Hvězdný prach (2007)

Pohádková fantasy pecka! Knižní adaptace N. Gaimana snad nemohla dopadnout lépe. Svižně odvyprávěný příběh, spoustu parádních nápadů, originálně pojatý děj, který obrací zažitá klišé vzhůru nohama (Láska na první pohled? Kdepak, tady hrdina dívku svého srdce nejprve zachytí kouzelným řetězem a jednoduše odtáhne sebou :D) "Prohřešky" proti tradiční struktuře příběhu přitom film páchá v jednom kuse a ve výsledku to funguje bezvadně. Je tu toho fůra pro děti (trochu odrostlejší) i dospělé a přitom nechybí hodnoty, které by měly dobré pohádky vyprávět a předávat. Krom toho obsahuje skvělý humor (dokonce i ten černý), akci a fajn herce. Velmi sympatické mladé duo protagonistů tu jistí skvělé výkony ostřílených matadorů: De Niro coby krutý kapitán pirátů, výtečná Michelle Pfeiffer jako ďábelská čarodějnice a Mark Strong jako zlý princ. Hudba i vizuály jsou výtečné stejně jako pohledy na krajinu. Hvězdný prach je mezi fantasy filmy vlastně jako ta hvězda, o které vypraví, protože září hodně vysoko nad konkurencí. Bezpochyby tomu pomáhá i fakt, že film zůstal v rukou Angličanů, kteří mají svůj osobitý styl, humor a především právě Niel Gaiman. Připouštím, že knížku neznám, ale pokud by adaptace knih dopadaly takhle dobře, bylo by filmovém světě krásně. Jediné, co bych mohli někteří diváci vytknout (ačkoli mi to při sledování nevadilo) jsou dnes už místy slabší triky. Jinak se film může s klidem zařadit mezi to nejlepší, co v žánru vzniklo od Pána prstenů. A to už sakra něco znamená! Hvězdný prach je zábavný, kouzelný, romantický a současně akční i hravý. Pokud jste neviděli, rychle to napravte :)

V pasti (2018)

Komorní thrillerové překvapení. Výchozí námět je dostatečně zajímavý a střídání dvou časových rovin se postará o zvědavost (kdo jsou ty děcka? k čemu jsou ty ptáci? proč ženská riskuje, když je varována, že to s nedorostenci po řece sama nedá?). Bier si navíc umí pohlídat všechny řemeslné aspekty: kvalitní vizuál, dobře zvolený soundtrack, herce i fázování. Nebojí se ani přiměřené dávky násilí (přesto jde o thriller a ne horor, natož gore), takže ty dvě hodinky uběhnou jako nic. Bird Box přitom výborně pracuje s atmosférou (obvlášť cesta na řece je nepříjemně mrazivá a hodně napínavá) a dokáže tvořit nervy drásající scény. Ty těží právě ze slepoty postav, které netuší proti čemu stojí a jejich zranitelnost je hodně cítit. Je ovšem nutný připustit si, že víc než o bubáky tu jde o postavu Malorie a její charakterovou proměnu. Ta sebou totiž přináší nedůležitější pasáže příběhu. Sandra Bullock to ale vzládla a tu necitlivou ženskou, která odosobněně nazývá děti Chlapec a Děvče, jsem jí věřil. Symbolická Sophiina volba i samotné finále jsou pak i přes jistou dávku sentimentu hodně fajn. Bird Box si sice bere od konkurence v žánru všechno možné, ale jako chutná jednohubka bezpečně obstojí. PS: Tichý místo to nevykrádá, protože inspirací je kniha napsána už v roce 2014. Pokud ukazovat prstem tak na Den Trifidů, Mlhu nebo The Happining :)

The Haunting (2018) (seriál)

Už jen kvůli episodám 5 a 6 doporučuju shlédnout všem. To jsou skutečné klenoty v TV produkci. Horor ale čekejte až v druhém ražení, protože bububu momenty tu ve skutečnosti slouží jen jako motor pro odvyprávění rodinného dramatu, kde se každý člen Crainových potřebuje vyrovnant se ztrátou a vnitřními démony. Za velké plus shledávám velmi vkusné a funkční prolínání minulosti a přítomnosti. Velmi to pomáhá divákovi chápat každý charakter - co ho utvářelo do dospělosti. Herci, ať už děcka nebo dospěláci, jsou vesměs fajn. Seriál vám nadělí trochu toho strašení, napětí, a fůru emocí. Líbilo se mi to celé, ale přece jen tempo v posledních dílech ubralo na plynu a poslední episoda nebyla ani zdaleka tak intezivní a emocionální jako to, co předcházelo. Příliš doslovná a americky melodramatická, jako bych koukal na úplně jiný žánr, než na začátku. Navíc z hlediska katarze funguje zpola, protože horor jde do kytek. Za fakt, že toho nejzajímavějšího se dočkáme zhruba uprostřed seriálu, shazuji jednu hěvzdu. Jinak velmi kvalitní záležitost.

Nightflyers (2018) (seriál)

Poměrně slušný sci-fi horor, alespoň na Syfy produkci. Výprava, triky, herci, atmosféra, vše mi přišlo ok místy dokonce výborné. Topkou téhle stanice ale stále zůstává Expanze. Z knížky si seriál bere jen námět, jména některých postav a pár motivů, což ale neberu jako výtku, protože předloha není kdovíjaká sláva, jen fajn jednohubka. V některých věcech mi TV produkce přišla výrazně lepší. I když má Nightflyers zajímavé motivy a docela slušně pracuje s některými postavami (Aghata, Thale, Karl), celkově působí uspěchaně a mnohdy nelogicky (chování posádky je místy fakt retardované a nedává smysl). Tu a tam se skáče od scény ke scéně bez rozumné návaznosti, což ničí emocionální efekt a upřímně řečeno, ten oppening si mohli tvůrci odpustit. Jde o zcela zbytečný spoiler, který nijak nepomáhá ději, a když na něj pak dojde, nepůsobí tak silně, jak by mohl (a to je Aghata asi nejsympatičtějí postava příběhu). Zatímco jiné seriály natahují děj o ničem, tady se toho děje hodně a 2-3 episody navíc by prospěly logičtější návaznosti na konkrétní události. Hodně přešlapů by se přitom dalo poměrně snadno napravit zásahem do scénáře. UI, virtuální realita, telepatie, mimozemský život, alternativní reality - je to prostě mišmaš jako ze Star Treku. Jenže space opery v TV produkci mají obvykle na jednu sezónu minimálně dvojnásob episod a fungují epizodicky. Tady se tak vcelku slušné nápady míjí účinkem a dohromady zatím pořád nefungují uspokojivě. Jediné, co považuji za výborné, bylo vše kolem telepatie a odhalování mimozemských "technologií". Od 7 dílu nabírá děj obrátky a několik emotivních scén v závěru mi připadalo fajn, ale vyšumí to do poněkud nemasné neslané pointy. Pokud však bude pokračování, určitě na něj mrknu. Potenciál byl v rámci námětu větší, než co divák dostane, ale extra stěžovat si nebudu, protože mě to nepustilo a by jsem zvědavý na finále. Rozhodně to ale není pro každého. Za mě lehký naprůměr a 75%.

Nightflyers - Ikarus (2018) (epizoda)

Pořád je to hodně dobré a nové schopnosti L jsou hodně fajn. Zápletka nám vygradovala do dvou hlavních konfliktů. Připadá mi, že scéna v úvodu, které se dočkáme právě zde je bohužel přece jen tlačena trochu uměle. Zkrátka tam chybí víc souvislostí a tvůrci si měly s některými motivy dát víc na čas. Lépe je budovat. Na druhou stranu smrt Aghaty mě hodně mrzí, protože to byla sympatická postava a důvod proč to udělala dává mnohem hlubší smysl, než jak to působí na začátku.

Nightflyers - Znovuzrození (2018) (epizoda)

Děje se tam toho hodně a pořád to graduje. Jsem zvědavý na poslední dvě episody.

Nightflyers - Přenos (2018) (epizoda)

Nabralo to fakt hodně silný obrátky. Děje se tam toho hodně. Zatím nejlepší, co Nightflyer předvedl. Konec mě vyděsil.

Nightflyers - Bílý králík (2018) (epizoda)

Zatím nejzajímavější episoda, dává hodně potenciálu do budoucna. Jsem rád, že je tam více zápletek i motivů. Je taky fajn, že se díl od dílu rozvíjí pozadí postav.

Dark Matter (2015) (seriál)

Nevýrazní herci, low-výprava, nezajímavý děj a velmi slabá atmosféra. Vlastně nevím, co na tom pochválit. Asi to, že tam běhaj celkem pěkný ženský, jenže to máme dnes v každém seroši...