Nightflyers - Vše, co jsme po sobě zanechali (2018) (epizoda)

Pročpak ta nízká hodnocení? Podle trailerů bylo jasné, že půjde o mix sci-fi a (béčkového) hororu. A první díl nadělí divákovi přesně to, co od tohoto žánru může čekat a navíc v kvalitním provedení. Nightflyers totiž mohl být primitivní krvárnou (kterých je bohužel přehršle), ale v příběhu se už teď skrývá víc. Jsem překvapen, co vše se smyslupně podařilo tvůrcům do episody nacpat (seznámení s postavami, misí a technologiemi, mimozemská civilizace, telepatie, kybernetika, genetické inženýrství, VR a k tomu horor). Postavy působí živě a některé jsou hodně zajímavé. Psychiatrička je sympatická ženská, kapitán tajemný, telepat (zatím top charakter!) správně děsivý. Má to silnou atmosféru, dobré triky i výpravu (asi jako na úrovni Expanze). Není to zcela přímočaré a už teď máme dostatek zajímavých otázníků v zápletce = nejsem si jistý, kam to bude směřovat. Jistá béčkovost je samo sebou součástí, ale k tomuto žánru patří. Mezi TV seriály zajímavé překvapení, které má potenciál.

Hříšnice (2017) (seriál)

Kvalitní thriller, který sice plyne tak nějak pozvolna, místy až líně (myslím, že kdyby to mělo 6 episod, bylo by to akorát), ale nedá se mu upřít řemeslná kvalita, silná atmoféra a dobré napínání diváka (první tři díly jsou dle mého bezchybné). Je vidět, že když má Jessica Biel k dispozici dobrý scénář, předvede kvalitní herectví. Bill Pullman byl ve svém umírněném projevu výborný. Celkově mě potěšila jak zápletka, tak pozvolné rozplétání celé záhady. Diváka napadne asi deset věcí, jak to celé bylo, přesto těžko odhadne pointu. Kvalitní seriál, který rozhodně doporučím :)

Everest (2015)

Na pět hvězd to za mě není, ale na druhou stranu - a to je podstatné - myslím, že o moc lépe to natočit nešlo. Vizuálně je to pameslek, herci jsou dobří, scénář a režie ok. Zůstává to v reálné rovině, jak se události opravdu staly - stačí mrknout na nějaké ty dokumenty, které rok 1996 na Everestu reflektují. Film jen zůstává málo kritický k Robovi a jeho firmě, která byla hlavním důvodem, proč se to vše zesralo. Kdyby se drželi časového plánu a nebáli se novnářské kritiky, jednoduše by to s tou bandou otočili před vrcholem zpět a všichni by přežili... Inu, realita je tvrdá. Primárně ale o tomto Everest není. Je to prostě survival a příběh o lidech, kteří jdou za hranici svým možností. A v tomto ohledu funguje. Pohoda a doporučuji.

Supernova (2000)

Možná by to byly i tři hvězdy, ale moc ti to nepamatuju. Každopádně jako sci-fi béčko to není špatné, má to pár zajímavých nápadů a pár zajimavých situací. Nic hrozného a 50 - 60% by to tady mít klidně mohlo. Znám větší hovadiny, které tu z neznámého důvodu mají vyšší hodnocení.

Tísňové volání (2018)

Aneb za málo peněz hodně muziky. One-man show thriller, který s ohledem na jak malé ploše se odehrává, nabídne divákovi překvapivě hodně. Čistě dějově bych to po příběhové stránce viděl spíš na tři hvězdy, protože dva podstatné zvraty mě napadly dřív, než mi je film naservíroval, ALE... to budování atmosféry (od rutinní práce do tísnivého dramatu, kde jde o život) je skvěle vystavěné. Je to napínavé, ani na moment to nenudí a výborně si to hraje s divákovou fantazií, protože vše, co se ve filmu odehraje (a není toho málo) je nám zprostředkována jen skrze jedno call centrum, jednoho herce a kontakt přes telefon se všemi aktéry. A funguje to bezvadně. Tísňové volání sice nepostradá nějaké to klišé a místy to ujíždí od realismu někam do severských kriminálek (kde se často na logiku nehraje), ale vůbec mi to nevadilo. Střípky příběhu se odhalují pozvolna a ve výsledku do sebe uspokojivě zapadnou. Velkou zásluhu má Jakob Cedergren, jehož projev je umírněný a uvěřitelný. Kvalitní evropská filmařina.

Poslední dny Sophie Schollové (2005)

Naprosto otevřeně se přiznám, že tenhle film mě zasáhl velmi silně. Kvalitně zpracované životopisné drama s hodně tragickou tečkou... Ta nespravedlnost a bezmoc v závěru je hrozně cítit, takže to velmi dobře brnká na správnou emoční strunu. K páte hvězdě tomu přece jen něco chybělo, ale výkon Julie Jentschové táhne celý příběh hodně nahoru. Důstojná pocta odvážným mladým lidem v hrozné době...

Predátor: Evoluce (2018) odpad!

Zabránit Hollywoodu, aby točil podobné sračky, se dá jediným způsobem - musí to být finanční propadák. Doufám, že tohle bude..., že to shnije na odpadišti a už po tom nikdy neštěkne ani pes. Nechoďte na to do kina, nijak se o to nezajímejte. Je to totální sračka.

12 opic (1995)

90. léta byla zrodem několika kultovních sci-fi filmů, které se zapsaly v rámci žánru jako to nejlepší, co vzniklo. 12 opic je jednou z těchto perel. Chtěl bych najít na tomhle filmu chyby, ale fakt se mi to až na detaily nedaří. Skvělý Bruce Willase (v dost netypické roli) a Brad Pitt, fešná Mafeleine Stowe, která má s Willisem fajn chemii. Chytrý scénář, podivně surrealistická atmosféra (hudba je fakt ujetá), napínavý děj, zvraty a finále, které se vám zařízne do paměti. Žral jsem tu schyzofrení atmosféru, kdy nejde odhadnout, co je skutečné a co výplod fantazie. Nejvíc mě bavilo, jak jsou postavy vlastně v celém průběhu toto snímku v řiti. Přesunují se od jednoho průseru k druhému, zatímco se marně snaží zabránit něčemu, co dost pravděpodobně změnit nelze. V TOP 10 nejlepších děl v rámci žánru, co kdy vznikly a rád si to jednou za čas pustím znovu.

Mission: Impossible - Fallout (2018)

Na národ grázlů to prostě nemá, ale přesto je to parádní jízda! Akce je bezpochyby ještě lepší než u předchozího dílu (skok z letada, honička v Paříži, drsné kontaktní souboje, honička vrtuníků...). Je to neuvěřitelně sexy, dynamické a zábavné, jenže ten děj... je prostě slabý, plný klišé a nijak zvlášť nepřekvapí. V rámci značky to není katastrofa, spíš takový standart. A nebýt výborného castingu (Cavill mě v roli vypočítavého hajzla hodně potěšil) a audiovizuálu, šlo by o lehce nadprůměrnou záležitost. McQuarrie ale prostě ví, jak se točí velkolepé akční bijáky a jak zaujmout diváka. Točí s takovým nábojem a perfecionalismem, že jsem kolikrát jen zíral s otevřenou pusou. Zamrzel trochu menší prostor pro Rebeccu Ferguson, avšak scénář jí a Benjimu ve finálne nadělil fakt skvělou scénu (pro mě asi nejnapínavější z celého filmu). Potěšil také trochu osobnější rozměr ohledně Hunta + morální hledisko: jakou má hodnotu jeden lidský život oproti miliónů jiných? Tenhle motiv je ústřední a scénář ho docela kreativně zanesl do hbitého tempa (Huntovo rozhodnutí na začátku, snová představa o ex a přepadení konvoje, scéna s francouzkou policajtkou...). To že se uzavřela linka s Huntovou manželkou je taky dobře. Chemie mezi Tomem a Rebeccou je mnohem lepší. Za mě velká spokojenost, ale Národ grázlů pokořen nebyl. PS SPOILER: Nejvíc mě pobavila rvačka na hajzlu. To, že dostane Cuise i Cavill takhle na prdel mě fakt překvapilo :)

Mission: Impossible - Národ grázlů (2015)

Sérii Mission Impossible to trvalo dlouho, ale konečně našla svojí nejlepší formu! Nikdy nebyla zábavnější, nikdy neměla tak přitažlivý vizuál a nikdy neměla tak zajímavou hrdinku jako zde. Audiovizuálně je to neskutečná laskomina. Akce je skvěle nasnímaná, nápaditá, dynamická. Najde se několik hodně napínavých scén. Scénář v rámci značky hodně povedený, s několika nečekanými/i čekanými zvraty. Casting suprový. Rebecca jako Ilsa dodala celému příběhu nevýdaný náboj - je sexy, charismatická, tajemná a člověk jí dokonce věří i tu drsňačku, která umí rozdávat rány. Hodně pomáhá i fakt, že má asi nejzajímavěji napsanou postavu. Proti IMF tu navíc máme asi nejlepšího záporáka, jaký se zatím objevil a finále s několika twisty za sebou je skvělé! Plná pálka!