Drsný chlapík (1983)

Pamatuji si, jak jsem na Drsném chlapíkovi byl jako dítě s tátou v kině a moc mě to bavilo. Jednoduchý příběh o přátelství a dobrodružném stylu života odehrávající se kdesi ve Skalistých horách na mě v době komunistické šedi působil jako rudý hadr na býka. Nedávno jsem si na tenhle film vzpomněl a rozhodl jsem se porovnat dojmy z dětství okem dospělého a zmlsaného týpka středního věku. Výsledek? Kouzlo trochu zmizelo, ale stále se jedná o slušný dobrodružný film, jemuž se nedá upřít napětí i skvěle dávkovaný příběh o přátelství. V tomto smyslu mám jen problém, že v podstatě s jistými odchylkami kopíruje jiný Giovanniho film - Dobrodruzi - který je ale výrazně lepší. Vysloveně trapný mi přijde hodně otevřený konec, měl jsem pocit podlého podvodu na divákovi - jako kdyby vám někdo vyprávěl vtip a těsně před pointou někam odešel. Lino Ventura jako stárnoucí závislák na adrenalinu sžíraný výčitkami za chybu v mládí válí, dobrý je i Bernard Giraudeau v roli jeho kámoše. Naopak taková šťabajzna jako Claudia Cardinale tu dostala od vizážisty tak na prdel, že vypadá jako strašidlo do zelí - byla to divná doba ty osmdesátky. Celkově spokojenost a mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Vzhledem k nostalgii dávám čtyři.

Dobrý voják Švejk (1956)

Čirá esence pojmu "legendární film". Znám hodně lidí, a sám se k nim počítám, kteří různé životní situace komentují dialogy z tohoto filmu. Viděné snad stokrát a další stovku mám ještě v plánu.

Ve stínu gangu (1993)

"Ten Voves mě fakt štve. Furt mi říká čůro a sračko." Tak tenhle film mám neuvěřitelně najetej v podvědomí, přestože jsem ho dvacet let neviděl. V devadesátkách jsem ho totiž měl na VHS a doslova z něho uchcával. Tedy hlavně z toho dabingu, který je boží a přidává filmu takový tragikomický nádech. A i teď po hoodně dlouhé době jsem nadšen. Skvěle autentické prostředí motorkářského gangu doprovázené malinko hloupoučkým dějem. Člověk to musí brát trochu s rezervou a vychutnávat si hlavně tu atmosféru, pak si bude chrochtat ... PS. Znám týpka, co vjel na chopperovi do křupanskýho nonstopu. Do držky nedostal, jen zavolali policajty. Holt jinej kraj, jinej mrav.

Králíček Petr (2018)

Milý a zábavný rodinný film o bandě králíků, jejich lidské kamarádce, komplikacích spojených s nerudnými sousedy a lásce. Já jsem se celkem bavil, i když hlavní králičí hrdina mi tedy občas lezl spíš na nervy. Perfektně zvládnuté triky a dobré gagy. Ten s jelenem tupě čumějícím do světel auta musí dostat do kolen každého řidiče. Příjemná oddychovka ..

Hurikán (2018)

Ach jo, mohla to být bomba kdyby ... scénář psal někdo, kdo tomu rozumí a nechá si to supervizovat od poradců z oboru (Jan Zumbach neuletěl z Francie na školním dvouplošníku a Josef František se nezabil po návratu z letu za kanál). A kdyby triky dělal někdo, kdo tomu rozumí a nechal si to supervizovat od poradců z oboru (v Bitvě o Británii létalo na straně Luftwaffe více typů než jen Bf 109 a DO 17 a ani jeden z nich po jedné dávce z palubních zbraní určitě pokaždé neexplodoval jako benzínová cisterna). A kdyby tvůrci našli odvahu jít víc do hloubky a do nitra vojáka, ne jen klouzat po povrchu - učit by se mohli třeba v sekvenci pilota Spitfire v Dunkirku, která o téhle "práci" dokáže říci víc, než tento film za 107 min své délky. Na druhou stranu musím pochválit, že všechny národnosti mluví svými rodnými jazyky a že někdo v Británii našel odvahu natočit film o polské stíhací peruti z druhé světové války. Takže mhouřím oko a dávám tři hvězdy ...

Anděl Páně (2005)

Velice vtipný humor odkazující na křesťanskou mytologii, dobré herecké obsazení a nádherné šumavské exteriéry kolem hradu Kašperk. Za těch třináct let od vzniku se tahle pohádka stala již vánoční klasikou, která pobaví, kdykoliv ji člověk vidí. To se zas až tolika dílkům posledním let nepovedlo.

Šíleně smutná princezna (1968)

Parádní songy (hlavně Maluju a miluju je pecka), sexy ústřední dvojice a narážky na tehdejší politickou situaci. Jen málokdy se podaří spojit současnost s pohádkou tak, jako tady. Prostě klasika nad klasiky ...

Hlas pro římského krále (2016) (TV film)

Neuvěřitelně suše a chudě vypadající film. Nemám tohle období moc nastudované a tak do poloviny filmu jsem byl trochu mimo, čemuž hojně užívaná retrospektiva pranic nepomáhala. K tomu hodně levně vyhlížející kulisy, občas nějaký ten prkenný herecký "výkon" a úsměvné bitky na meče. Ach jo, kde jsou ty (filmařské) doby Vávrů a Vláčilů? Z Hlasu pro římského krále je snad dobrý jen Stanislav Majer jako Jan Lucemburský - tomu věříte všechno a hraje na výbornou. Jinak je to zmar a přestože ke konci jsem si na to televizní zpracování trochu buď zvykl nebo se film zlepšil, nad dvě hvězdy jít nemůžu ... A čekám na tebe Jene Žižko jako na spasitele tuzemského historického filmu!

Rambo: Do pekla a zpět (2008)

Parádní obkroužení celé série. Jestliže z mého pohledu za něco stojí jen První krev, tak nyní k ní přidávám i Johna Rambo. Tomu se sakra říká návrat ke kořenům. John nechce dělat problémy a chce si žít po svém, jen se mu do toho pořád někdo sere a tak nemá nazbyt, ukuje si mačetu, rozpomene se na dávné instinkty a začne to rubat ... Děj je hodně jednoduchý, ale o ten tu nejde, důležitá je atmosféra, veřejné "tajemství", že Johny kdyby chtěl, tak to tam všechno porovná a rovněž anti p-r na barmskou generálskou juntu. Velice sympatické je explicitní zobrazování násilí i následků zásahu velkorážním kulometem na měkkou lidskou tkáň (fakt to neudělá jen rudý flíček na bundě, jak se snaží znázorňovat Holywood v jiných filmech). A poslední minuty filmy jsou doslova geniální!

V utajení (2017)

Přiznám, že jsem si pustil jen proto, že bylo točeno u nás a že tam hraje Helena Dvořáková a Noomi Rapace. Když se na film podívám z tohoto úhlu, tak Praha tam není poznat, krom závěrečných 10 minut, Dvořáková jen sedí u počítače a nic neříká a Rapace je sice skvělá a uvěřitelná, nicméně scénář je slabý a plný všech možných klišé, které si jen člověk pod pojmem akční špionážní thriller dokážete představit. Výsledkem je velice dobře obsazená a v rámci možností odehraná podprůměrná jednohubka, na kterou po půl hodině po shlédnutí spolehlivě zapomenete. Škoda, Noomi Rapace bych přál pořádný film ...