pro každého je tu zkrátka něco. Ve druhé sezóně se nám odkrývá hlavně minulost dvojčat Vax a Vex, a Groga, ale zkrátka nepřijde ani Kiki nebo Scanlan. Tvůrcům se nějakým prapodivným zázrakem daří v tom gulášovém mixu balancovat, aniž by jedna složka přehlušila druhou, udržují napětí a nikdy nenudí. FUCK SHIT UP!

The Last of Us - Long Long Time (2023) (epizoda)

Tak bohužel… tohle je naprosto nudná výplňová episoda, kde je celkově zajímavých asi 15 minut. Příběh Billa a Franka je sice fajn, ale věnovat vedlejším postavám téměř hodinu a hlavním hrdinům drobky minut, to je fakt scénáristický fail. Žádná akce, žádné napětí, překvapení, nic. A ve hře je přitom tahle pasáž luxusní a dala se tu krásně rozjet akce se zombíky. Nehledě na interakci Joela a Billa, o kterou jsme prakticky úplně ochuzeni. Alespoň že má Joel a Ellie pár společných momentů. Uf…

Jeho temné esence - The Botanic Garden (2022) (epizoda)

Struktura příběhu ve finále mi připadá krapet divná. Možná je to tak i v knize, ale netuším. V sedmé episodě máme vyřešenou bitvu i největšího nepřítele. A osmá episoda proti tomu působí přinejmenším zvláštně. Na druhou stranu to celkové sdělení příběhu tam je a bittersweet ending, kdy nemůže být ústřední dvojka spolu, přestože teprve teď zjistili, že jsou do sebe zamilovaní, je vlastně fajn. Ale je mi jasný, že to spoustu lidí nasere :D Můj problém tkví spíš v tom, že za celou 3. sérii neměla Lyra a Will moc místo, aby hrály něco pořádného, především ty emoce a zamilovanost. A pak když to přijde jako rána z nebe v posledním díle, tak to sice dvojka herců odehraje dobře, ale trochu se to míjí účinkem. Přepokládám, že v knížkách je to podané lépe, detailněji a patrně pak i lépe působí ty emoce. Ale jako celek jsem s tímto dílkem spokojen. Jeho temné esence jsou dobrá fantasy a dost jiná než konkurence. Toho si cením.

Wednesday (2022) (seriál)

Já tak přehnané nadšení jako někteří nesdílím. Wednesday je fajn seroš na odregování. Je v něm spoustu černohůmorných situací, sarkasmu a hl. herečka je vybraná parádně. Líbil se mi celkem i vizuální burtonský styl (SGI teda ne, to bylo hrozné). Ale po třech dílech se to začala táhnout a taky dost nudit. Hlaní mystery není moc zajímavé a většinu odhalení divák prokoukne dopředu. Peripetie mezi dospívajícími studenty také moc nefungovaly. Jediné, co udrželo mou pozornost byla Jenna Ortega, protože je to pěkná holka a má tady sympaticky břitké chování.

Médium - Pilot (2022) (epizoda)

Přišel jsem k tomu jako slepej k houslím a... super! Nejprve mě praštilo do očí jméno William Gibson. A i když není legedární autor zárukou kvalitní adaptace, zdá se, že tady se to daří. Sympatické obsazení (Chloe Grace Mortez je hodně fajn volba), zajímavá atmosféra, příjemný sci-fi hračičky a především... žádná dětská pitomina, ale spíš thrillerovej a mysteriozní styl ala Westworld nebo Matrix. Už v první episodě se objevilo několik zajímavých otazníků a kyberpunkovej témat. Navíc je velmi dobré i tempo a zvraty. Zaujal mě obsah i řemeslná forma. Otvíráku dávám plnou palbu a modlím se, aby to vydrželo celou sérii. Pokud ano, máme tu možná zaděláno na opravdu solidní sci-fi seriál. (Btw, doporuču jít do toho naslepo a nekoukat ani na trailery).