Zaklínač - Rodina (2021) (epizoda)

Já bych tvůrcům naprosto otevřeně žral vlastní tvorbu a silný odklon od knížek, kdyby... to nebylo tak debilní. Pokud nejsou schopni sesmolit minimálně stějně dobře napsaný děj jako v předloze, raději by se měli té předlohy držet víc a podobný chujoviny jako v poslední episodě si odpustit.

Princezna zakletá v čase (2020)

Vlastně v celku dobrá fantasy pohádka. A to fantasy tu platí víc, než jak jsme u našich pohádek zvyklí. Režie je ucházející, exteriéry, interiéry, kostými atd. vypadají fajn. Herci odehrají, co je třeba. Slušelo by tomu ještě o něco větší budget. Na druhou stranu triky ujdou a tvůrci si rozhodně nedělají ostudu. A to už z faktu, že těch čar a kouzel je tu násobně víc než jinde. Stejně tak akce a dobrodružství se divák dočká dost hlavně ve finále. Trochu zamrzelo, že záporačka byla tak plochá postava, ale pořád jsme v žánru pohádky, tak se to dá odpustit. Celkově jsem se bavil a to i přes očividnou skutečnost, že je to velká vykrádačka Na hraně zítřka a Na Hromnice o den více, a to včetně jednoho podstatné zvratu. Ale žánrově jsem jinde než v akční sci-fi, takže je tu i dost hravých a zábavných situací a vtípků. Dialogy jsou celkem povedené. Princezna zakletá v čase je moderní, víc akční a celkově dost jiná. A já jsem za tento přístup rád. Podobné věci by se v Českých luzích a hájích měli točit častěji, proto lehce nadhodnotím.

Zaklínač - Série 2 (2021) (série)

První sezóna si ještě hrála na adaptaci knih a i přes značný problémy to jakž takž šlo. Teď se ukazuje, že Netflix na knihy z vysoka sere a pojede si podle svého. Myslíte, že to bude díky tomu lepší? Hádáte správně. Vůbec netuší, jak naložit s Yennefer a tak jí vymýšlejí dementní dějové linky, kde se neumětelství scénáristů předvádí v plné síle. Ona to už vlastně není Yennefer z knih ale zcela nová (a méně zajímavá) postava. Což je škoda, protože Freya Allan by tu knižní Yen podle mě uhrála i přes své mládí. Geralt i Ciri jsou strašně OP. Řada zajímavých momentů i dialogů a vývoj postav je zcela vyštrnut a nahrazen dost nezajímavou politikou a linkou s elfy (btw nemají být náhodou čarodějové sterilní? Nebo to už neplatí? Jak to, že elfská čarodějka má děcko?). K tomu přidali zcela nevého bosse (Babu Jagu), což mi objektivně nevadilo, kdyby tomu nebylo podřízeno finále. Jeden z největších twistů celého příběhu je tu navíc prodán naprosto lacině a dementně. Asi jako kdyby jsme se dozvěděli, kdo je Jon v GoT už ve druhé sezóně... a ještě nějak nezajímavě. Druhá sezóna má přesto světlé momenty. Herci jsou vcelku ok. Geralt, Ciri i Yennefer jako tahouni fungují. Design, prostředí, hudba, výprava, to vše je v rovině dobré. Něco občas naštve, ale dá se to zkousnout. Co se týče děje a dialogů, je to na pár fajn momentů průměrné. První episoda, která se celkem drží nad vodou, ale pak to jde z kopce. Výsledek? Druhá sezóna je naprosto sračkoidní adaptace (která nasere všechny fanoušky knih, co doufali, že uvidí na obrazovce svůj oblíbený příběh). Jako adaptace je to za jednu hvězdičku. Kdybych na to čučel jako neznalec předlohy, pak bych řekl vcelku ok fantasy (byť nijak výjimečná) tak za tři hvězdičky. A to je celé. Co si myslíme v našich slovanských luzích a hajích je ale fuk. Adaptace je v rukou amíků a těm se to líbit bude.

Rusko z výšky (2018) (seriál)

Skvělý dokument. Skvěle natočeno. Skvěle zrežírováno. Audiovizuální podívaná, kterou doporučuji vidět na velké obrazovce. Ta nezměrná rozhlehlost a různorodost fauny i flory, národů, měst, kultur... je to úchvatná a nádherná podívaná. Rusko má prostě na svém oborovitém území vše. Tohle se opravdu podařilo. Doporučuji.

Arcane (2021) (seriál)

O hře vím prd a vůbec mě nezajímá. Co mě ale fascinuje je skutečnost, jak se tento seroš povedl po všech stránkách. Divácky velice vděčné, zábavné, napínavé a emočně fungující tak dobře, že jsem se až do závěru nedokázal od téhle jízdy odtrhnout. Audiovizuální stránka je strhující, nápaditá, chytrá a pohlcující. Mix 3D grafiky a 2D ilustrací se prolíná velice dobře. Není to ani moc realistické, ani příliš stylizované, takový zlatý střed. To, že to bylo ve vývoji dlouhých 6 let je na výsledku opravdu vidět. Atmosféra je skvělá, charaktery i svět funkčně prokresleny. Místy je děj překvapivě temný (pro menší děcka to není). Akční pasáže jsou skutečně skvost. Choreografie, barevná škála, kamera, napětí... navíc nikdy nechybí emoce nebo posun charakterů tím, či oním směrem. Ono v Arcane obecně vše primárně pracuje ve prospěch postav, které nejsou černobílé, mají zajímavé backstory, vývoj, dilemata a před sebou těžké volby i překážky. Právě z toho důvodu funguje Arcane tak dobře. Nikdy se nezapomíná na charater-arch postav. Děj plyne přirozeně, nikde se výrazně nezasekne a dojede ve svižném tempu až do zajímavě pojatého finále. Nemám moc co vytknout. Snad jen některé dějové linky mohly být rozvinuty více a hudba mi ne vždy seděla k tomu, co se odehrávalo na obrazovce. To jsou však detaily. Velká chvála a současně potleskl tvůrčímu týmu, co za tím stojí! Tihle lidé nejen, že rozumí svému řemeslu, ale dělají ho tak dobře, že by se od nich jiní měli učt. Velká paráda a zasloužený plný počet. PS: nejzajímavější postavy: Silco, Jinx, Viktor.

Kovboj Bebop: Lovec odměn (2021) (seriál)

Je to přeně tak blbé, jak to podle trailerů vypadalo. Tahle adaptace nefunguje. Špatný casting neherců, špatná kamera, špatná dramaturgie i režie. Hudba (ač většinou užitá z původního anime) také v hrané podobě nefunguje. Atmosféra o ničem, akční scény směšné. Působí to levně a stupidně. Jediné, co mohu pochválit je vizuální ztvárnění vesmíru, které tu vypadá fajn. Myslel jsem si, že Spike bude největší cringe, ale paradoxně se do té role z těch tří vemen hodí nejlépe. Sledovat to je naprosto zbytečná ztráta času. Pokud předlohu neznáte, pusťte si anime. Pokud ste ji už viděli, klidně si pusťte původní seroš znovu. Uděláte lépe než sledovat tenhle paskvil.

See - Série 2 (2021) (série)

Tohle se moc nepovedlo. Výprava, triky, choreogrefie bojů, to vše pořád dobré. Začátek slibný, ale pak nuda, šeď, nelogičnosti, otravné romantické linky a na konci bitva, která to měla celé zachránit, což se stalo jen tak napůl. Charaktery nefungují tak dobře jako minule. Dvojčata jsou naprostí neherci bez charismatu. Momoa dobrý ale to nestačí. Plusem je Butista, který tu má nejzajímavější charakter. Doporučit mohu jen těm, kteří mají rádi ten svět, jinak dějově opravdu průměrná záležitost. A to je škoda.

Duna (2021)

Opojný audiovizuál. Bohatá výprava. Zajímavý a dost netradiční soundtrack. Kvalitní herecký ansámbl. Archetypální příběh jako vytržený z řecké tragédie zakomponovaný do originálního světa se zajímavými motivy. To vše v řemeslně krásném filmu. Po tolika letech prostoduchých akčních filmů (především nekonečná peněžní mašinerie MCU a zprzněné SW) nám režisér Villenueve ukázal, že epický sci-fi velkofilm může být víc než akční blbina na efekt. Duna je skutečně monumentální, ale přitom velice komorní a přemýšlivá. Knižní předloze zůstává věrná hodně, především ve svém jádru sdělení (logicky se neobešla bez brutálního zjednodušení mnoha věcí), ale je to kvalitně udělaná adaptace. Vypraví mnohem víc obrazy než dialogy (přesně v opačném duchu s knihou), což musel být pro tvůrce velký oříšek. Ale povedlo se. Mohl bych namítat, že je zde hrozně věcí vyškrtnutých, že jsou charaktery zploštělé, případně úplně osekané na minimum, a že emoce postav navzdory dramatickému ději nepadají vždy na úrodnou půdu, ale také musím uznale pokývat hlavou, že se tvůrcům podařilo první půlku příběhu odvyprávět důstojně a srozumitelně. Respekt k dílu Herberta je tu fakt cítit (což o Lynchově podivné verzi prostě říct nedokážu). Duna je jiná než dnešní velkofilmová konkurence. Nepovažuje dospělého diváka za tupé děcko, které je třeba neustále bavit dementními vtípky a nabubřelou akcí, aby se nezačal nudit. Jede si podle svého, s trěplivostí a detailností buduje zdejší universum i charaktery. Popravdě snímek dost kašle na to, jestli vás to bude bavit nebo ne. Tempo je pozvolnější, místy spíš pomalé. Jenže já jsem se zkrátka nenudil ani minutu. Naopak bych byl rád, kdyby to bylo ještě delší a my mohli více nahlédnout do kultury domorodců planety, kde knižní příběh opravdu začne nabírat zajímavé obrátky. Celková atmosféra je zde hodně silná, design technologií nápaditý a vizuálně vypadá film opravdu nádherně. Zhruba v půlce pak vyprávění rapidně otočí a příběh se dostává do konfliktního módu. Najednou charaktery neustále bojují o život, utíkají před nebezpečím a děj jim nedá prakticky vydechnout. Až má člověk pocit, že sleduje survival film. Ve výsledku tu nakonec vše do sebe zapadne jako veliké puzzle, kdy se každá věc v první půlce zohledňuje v té druhé. Film však od diváka vyžaduje dost: pozornost (zapnutý mozek). Duna prostě není ideální film na odreagování a je lepší ho sledovat ve správné náladě. Pokud mu však tu pozornost věnujete a necháte se pohltit zdejším universem, odmění vás vrchovatě i v těch nejmenších detailech. Někteří namítají, že to nemá uzavřený děj. Pro mě osobně ale finále fungovalo v pohodě a jsem rád, že je příběh rozdělen na více částí. Ruku na srdce: Duna s ohledem na košatou předlohu mohla dopadnout naprosto katastrofálně, což by s ohledem na průměrnost a tupost některých dnešních filmů, bylo velice snadné. Nestalo se. Místo toho jsme dostali nejen dobrou sci-fi ale celkově kvalitní snímek. Stejně jako zdejší řád Bene Gesserit prosévá lidi, nová Duna svým prvním dílem proseje diváky, kterým tohle universum nesedne. Což je fajn. U pokračování budou v kinech sedět především ti, které adaptace Herbertova díla oslovila pozitivně. A podle ohlasů, jich rozhodně není málo. Arrakis se začal probouzet.

Hra na oliheň (2021) (seriál)

Jako je to vcelku ok seroš s dobrým nápadem, provedením i technickou stránkou, ale to jaký je kolem toho humbuk moc nechápu. Episod je zbytečně moc, některé díly pomalé, nezáživné (musel jsem přetáčet) a některé charaktery tak otravné jen co otevřou pusu, že bych je nejraději zabil sám. Ale emoce věsměs fungují, tam kde mají a příběh staví primárně na nich a postavách. Je tu hafec takových těch morálních situací a rozhodnutí, a díky tomu je to zajímavé a vlastně jako celek fajn. Konec blbý, nezáživný a zbytečně natahovaný. Suma sumárum, dobré ale nijak dokonalé.

Zaklínač: Vlčí sen (2021)

Celkově jsem čekal, že to bude horší. Ale uteklo to bez větších škobrtnutí. Sice je to universum v rámci Netflixu dost pokřivené a magie i souboje jsou děsně přepálené, jak už to u anime bývá, ale zase se na to pěkně kouká. Akce je dost. Především finální fight je skvěle animovanej. Hudba obstojná. Animace ujde. Příběh průměr a na to, že jde o R záležitost (místy dost krvavé) jsem byl překvapený, jak stupidní jsou některý dialogy. Především v první půlce je Vesemir nesnesitelně debilní charakter. Alespoň, že ke konci se trochu napravil.