Morgan (2016)

Obyčejný béčko, který má ale překvapivě kvalitní vizuál. Tudíž forma relativně ok, ale ten děj... Přitom to začalo docela fajn, ale fakt, že tvůrci zahodí do záchodu poměrně zajímavý nápad uprostřed snímku a přijdou se stupidní vyvražďovačkou, to je fakt trestuhodné. Přitom má Morgan docela ucházející pointu, která mě osobně potěšila. Třetí hvězdu nedám, ale mohla tam být.

Blade Runner 2049 (2017)

V kině kvalitní zážitek. Konečně po delší době sci-fi par excellence a ne další stupidně akční pitomost na efekt. Nic pro popcornového diváka! Příběh jde proti všem předpokladům drahého blockbusteru: postrádá humor, dialogy jsou strohé, akce tu také mnoho nenajdete, vše navíc působí téměř odosobněně. Celek je až na jediný hřejivý moment hodně těžký a syrový. Žádná oddechovka. Lze ho ovšem bez problémů doporučit fanouškům prvního dílu, kyberpunku, dystopických sci-fi, nebo divákům, kteří si filmy užívají z podstaty řemesla. Audiovizuálně je totiž BR2049 naprosto úžasný (ocenění Plešouny za vizuální efekty a kameru byly na místě) a má nekompromisní hypnotickou atmosféru, která umí navzdory "hluchým místům" vtáhnout do sebe. Užíval jsem si vše: herecké výkony, netradičně pojaté charaktery (Sylvia Hoeks), depresivní vyznění, soundtrack, ale především TEN SVĚT! Villeneuve je už definitivně na režisérské špici a já se těším, s čím přijde příště. Čistě objektivně to má problémy s délkou a taky to budí dojem nataženosti, ale to mně osobně nevadilo.

Stranger Things - Season 2 (2017) (série)

Nebylo to vůbec špatné, ale přesto slabší než první série. Do určité míry bych tvůrcům odpustil recyklaci dějových linek, klišé a fakt, že jde jen o nástavbu, která vlastně výrazně nic neposunuje v mytologii vpřed. Dobová výprava opět super, soundtrack skvělý, emoční zainteresovanost sice o něco slabší než posledně, ale přesto si tu divák přijde na několik fajn momentů. Napětí do první půle bezvadné, poté se děj před finálem lehce zakucká. Casting je ve ST2 stále na vysoké úrovni (především nové postavy sourozenců byli trefou do černého). Nejlepšími postavami je pak drsňácký šerif s Eleven, a stejně tak jejich společná linka o hledání vztahu otce/dcery. Naopak Wiona Ryder je článkem nejslabším a její přehrávání mě mnohdy štvalo. Problém je, že se děcka tentokrát rozutečou v příběhu na všechny strany a spojují se až v samotném závěru. Navíc je El příliš dlouho odloučena od ostatních a bohužel to ubírá na konzistenci a emočním náboji ve finále. Tvůrci se stále opírají o popkulturu a 80. léta, jenže na podruhé už to na mě nemělo tak pozitivní dopad jako posledně. Vzhledem k tomu, že třetí série již byla oznámena, bude nutné vykročit v příběhu do originálnějších vod, jinak se obávám, že nám kvalita ještě klesne Tak jak? Herci super, výprava super, napětí slušné, zápletka místy výborná, místy mdlá, finále ne tak emočně úderné jako posledně. Řekl bych 75 %, což je vlastně ok, ale od posledně nepěkný propad.

Sicario: Nájemný vrah (2015)

Villeneuve a Sheridan? Tak to už je pořádně silné kombo! A výsledek je přesně tak kvalitní, jak se dalo předpokládat. Nadmíru poctivé řemeslo a zručně odvyprávěný thriller o mexických kartelech, hodnotovém řádu společnosti i jednotlivců. Nečekejte mnoho akce, o té totiž Sicario není. Filmy od Villeneuva bývají perfekcionalistické formou a zaměřené na charaktery a jejich vnitřní život. Sicario je stejný. Není to generický Hollywood (ostatně režisér přišel do první ligy z artové scény), ale osobitý film s jasným rukopisem. Nejde divákovi okatě naproti, místo toho ho pomalu a neúprosně pohlcuje nejistou atmosférou (v tomto případě značně temnou a depresivní). Film má skvělé herecké výkony, silné emotivní momenty, zajímavé sdělění a PERFEKTNÍ SOUNDTRACK, velmi tíživý stejně jako je desiluze o světě, kterou si prochází Kate. Tak mistrně zvládnuté napínání diváka jako zde, jsem dlouho neviděl. Sicario má bravůrní technickou stránku, kde si režisér dává s klidem půlhodinovou přípravu na krátkou, ale o to působivější sekvenci násilí. Mínusem budiž rozvláčné tempo v druhé půlce a fakt, že až na působivé (dvojité) finále je první polovina snímku záživnější. Blunt se do ústřední role dobře hodila, Del Toro a Brolin jsou výborní. Film, který má v hlavní roli ženskou v drsném mužském prostředí, ale přitom z ní nedělá superhrdinku, která si se vším poradí sama. Naopak, dost často je pěkně v hajzlu a o to víc je Kate uvěřitelná a sympatická. Přirozené, věrohodné, působivé. Při najetí titulkům mi naskočila husina... takhle má vypadat kvalitní atmosférický thriller.

Posel budoucnosti (1997)

Já ten film mám rád. Poprvé jsem ho viděl jako kluk a od té doby ještě několikrát. Je to teda dáno i faktem, že mám obecně rád postapokalyptické filmy. Není to rozhodně dokonalé, ale zde nepřiměřeně podhodnocené. Scénář není špatný, režie ok. Herci hrají také docela v pohodě (tedy za přispění českého dabingu, který jejich výkony polepšuje :D). Postapokalyptický svět (reálně ztvárněný a posléze stylizovaný do období války severu proti jihu) se mi líbil, stejně jako romantická linka a nápad, že komunikace (pošta) mezi osadami je základem civilizace. První třetina je výborná a hrdina velký sympaťák, kterého Costner stvárnil bezvadně. Je tu fůra pohledů na krásnou krajinu, kvalitní soundtrack a jako dobrodružné drama pro celou rodinu je to prima. Příběh loosera, který se nechtě stane hrdinou a vzorem pro novou generaci je fajn. Od půlky to bohužel začne padat do nepříjemného patosu (zpívající holčička, zpomalený záběr s dopisem, Costnerova replika ve finálním fightu, hrozné echo s dcerou) a nenáviděného patriotismu. Navíc je to délkou přepálené. Na druhou stranu, tady dává ten amerikanismus výjimečně smysl. S ohledem na to, jak zdejší svět vypadá, by si lidé jistě minulost idealizovali a hledali v ní východisko a naději. Za mě takových 65-70 %

Vražedná stěna (2008)

V rámci filmů o horolezství a současně tragédii bezpochyby vynikající a lepší třeba i než Everest (2015), s nímž má dost společného. Myslet si, že když se šplhá jen do 4 tusícovky, že je to nuda - tak to ani omylem! Technická stránka filmu (kamera, zvuk, hudba) perfektní, herci velmi dobří. První startovací třetina se trochu táhne, ale pak nastupuje hodně drsný příběh a dostavuje se slušná dávka napětí. 30 minutové finále je mrazivé a děsivé a překvapivě emocionální (nicméně funkční). Je fajn nevědět, jak to celé skončí. Je to samo sebou takové to standartní klišé, ale s tím do toho divák tak tochu vstupuje, takže za mě ok. Kvalitní film.

Star Trek: Discovery - Nový začátek (2017) (epizoda)

Nevím, vůbec mě to neba. Postavy jsou nesympatické, nepůsobí lidsky, jen odříkávají nějaké repliky. Hvězda za trikovou složku, ale výprava, ač docela působivá, na mě působí díky tomu kontrastu tmy a světel fakt blbě. Seriál dál sledovat nebudu. Zklamání :(

Star Trek: Discovery - Souboj (2017) (epizoda)

Stejné jako předchozí díl. Kvalita se nezvedá... ještě tomu dám šanci, ale pokud se to nezlepší, dále sledovat nebudu.

Star Trek: Discovery - Návrat Klingonů (2017) (epizoda)

Docela obstojný triky, atmoška a zajímavá backstory hrdinky, jinak je to takové unylé, nezjímavé, emoce nevzbuzující... Zkusím ještě jeden díl.