Sicario 2: Soldado (2018)

Není nad to být dítkem mexického bosse drogového kartelu. Máte vlastní vilu se služebnictvem, ve škole můžete nakopat zadek, komu chcete, aniž by vás vykopli a všude vás vozí banda bodyguardů v drahých autech. Má to jednu nevýhodu: pokud se někdo rozzlobí na tatíčka, stane se z vás cíl. Sicario dvojka je hodně kvalitní thriller, alespoň co se týče hereckého obsazení a audiovizuální stránky. Příběh už takové terno není, i když se nejedná o žádný průšvih. Dvojka Sicaria bude mít možná problém se skalními fanoušky jedničky, která je prostě lepší po všech stránkách. A to výrazně. U ViIlinueva jsem napětím místy ani nedýchal. To se zde nekoná, ale pár situací si určitě zaslouží divácké ovace. Škoda, že neměl scénář větší koule, protože kdyby nedošlo na poslední zvrat, myslím, že by se mnou film rezonoval silněji. SPOILER: Odpravit tak hustopřísnou postavu Del Tora jako psa z rukou nějakého fakana? To mě fakt překvapilo. To, že to přežil také, ale spíš nemile. KONEC SPOILERU. Zatímco jednička měla jasné poselství k divákovi, tady je to ve výsledku spíš miš maš, což je škoda. S ohledem na současnou konkurenci ale v pohodě film.

Baraka - Odysea země (1992)

Pro tenhle obrazově atmosférický dokument mám jediné slovo: DOKONALOST!

Nevědomí (2013)

Audiovizuálně skvělé, design perfektní, herci dobří, hudba dokonalá! Proč tak málo hvězd? Nemůžu si pomoct, ale ten děj má fakt divnou strukturu a neobsahuje v zásadě nic moc originálního. Je to miš maš viděného s příměsí takové té americké klišárny (obzvlášť epilog, který je na blití). Trochu postapo, trochu Dickoviny, trochu Den nezávislosti a ještě půl tuctu známých sci-fi. Zkrátka to nezaujalo. Na druhou stranu děj šlape, je to příjemně komerní (navzdory vysokému rozpočtu), a je tu spousta věcí na koukání. Kamera a celkový styl je hodně fajnový. Cruisovy sekundují dvě pěkný holky a mihne se tam i Freeman. Tři a půl hvězd.

Správci osudu (2011)

Musím přiznat, že tahle romarťárna je fakt pěkná. Dějově, řemeslně a herecky to šlape dobře. Mám rád Damona i Blunt a tady jim to sluší a chemie mezi nimi funguje. Dick to teda moc není. Berou si z jeho nápadů jen pár motivů, ale to mi nevadilo. Připočtěte si nádherný hudební motiv a je z toho nadprůměrná vyprávěnka o osudové lásce, kterou nedokážou od sebe oddělit ani agenti/andělé, kteří se řídí plánem velkého Šéfa :)

Babylon 5 (1993) (seriál)

Velmi komplexní záležitost a v rámci space-opery jedno z nejlepších TV show, co jsem viděl. Jde o mix Star-treku (Deep space 9), BattleStar Galactiky a Mass Effectu. S prvního si bere multi-mimozemský vesmír, kde existuje hafec humanodní ras, morální poselství atd. Z druhého zaměření na válečný konflikt a postavy, jejichž charakter arch se sezónu za sezónou rozvíjí (každá si prochází vnitřním poznáním a jejich dějové oblouky jsou velmi dobře promyšlené). Mass Effect je pak tímhle minimálně inspirován (nechci říct, že kopíruje), protože ústřední konflikt mezi rasami a Stíny hodně připomína konflikt s Reapery. Chce to však dát seriálu čas, protože první sezóna je paradoxně nejslabší. Navíc rozpočet není nejslavnější, což se podepisuje na vizuální stránce (vidět tohle s rozpočtem Her o Trůny, šlo by o neobyčejnou laskominu). Babylon 5 tak potěší především ty, co mají rádi obsah a u dekóru dokáží přivřít oči. Pokud člověk vydrží, dostane velmi promyšlený galaktický epos, kde není nouze o vesmírné bitvy, politické intriky a nečekané zvraty. Galaxie, která je na začáku jakž takž spořádáná, se postupně propadá do chaosu a války, demokracie se přetváří v totalitu, a za tím vších se pomalu odkrývá bohatá mytologie o tajemným Stínech - nesmírně vyspělé rase, která kdysi dávno vyhladila prakticky všechny civilizace. SEASON 1: Naprostý průměr, béčkové, levné kulisy, CGI odporné (i na tu dobu). Plusy - uniformy posádky, zajímavé charaktery, slušná úroveň dialogů, tajemno v mytologických episodách. Celkově zde obsah razatně přebíjí vizuál. Žeru telepaty, Vorlony a Mollariho. Slušný konec 60 % SEASON 2: Mnohem lepší! Episodní storky jsou upozaděny, je tu mnohem víc cítit tah na branku, mytologie se výrazně odkrývá (a že je fakt zajímavá!) a většina episod na sebe navazuje, což ději pomáhá. CGI se zlepšilo stejně jako interiéry. Pořád to není topka, ale scénář zachraňuje levnější kulisy. Finále výborné! 75% SEASON 3: Jede v duchu druhé sezóny a v některých motivech ještě zlepšuje. Sice se tu a tam objevují episody tak trochu do počtu, ale konflikt nabral pořádné grády. V zásadě žeru vše kolem Stínů a konfliktu na Zemi. Ústřední příběh téhle scifárny má totiž hooodně co nabídnout a věřím, že stále nevím o Stínech vše. Prostředek série výborný (bitva luxusek) a konec má fakt koule! Nejvíc mě ale fascinuje, jak tu vše do sebe skvěle zapadá. I na pohled nevýznamná věc v první sezóně se ukazuje jako podstatná pro další rozvoj hlavního příběhu. To je, jak se tu pracuje s informacei je něco nevýdaného. Tohle tvůrci museli mít promyšelné od začátku, jinak by to nefungovalo. Zatím nejlepší sezóna 80 %

Total Recall (2012)

Jeden charismatickej chlapák, dvě super-sexy kočky, perfektní vizuál, u kterýho si poslitná každej fanda kyberpunku a dystopickejch sci-fi. No... a retardovanej scénář. Vychází mi z toho takový slušný béčko, u kterého se s vypnutým mozkem budete dobře bavit. Akce je fajn, nejrůznější hi-tech udělátka taky super. Srovnávat s původním filmem nemá cenu. Je tu sice dost narážek a pomrkávání na znalé, nicméně jako celek je to prostě sterilní, předvídatelné a hloupoučké. Ale co by člověk nezkoukl kvůli úsměvu (a prdelce) Jessicy Biel, že jo?

Hvězdná brána (1994)

Poprvé jsem to viděl jako kluk a hrozně mě to chytlo. Výchozí námět je super a celkově první půle plná tajemna, co je za bránou a mytologie záporáka na 5 hvězd. Konspiračních terorií kolem Egypta je hafec, ale tohle bylo poprvé, kdy jsem viděl nápad, že byly pyramidy přistávací plochy pro hvězdné lodě. Bohužel v druhé půli jde děj do kytek a je plný klišé a předvídatelnosti. Nicméně výprava dobrá, herci dobří, herečka na okrasu pěkná, soundtrack dobrý a na svou dobu skvělé vizuální triky. S přimhouřenýma očima si to ty 4 hvězdy zaslouží, obzvlášť když to porovnám s těmi generickými filmy dneška.

Tajemství pyramid (2011)

Alternativní, ale v atraktivní hávu, s příjemným českým dabingem. Zpracování se mi líbilo, stejně jako předkládané důkazy. Spoustu věcí, co zde padlo, jsem ještě jinde neslyšel, takže fajn a zajímavé. Když se člověk těmi staršími civilizacemi trošku zabývá, skutečně mu dojde, že oficiální verze předkládané v učebnicích mají děsně moc trhlin. Takže to byla nejspíš opravdu jinak. Myšlenka, že na Zemi existovala vyspělá (klidně lidská) civilizace před námi, po níž prakticky nic nezbylo, samo sebou není nová, ale mě se líbí. Jednu hvězdu ubírám jen za samotný závěr a fantaskní dedukce, že nás chtěla tato civilizace před něčím varovat. Dnešního člověka hnedle napadne nějaká katastrofa globálního měřítka, protože to zní atraktivně tajulpně. Pokud tam bylo sdělení, což je jako varinta klidně možné, pak mělo patrně jiný účel. Žijeme v nejmaterialističtější době lidstva. Sympatičtější mi připadá varianta, že tato civilizace měla zcela jiné hodnoty než jsou ty dnešní. Duchovnější. A od toho se odvíjelo i jejich chápání světa, člověka a vesmíru. Jinak fajn a doporučuji :)

Zone Blanche (2017) (seriál)

Fanoušci detektivek a mysteriózních příběhů mohou zajásat. Frantíkům se totiž podařilo natočit atmosférickou laskominu, která slušně napíná i překvapuje, a daří se jí vykřesat v divákovi opravdové emoce. Ponuré lesy, napětí, sympatické postavy v čele s výbornou Suliane Brahim a pořádná dávka hutné atmosféry. Měl jsem skutečný zájem o osudy hrdinů, a především mě fascinoval TEN LES! Podivné místo, které nahání husinu, a kde si tvůrci pohrávají se symbolikou a strachem z neznáma. Zone Blanche je zdařilá kriminálka se silnou mysteriózní linkou. Chybky se najdou, kvality je však přehluší. Jestli tvůrcům vydrží tahle laťka i nadále, stěžovat si nebudu.

Ready Player One: Hra začíná (2018)

S ohledem na místní hodnocení jsem čekal zábavnou pecku, ale popravdě, tohle může bavit asi fakt jen děti, teen a geeky. Bez ohledu na cílovku, pro mě je furt primární příběh. Vyrůstal jsem na pop kultuře 80.-90. let, filmy, seriály, hry, všechno možné, takže látku znám a baví mě. Žeru sci-fi, fantasy, horory. Ve snímku je logicky bilión vizuálních i jiných narážek. Potěšil quest s Kingovým Osvícením. Nicméně koncept příběhu, postavy, záporáci, zlá korporace, finále. Nic z toho nevybočuje z průměrnosti. Herci v reálu nemají charisma, chemie žádná, průběh nemá drive. Oasis je často děsně přeplácaný cirkus, kde se nedá pořádně sledovat, co se před vámi děje. Takže mi přišlo, že by bylo nakonec zajímavější sledovat tu posthumanistickou dystopii reálného světa než VR. Děj předvídatelný, žádné zvratym takže i přes slušné tempo a povedené CGI celkem nuda. Pokud to mělo být dobrodružné sci-fi, pak kulhá minimálně na jednu nohu. Kouknout na to s dětmi = ok. Jinak zbytečné. Knihu jsem nečetl. 65%