Cesta ven - Cesta dlouhým dnem do noci (2022) (epizoda)

Výchozí zápletka připomene poměrně dost městečko Pines, jen je to víc hororové a brutalitou se nešetří. Originalitou to sice moc neoplývá, ale kašlat na to. Já mám tenhly mystery-hororový věci rád a From má do začátku slušnou atmosféru, vcelku funkční partičku herců a příjemně nadhazuje otázky kolem podivného městečka, kde v noci vylézají bubáci a kam když zavítáte, jen tak se ven nedostanete. Vlastně mi to dost připomíná knížky z portfolia Krále hororu (obzvlášť motiv, že bubákům musíte otevřít sami, jinak na vás nemohou - což je přesně stejný konstrukt jako použil King v Prokletí Salemu). Otázkou zůstává, jestli zůstane jen u toho, nebo dokážou tvůrci s tím námětem udělat něco zajímavého. Moji pozornost si každopádně do začátku získali, tak snad jim to vydrží.

Spider-Man: Bez domova (2021)

Pro fandy asi orgasmus. Pro ostatní další průměrná Marvelovka. Zabaví, nenadchne, za pár dní zapomenete.

Batman (2022)

Inu, žádná velká sláva se nekoná. Ale buďme rádi, že se nekoná ani průšvih. Ano, nový Batman je slušný film a především kamera, atmosféra a hudba je fajn. Ale dějově jde o slepenec několika hodně známých thrillerů, takže nijak dnes už nepřekvapí. Nejvíc vytknu filmu naprosto přepálenou stopáž! Tři hodiny jsou příšerná volba pro tenhle druh filmu = detektivní thriller, kde není moc akce. Tempo je pomalé a některé záběry a situace strašně dlouhé. Výsledkem je film únavný a roztahaný tak moc, že to nezachrání ani dobří herci, ani dějové zvraty. Za velké plus naopak beru celkové ztvárnění prohnilého Gothamu. Pokud má člověk těch barevných dětinských Marvelovek už plné kecky, v tomto případě jde vlastně o fajn změnu. Film je totiž vážný, depresivní a neotravuje blbými vtípky. Prostě je to realističtější, špinavé a hodně temné. Batman je vyhořelý a má po dvou letech boje se zločinem pocit, že vůbec ničeho nedosáhl a život Catwoman také není žádné peříčko. Kočka k Netopýrovi zde tvoří příjemný kontrast a všechny jejich společné scény patří k tomu lepšímu, co snímek nabízí. Pro mě osobně jde o lehký nadprůměr, ale kdyby to tvůrci seškrtali na dvě hodiny, byl by výsledek údernější a především zábavnější. Čtyři hvězdy dám... ale s hodně odřenýma ušima. Nolana to v mých očích nepřekonalo. Na druhou stranu je to zase trochu jiný Batman, který má svůj unikátní styl (především díky nápadité kameře a atmosféře) a potenciál pro pokračování zde určitě je.

1883 - Úskalí svobody (2022) (epizoda)

Zatím asi nejlepší episoda. Měla všechno. I to co jsem nechtěl, aby měla :) Přece jen přijít o dost sympatický charakter a milou romantickou linku, je škoda. Ale napětí a přestřelka suprová. Tak by to v prostředku série mělo být. Docela by mě zajímalo koho Sheridean ještě do konce sezóny vyhodí z kola ven, protože ty lidičky tam padaj jak mouchy :D

Expanze - Série 6 (2021) (série)

Od chvíle, kdy bylo oznámeno, že jde o poslední sérii a bude mít jen 6 ep., jsem měl tušení, že se vše neuzavře, jak by mělo. Nemílil jsem se. Tvůrci přesto uzavřeli, co se uzavřít dalo a to důstojně i smysluplně. Tedy linku s Inarosem + další ukázaly posun všech frakcí do budoucna. Je to vlastně ok konec, i když je z toho cítit, že to prostě pokračovat musí a možná v tom sami tvůrci nějak doufají. Ať už by si vzal seroš do rukou někdo jiný, nebo by přišel například celovečerní film, který by vše hezky zakončil, byl bych všemi deseti pro. Přesto kvalitní série, která nemá v případě poslední řady téměř žádná hluchá místa. Roci mi bude chybět.

Raya a drak (2021)

Nadprůměrná audiovizuální stránka. Sympatická hrdinka. Slušné tempo. Vcelku zábavné. Potenciál na zajímavý svět, který není dostatečně využit. Podprůměrná klišoidní story s ne zcela zajímavým motivem o důvěře. Celkově fajn relax, ale zítra si na to asi už nevzpomenu.

V rytmu srdce (2021)

Komorní snímek o životních trampotách, dospívaní a lásce rodiny. CODA vypráví o dívce Ruby, která jako jediný člen neslyšící rodiny má sluch v pořádku. Tahle premisa je sama o sobě dostatečně zajímavá, aby rozehrála zajímavé drama. Ale aby toho nebylo málo, Ruby ráda zpívá (což její rodina přirozeně nechápe a zprvu ani neumí ocenit), a když navíc její středoškolský učitel zjistí, že zpívá fakt skvěle, dostane se Ruby do poměrně složité situace. Na jednu stranu chce být nápomocná rodině. Ta není v nejlepší finanční situaci a její pomoc coby „překladatelky“ je nedocenitelná. Na druhou je díky tomu v konfliktu se svým snem: dostat se na universitu. CODA je dobře natočená, má výborný scénář, pěkné písně a ještě lepší herce, kteří umí sympatické postavy prodat divákovi. Projev Emilia Jones je příjemně civilní, přirozený a zpívá opravu krásně. Klady platí i pro zbytek osazenstva, kde nejvíce zaujme výstřední učitel zpěvu a také Rubiin táta. Casting se tu neskutečně povedl a herci umně prodávají divákovi každý důležitý moment. Jedná se o snímek, který má známou strukturu a pocitu, že jste něco podobného už viděli, se nezbavíte. Díky kvalitní režii, civilnějšímu přístupu, nápaditému tématu a hereckému koncertu zůčastněný to však nezkazí výsledný dojem. CODA zručně balancuje mezi humorem, hravostí a umí chytit za srdce, aniž by působila nuceně, což se nevídá často. Chvíle, kdy se učitel snaží v hrdince proudit její talent; když jí otec požádá, aby mu zazpívala; nebo když se Ruby na zkoušce rozhodne překládat své rodině znakovou řečí, co zpívá; mají v sobě skutečně něco upřímného a krásného. Filmy tohoto žánru nezřídka padají do patosu, CODA ne. A proto si tu plnou palbu zaslouží.

Den nezávislosti (1996)

Monumentálnost a triky na svou dobu špičkové. První půlka je hodně fajn pokoukání. Herci sympatičtí, výprava a celkově nálada dobrá. Pak se to logicky zvrtne do USA patosu, klišé, pitomých dialogů a patriotismu atd., ale to u podobně laděného velkofilmu člověk musí očekávat. Jako oddechovka to funguje dobře i dneska. Jen to člověk nesmí brát moc vážně a čekat spíš akční zábavu a takový to tradiční vztahový drama. Nic víc. Rozhodně to patří mezi to lepší, co Emmerich natočil.

Poslední souboj (2021)

Kvalitní řemeslo. Kvalitní atmosféra. Kvalitní herci. Ridley Scott tenhle druh filmů točit umí a temné historické prostředí Evropy je tu vykresleno bravůrně. Hrozně dobře se na to dívá, má to pohlcující vizuál, bohatou výpravu, silnou atmosféru, jen té akce si neužijeme tolik jako třeba v Gladiátorovi. Bitvy a boje sledujeme jen, když je to nezbytně nutné. Primárně se jedná o koverzačku s trochou politikaření a zaměřením na vztah tří osob. Poslední souboj je výpověď dané doby: o chování lidí v hodnotových měřítkách, které jsou nám dnes už tak vzdálené, až působí nesmyslně a směšně. Přesto je to realistické, dospělé a místy taky dost depresivní. Vyprávění je rozdělěno na tři kapitoly, kdy sledujeme úhel pohledu tří osob kolem jedné události (znásilnění) a ty se liší. Někdy v drobných detailech, jindy hodně. Zrovna scénu znásilnění jsem sice nepotřeboval vidět hned dvakrát, a kdyby byla ukázána jen z pohledu Marguerite, bohatě by to k funkčnosti narace stačilo. Stejně tak je stopáž lehce přepálená a půl hodina by se dala vyškrtnout, a děj by stejně s klidem odvyprávěl to samé. Tématicky to navíc není pro každého. Finální bitka bývalých přátel, nyní rivalů, je však třešničkou na dortu. Drsná, brutální a sakra dobře natočená. Chválím především výkon Jodie Comer, která je v roli opravdu přesvědčivá, ale hrají tu dobře všichni. Damon i Driver.  Ridley Scott i přes svůj úctihodný věk dokáže za kamerou pořád divy a tahle výprava do neutěšené středověké minulosti se mu fakt povedla. PS: Chápu, že hlavním sdělením mělo být, jak to měly ženský na pytel, a že chlapi a církev je fuj hnuj... Osobně by mi ale vůbec nevadilo, kdyby byl děj pojatý romantičtěji podobně jako v Rob Royovi a Jean a Marguerite měli pozitivní vztah plný lásky... vyznění jiné, ale asi by to na mě zapůsobilo silněji.

Mrazík (1964)

Loupit, neloupit... Sežrat, nesežrat... :D