Noční let (2005)

Není vždy nutné, aby se vyhazovali do vzduchu auta za milióny a za každou cenu předváděli nové digitální triky. Wes Craven předvádí, že na vytvoření hutné thrillerové atmosféry stačí dva výborní herci sedící vedle sebe v letadle.

Hra o trůny (2011) (seriál)

Pan G.R.R. Martin si dal za úkol napsat nejnevyzpytatelnější fantazy všech dob. Úspěšně boří všechny pravidla, a proto nedoporučuju si nějak zvlášť oblibovat nikoho s hlavních hrdinů. Seriál samozřejmě není schopný pojmout vše a sem tam zaškobrtne, zatím to, ale zvládá výtečně a já s milióny dalších nadšenců dychtivě očekávám další epizody.

Mlčení jehňátek (1991)

Opravdu ukázkové převedení knižní předlohy na filmové plátno a zároveň jeden s pilířů novodobé kinematografie. Všech 5 Oscarů bez debaty zasloužených.

Mexičan (2001)

Jak se mohli dvě největší hvězdy hollywoodu upsat takovéto hovadině? To nečetli ten bezzubí scénář? Kdyby se alespoň Verbinsky snažil mdlý příběh zabalit do originálně nebo vtipně natočených scén, ale ne, tvůrci si očividně řekli: „dáme na plakát Pitta s Roberts a máme vyděláno, ani se nemusíme moc snažit.“ A tak se i stalo.

Fighter (2010)

Sirové drama s výborným Balem, který konečně dostal roli ve které mohl vyniknou jeho talent. Bohužel i přes dokonalé zobrazení zázemí dvou bratrů (nebo možná právě proto) nemůžu říct, že bych se na to chtěl někdy podívat znovu.

Harry Potter a Kámen mudrců (2001)

Angličtí dětští herci by se mohli ledacos přiučit od takového Tomáše Holého. Když už ne herectví, tak alespoň přirozenost, protože v některých scénách jsou tyhle spratci fakt na facku. Naopak chválím obsazení Snapea, nikdo by ho nezahrál s takovým procítěním jako král všech záporáků Alan Rickman a Hagrida s profesorkou McGonagallovou jsem si taky představoval přesně takhle. Bohužel, kromě tohoto zdárného obsazení a efektů se žádný zázrak nekoná. Svižně a vtipně napsaná předloha si zasloužila o hodně lepší zpracování.

Řidič vysokozdvižného vozíku Klaus (2000)

Zatím jsem neviděl lepší instruktážní film. Morbidní, vtipný, ale hlavně zapamatovatelný a o to jde. Všechny ty nudné školení s předpisy a fakty můžou jít do háje, když sedneš za volant VZV tak si vzpomeneš právě na Klause a jeho první pracovní den.

Pozemšťan (2007)

Originální, poutavý příběh jeskynního muže, který se vám zaryje do paměti. Nejlepší historka je ta o Ježíšovy, čím si mě tento film definitivně získal. Přijde mi ale, že na tak výborný nápad, je to trochu promarněná šance. Snad by stačilo, kdyby režisér natočil některé scény s větší atmosférou a napětím a herci nebyli v některých scénách tak prkenní. U žádného filmu, který mě takhle nadchl, jsem si ještě nepřál, aby se natočil remake. Tady mám, ale fakt pocit, že by se tak výborný námět mohl natočit ještě o něco líp.

Samotář (2008)

Myslím, že se z toho dalo vytěžit daleko víc a některé scény jsou podle mě nedotažené. Takovýchto chytrých lidí má asi každý kolem sebe víc a mě napadá hned několik historek, které když už by nebyli všechny zábavné, tak by byli alespoň zajímavé a pomohli by objasnit pointu filmu. Díky Elen Page, která tento typ lidí zahrála dokonale, dávám 3 hvězdy, ale za druhé shlédnutí to nestojí.

V dobré společnosti (2004)

Přesto, že šilhá je Topher sympaťák, k tomu jako vždy výborný Dennis Quaid a konec bez obvyklého happy ever after klišé za potlesku amerických spoluobčanů rovná se zajímavá lehce nadprůměrná komedie.