Sedm (1995)

Klasika, která nestárne. Sedm je spolu s Mlčením jehňátek nejlepším psychothrillerem 90. let. Fincherova depresivní jízda s vynikajícím castingem má všechny myslitelné kvality: vynikající scénář, perfektní kameru, temnou atmosféru par excellence, brutální výjevy zločinů a zvraty, které nejednoho diváka pošlou do kolen. Duo hrdinů i záporák herecky bezchybní. Prostě pecka!

Vraždy podle Jidáše (1999)

Je to béčko, ale slušné. I když je s Fincherovým Sedm podobnost nabíledni, přece jen je scénář dostatečně odlišný, aby mohl fungovat jako samostatný film. Labert je ok, scénář vcelku funguje, napětí si několikrát také divák užije. Resurraction nakonec padá do průměru především po řemeslné stránce. Kamera i střih je špatný, atmosféra nefunguje a backstory padoucha by si také zasloužila víc místa. Tam kde by si jiný režisér dal na čas s budování napětí a syrovosti, zde se běží kupředu od zvratu ke zvratu tak rychle, že je to ve výsledku ku škodě. Film nenudí, ale ani nezanechá výrazný dojem, což je škoda, protože tomu ději by áčkové provedení určitě slušelo.

Pozůstalí - Série 1 (2014) (série)

Pozůstalí mě překvapili tím nejkrásnějším a současně nejděsivějším způsobem. Aby si je divák užil, musí si uvědomit, že nejde o dobrodružnou story, kde postavy pátrají po tajemných odpovědích (ala Lost). Je to sonda do nejtemnějších zákoutí lidské mysli na pozadí mysteriózní zápletky, kde je výhrou nezešílet, neztratit naději a nezničit to, co milujeme. Řemeslný skvost a námět, který působí v TV trochu jako zjevení. Richterova hudba je tu naprosto dokonolá a síla emocí tak tíživá a beznadějná, že mi seriál několikrát nekompromisní zadupal srdce do země... Uf. Tvrdá emocionální jízda, kde jsem si přes zprvu nevyjasněné motivy postav nakonec oblíbil všechny aktéry. Mazec!

Pozůstalí - Série 2 (2015) (série)

Nepatřím mezi ti, kteří považují 2. sérii za lepší než tu původní. Plusy jsou bezpochyby: 1. nové zajímavé prostředí 2. nové fungující charaktery 3. celkový posun některých postav vpřed (především Theroux, Brenneman a Tyler) 4. lepší start i fungující skládačka, která do sebe ve finále velmi dobře zapadne. Téměř všechny otazníky se vysvětlí. JENŽE... ubylo tíživé depresivní atmosféry. Sice je stále přítomná, ale konflikty, kterými zde postavy prochází, na mě nepůsobily (vyjma Therouxe) tak zajímavě a syrově jako v 1. sérii. Pokud mě tríznívé osudy Kevina, Nory, Jill, Matt i Laurie v 1. sérii emočně rozdrtily a nekompromisně zašlapaly do země... pokračování se podařilo ve mě vyvolat hlubší emoce max. jednou. A to je škoda, pro mě totiž právě v tom tkvěla kvalita příběhu - fungujících emocích a motivech hrdinů. Nejsem si jistý, čím to je. Mám pocit, že i když scénář šlape dobře, charakter arch některých aktérů funkční není, nebo mu není věnováno dost místa. Nora mi kupříkladu v 1. sérii připadala jako nejsilnější článek hned po Kevinovi. I zde je herečka vynikající, ale její postava se nikam neposune, neudělá nic zajímavého. A neplatí to jen pro ni. Nevím, možná se mi způsob vyprávění okoukal, možná mi nová nálada příběhu nepřijde tak zajímavá. Přesto je to stále silně nadprůměrné, finále bylo skvělé a jsem zvědavý na 3. sérii. Ale chci víc Richtera a víc drsnějších momentů, při kterých si postavy sahají na dno - v opačném případě to na mě nebude fungovat.

Pozůstalí (2014) (seriál)

Dost lidí si tu stěžuje, že je to depresivní/nesmyslné/nudné... a dává 1 hvězdu/odpad. WTF? To se dá přirovnat k člověku, který nesnáší sport, jde na utkání a pak brblá, že ztratil několik hodin života. The Leftovers nejenže smysl mají, ale dají se chápat velmi dobře, jen si divák musí uvědomit na jakej žánr čumí. Tohle není akční show, kde postavy pátrají po tajemných odpovědích (ala Lost). Jmenuje se to "Pozůstalí", podle lidí, kteří se nejsou schopni vyrovnat se ztrátou a vlastním selháním. Jde o sondu do nejtemějších zákoutí ztrýzněných myslí a srdcí. I kdyby člověka nudil obsah, nedá se tomu upřít výborná režie, střih a věsměs kvalitní herci. Hudba Richtera k melancholickému tématu sedí bezvadně. Scénáře jsou zajímavě vypointované a celkově to velmi silně brnká na emoční strunu. Postavy mají zajímavé backstory a především se jejich charakter arch vyvýjí napříč celým dějem. Kevin je sympaťák, osud jeho ženy pobouří vaši fantazii a jeho teen-dcera si vás nakonec také získá. Nora je pak TOP postavou celé sérii (potlesk Carrie Coona za její výkon). Je to: atmosférické, tragické, provokativní, znepokojivé, dechberoucí, krásné i smutné. Není to: akční, povrchní, veselé, racionální, na odreagování.

Světová válka Z (2013)

Film je hodně jiný než kniha a bere si z románu jen námět a některé motivy, nicméně mě to hodně bavilo. Navíc si moc neumím představit, jak to natočit jinak, protože předloha skutečně zabírá situaci globální epidemi na všech myslitelných frontách. Děj má spád, akce je slušné množství, místy je nápaditá i hodně masivní (úprk v Jeruzalémě top z celého filmu). Situace v letadle taky příjemně hutná. Triky jsou super a pointa velmi příjemná a vlastně docela originální. Není to horor, ale spíš taková akční thillerová jízda pro širší publikum. Najde se tu pár prima nápadů z knihy, např. že v Severní Koreji vláda všem lidem preventivně vymlátí zuby, aby se nákaza nešířila :) Je škoda, že oproti předloze, toho film moc neukazuje ale kdyby měla obsáhnout vše, musela by to být minimálně trilogie. Nesmrtelnost Pitta je také za hranicí reálnosti (na kterou si film povětšinou hraje). Nic extra, co by utkvělo v mysli, ale jinak příjemný nadprůměr, který se zakucká jen v závěrečné třetině. Ta je sice logickým vyustěním, nicméně se až příliš podobá jiným filmům. Na WW Z tedy nejvíc zaujme měřítko, které je díky vysokému rozpočtu velmi příjmené na koukání. PS: Škoda, že se nikdy nedočkáme bitvy o Moskvu a celé poslední třetiny z původní verze. Byla výrazně drsnější a měla mnohem temnější pointu pro Pitta i jeho rodinu. Škoda :(

Vetřelec ³ (1992)

Spousta lidí na trojku nadává. Možná proto, že čekali další akční jízdu (ve stylu Vetřelců), možná proto, že chybí Hicks a Newt (což chápu - takhle trestuhodně plýtvat sympatickými charaktery byla VELKÁ CHYBA), ale podle mě je v mnoha ohledech Alien 3 uctihodným zakončením (čtyřku chápu spíš jako bizardní horor-komedii). Trojku Vetřelce nejvíce charakterzuje: deprese a bezmoc. Je to logicky úplně jiné než druhý díl, ale ve zvoleném námětu hodně kvalitní. Weaver je skvělá, atmosféra vězeňské kolonie silná. Hudba správně tíživá. Fincherův rukopis je poznat: schyzofrení kamera, zvláštní úhly, nasvícení, střih, vše šlape v duchu celkového sdělení správně. Příběh tak vyznívá hodně tíživě a Riplyeová je tu zlomenou nihilistickou bytostí, které osud už tolikrát nakopal zadek, že by se z toho každej složil... Průběh trochu pokulhává, hlavně uprostřed, ale repliky postav (bezkonkurečně nejlepší proslov z celé série), situace a závěr jsou super. Weaver velmi dobře sekundují Dutton a Dance, takže herecky bez problémů. Vzhledem k tomu, jaké obtíže provázel vývoj (producenti se nemohli rozhodnout jestli to bude akční nebo hororové. Několikrát se měnil režisér! Už se natáčelo, ale scénář neměl konec!), to dopadlo uspokojivě. Mohla to být super pecka, nakonec jen dobrý sci-fi trhiller. Zakončení je samo o sobě perfektní a jako uzavření hororové/akční trilogie víc než dobré. Jinak kdo neviděl, stoprocentně dejte přednost verzi Special Edition před kinovou verzí. Je tam mnohem lepší background prostředí i postav a celkově dává větší smysl. PS: Mrzí mě akorát ta Newt a Hicks.

Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

SPOILERY!!! Masové zničení pěti planet z minulého dílu nikoho nezajímá. První řád, Rebely, ani nikoho dalšího v galaxii. Starkiller vybuchl, ale opět žádná reakce. Žádné frakce, žádné vojska kohokoli, kdo by se postavil šíleným fašistům, kteří provedli nejšílenější válečný akt v historii celé ságy. A tak je odpor redukován na tři malé lodičky. WTF?! Postavu Luka zašlapali do bahna. Disney mi chce namluvit, že Luke, který byl ochotný konfrontovat mother fucking VADERA!!! a najít byť jen drobeček dobra v jeho duši (i když ho od toho odrazovala i jeho sestra), se připosere, když pocítí zlo ve svém synovci? A napadne ho, že ho... zabije? WTF?! Syna své sestry a nejlepšího přítele?! Žádné vysvětlení. Žádné rozumná backstory. Jde to přímo proti charakteru této postavy. Vůbec to nedává smysl. Pokud chtěli, aby se Luke posral, musí nahradit konflikt z minulosti ještě silnějším a nebezpečnějším konfliktem. Ale hádejte co? Nic takového tam není. Kravina, kterou se Disney snaží uměle našroubovat na postavu a zničit tak její odkaz. Ostatně stejně jako to v VII. udělali s Hanem. Žádná informace o tom: kdo jsou rytíři Renu, kdo je Snoke, jak přetáhl Bena na Temnou stranu, jak se dostal k moci První řád, původ Rey, flashback a vysvětlení jejích superschopností, kde se vzal Lukeův meč … nic. Ignorace vysvětlování je za hranicí rozumu. Proč něco ukazovali v VII.? Proč nám ten příběh říkal: podívejte, tady je otazník a tady další. Budujeme tajemno kolem Snoka a Rey. Bude to zajímavé a spadne vám z toho čelist. A pak nám dají… nic. Snoke má ty nejnudnější motivace, jaké vás napadnou, a v během 5 minut na scéně umře (tento okamžik představuje jediný skutečný twist, který má rozumný dopad na na děj: překvapivý, skvěle natočený a naprosto debilní). Žádná historie, žádný vývoj, žádná motivace… NIC! Vše předchozí pohřbí okamžik, kdy zjistíme, že generálka s růžovými vlasy je hodná a všem zatajila naprosto podstatnou informaci (aniž by k tomu měla relevantní důvod), což má za následek, že a) linka Finna a Rose je naprosto zbytečná b) konflikt Poa je naprosto zbytečný… WHAT-THE-FUCK?!! Z toho usuzuji, že tvůrci scénáře jsou: a) retardovaní b) na drogách c) testují, jak moc je retardovaný současný divák. Naprostý příklad toho, že scény, které neposunují děj nebo postavy vpřed, nemají ve vyprávění místo. Generálka to pak napálí s lodí do destruktoru a zničí ho. Tahle scéna je vizuálně úžasná a současně ničí podstatný lore světa. Pokud by tohle mohli dělat, proč to nedělali dříve? Proč nevyrábějí lodě s droidy, které jsou konstruované na ničení velkých křižníků? Tímhle způsobem by mohli zničit i Hvězdu smrti, nemyslíte? Výborně Disney, hlavně že jsi nám ukázal něco nového a originálního. Vůbec se tím pro tohle universum nic nemění. Finn má v závěru jeden skvělý okamžik, který může vrátit jeho postavě smysl. Je ochotný se obětovat za Odboj. Zachránit všechny na základně, ale víte co? Posrali i tohle, protože mu v tom Rose zabrání, aby pronesla jakýsi nelogický blábol (který si protiřečí už jen z podstaty toho, co udělala její sestra na začátku) a dala Finnovi pusu…. Demence filmu jde skutečně za hranu, co si může Disney dovolit. Ničí vše, co bylo na SW dobré a nahrazuje to plytkostí, nelogičností, charaktery, které se během děje nikam neposunou. Nezáleží na tom, co udělají, jak se rozhodnout. Na začátku máte skvadru, která je na konci úplně stejná. Jako by si z diváka dělali srandu a lidé jim ještě tleskají a rvou sem pět hvězd. Chtěl jsem, aby to bylo dobré. Opravdu chtěl. Ale je to zmatlaný guláš. Posrali to. Zničili postavy Snoka, Phasmy, Luka, Rey, Finna, Rose… a především zničili pravidla SW universa obecně. Tohle není Marvel, kde má Leia lítat vesmírem jako superman, kde duchové můžou zasahovat do reálného světa blesky (to teď jako uvidíme bitvy i mezi duchy? Nebo duchové budou zasahovat do příběhu živých? Nedivil bych se, kdyby nám za pár let Disney naservíroval příběh Yody a Thora) a kde je nevhodný humor, který zesměšňuje nebezpečí ala Strážci Galaxie. Tón filmu je v háji. Žádné napětí, žádná budovaná atmosféra. Řemeslně je to ok, vesmírné i pozemní bitvy vypadají dobře, kontaktní bitka hrdinů je super, herci obecně hrají dobře, a několik překvapení je fajn. Líbilo se mi myšlenkové propojení Rey a Kyla, ale opět… ty postavy to nikam neposune. Kylo je furt zlej, Rey furt hodná (a stále fucking Mary Sue!). Proč se Rey nepřidala ke Kylovi? Proč nepřešla na Temnou stranu? To by byl skutečný twist. To by mě překvapilo a mohl bych se těšit v další části alespoň na něco. Takhle nezbylo nic. Jen prázdno a nuda. Po Force Awakens se mohli tvůrci vydat mnoha směry, Abrams jim dal volné ruce, ale oni systematicky zničili vše, co mohli. Vysvětlete mi, co je na tom tak super? Já to nechápu. Nechápu, kdo mohl napsat a schválit tenhle bordel. Nechápu, že mohli stvořit něco, co naprosto zničilo SW v jediném dílu. Testuje snad Disney trpělivost fanoušků? Snaží se je co nejvíc nasrat? Nejspíš ano. PS: Je mi líto Marka Hamilla, že se k tomu upsal. PS2: To, že je to stupidní propaganda všech debiních výdobytků moderní společnosti, kde se dehonestuje role otcovství ani nemluvě.

Dunkerk (2017)

Zajímavé formou, ale současně nevděčné pro diváky, co hledají příběh. Ten tu totiž prakticky není. Film připomíná atmosférický dokument a je rozdělen do tří příběhových rovin (země - pěšáci, vzduch - letci, voda - námořníci), ale díky časovému střihu (tj. flashbacky, flashwordy) režisér primitivní zápletku oživuje a tvoří napětí i tam, kde vlastně není. Funguje to však jen díky Zimmerovi, který opět dokazuje, jak nadaný je autor. Bez soundtracku by totiž Dunkerk nebyl ani omylem tak atmosféricky pohlcující. Kamera, střih, ozvučení a retro feeling, který spoléhá na skutečné rekvizity a komparz místo CGI. Což je na jednu stranu super, ale současně jsem neměl pocit, že koukám na půl miliónů vojáků v delbilní situaci, ale spíš na desítky tisíc. Nejvíc mě bavila část ve vzduchu, na éroplány se tu kouká moc pěkně (žádný přeplácaný Pearl Harbor - Nolan si vystačí s pár letadýlky). Problém je, že postavy jsou tak anonymní, že mě u obrazovky držela jen forma, nikoli obsah. O hrdiny jsem se nestrachoval a ve výsledku ve mně snímek nic nezanechal. Přesto jde řemeslně o vynikající práci. Příště bych ale ocenil víc storyline a nějakou chrakterizaci postav viz. Memento, Dokonalý trik, Počátek... Přece jen, na filmy se dívám hlavně kvůli tomu. Jinak to mě působilo z historického hlediska zvláštně. Angličani jsou tu vyobrazeni jako hrdinové, přitom to byl kolosální průser a ten kdo by si zasloužil skutečné ovace byli Francouzi, kteří dokázali udržet nepřítele mimo pláž. Jen díky frantíkům mohli angláni tenkrát odplout a bránit svou vlast, takže by se slušelo připsat jim víc scén.

Jurský svět (2015)

Nevěřil jsem tomu, ale Jurassic World je opravdu povedený film. Opakování motivů a vykrádačky dříve viděného většinou dopadají neuvěřitelně špatně (viz. Terminátor 5 a mnoho a mnoha dalších snímků). Věřit, že "remake" původního Parku z 90. let může dopadnout takhle dobře, bylo až absurdní. Jenže ono to je fakt dobré, pokud přistoupíte na skutečnost, že struktura děje v zásadě kopíruje původní snímek. Ale proč od toho chtít víc, když to: 1.) vypadá skvěle, 2.) herci jsou charismatičtí a hrají dobře, 3.) tempo vyprávění je velmi příjemné, 4.) scénář není retardovaný, 5.) ještěří antagonista je super zabíjecí mašina :) O posun v žánru tedy nejde, ale hrozně fajn se na to kouká. Je to zábavné, akční, se spoustou triků a navíc autoři ctí původní Spielbergův film. Takhle se má těžit ze zavedené značky.